KOLLÁR je naozaj DRAHOU NEVESTOU. Pozrite sa, čo VŠETKO sa mu už v koalícii PODARILO PRESADIŤ
11. 11. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:40)

Zdroj: EMIL VAŠKO
Budeme veľmi želaná nevesta, ktorá sa veľmi draho predá... Takto pred parlamentnými voľbami v roku 2020 opísal Boris Kollár (57) svoje hnutie Sme rodina. Po vyše dvoch rokoch je jasné, že mal pravdu a kollárovci sú najžiadanejším artiklom na politickom poli. Práve Kollár sa totiž vypracoval azda na najdôležitejšieho muža koalície, ktorý dokáže efektívne presadzovať svoje návrhy!
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: Jaroslav Novák - TASR
Galéria k článku
Hoci hnutie Sme rodina získalo v parlamentných voľbách len 8,24 % voličských preferencií, výsledok stačil kollárovcom na to, aby sa stali treťou najúspešnejšou stranou hneď po hnutí OĽaNO a strane Smer-SD. „Bronzová medaila“ dokonca umožnila lídrovi hnutia získať funkciu predsedu Národnej rady a z dlhoročného opozičného politika, ktorý bol známy skôr ako excentrický milionár, podnikateľ a multiotecko, sa stal jeden z najvyšších ústavných činiteľov v republike.
VIDEO Nižšie DPH na športoviská? “Škoda, že Kollár nevlastní aj reštaurácie,” odkázal Sulík

Sme rodina po voľbách okrem obsadenia funkcie šéfa parlamentu získala pod patronát aj rezort dopravy a ministerstvo práce. Významnú funkciu si vyslúžil aj podpredseda vlády Štefan Holý (43). Ani tu sa však výpočet úspechov nekončí, keďže okrem oficiálnych funkcií sa hnutie mohlo radovať aj z nominanta v kresle riaditeľa Slovenskej informačnej služby, ktorým bol Vladimír Pčolinský – brat poslanca Petra Pčolinského. A úspech mohli sláviť aj potom, čo na pozíciu generálneho prokurátora nastúpil nimi navrhovaný Maroš Žilinka.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Národná rada Slovenskej republiky - ilustračný záber
Kollárovi sa do istej miery darí presadzovať aj svoje volebné priority, medzi ktoré sa radili napríklad doplatky za lieky a čiastočne vdýchol život aj myšlienke výstavby nájomných bytov. Úspešne tiež potlačil snahy o zmenu neslávne známeho paragrafu 363 Trestného poriadku. Kollár je pritom presvedčený, že keby si všetci prokurátori a vyšetrovatelia poctivo robili svoju prácu, tak by sa nikdy paragraf 363 nevyužíval.
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) zasa pretlačil novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá má uprednostňovať dlhodobé vyplácanie majetku sporiteľov v starobe. Prináša aj zavedenie predvolenej investičnej stratégie. Kumulatívne obe opatrenia môžu podľa rezortu práce zvýšiť nasporenú sumu sporiteľov po 40 rokoch sporenia minimálne o 64 %.
Kollárovo odhodlanie rázne pretláčať vlastné rozhodnutia bolo viditeľné po utorkovom predložení pozmeňovacieho návrhu poslanca Miloša Svrčeka zo Sme rodina, ktorý prišiel k vládnemu návrhu novely zákona o DPH. Zníženie dane z 20 na 10 percent pritom navrhujú pre športoviská do 30. apríla 2023. Znížená sadzba dane sa uplatňuje „na prepravu osôb visutými a pozemnými lanovkami a lyžiarskymi vlekmi, na sprístupnenie krytých a nekrytých športových zariadení na vykonávania športu a na vstupné do umelých kúpalísk“.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Saskári v reakcii na tento pozmeňovák dokonca vytiahli hlasovacie karty a návrh označili za „hulvátsky,“ keďže prišiel na poslednú chvíľu. „V zásade s tým súhlasíme a je veľká škoda, že Kollár nevlastní aj jednu-dve reštaurácie alebo niečo iné, kde by tiež prospelo zníženie DPH," neodpustil si ironickú poznámku predseda liberálov Richard Sulík.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Národná rada Slovenskej republiky - ilustračný záber
„Kollár mal v rámci tejto koalície hneď od začiatku silnejšie postavenie, než jeho hnutiu prináležalo podľa počtu mandátov," hodnotí politológ Grigorij Mesežnikov, ktorý je presvedčený, že jeho postavenie súviselo s tým, že mal „osobitné“ vzťahy s vtedajším predsedom vlády Igorom Matovičom z hnutia OĽaNO. „A je zrejmé, že dobré vzťahy pretrvávajú dodnes. To, čo sa neprepieklo iným koaličným partnerom, pri ktorých Matovič vždy reagoval kriticky, ba až agresívne, tak voči Kollárovi bol zmierlivý a dokonca sa niektoré jeho kroky snažil aj zdôvodňovať," zamýšľa sa Mesežnikov. „V súčasnosti, keď sa koalícia zoštíhlila a jeho vplyv sa posilnil, je Boris Kollár politicky možno v porovnateľnej pozícii, rovnako silný ako premiér Heger,“ prízvukuje odborník.
Zdroj: Jaroslav Novák - TASR
Rokovanie v parlamente
Na priazeň, ktorú si šéf parlamentu vyslúžil u Igora Matoviča, pritom upozorňuje aj ďalší odborník. „Na jednej strane na základe parlamentnej matematiky. Bez neho by totiž vládna koalícia fungovať nemohla. Lenže to by nemohla ani bez iných strán, takže vážnejší problém je v tom, že mu Matovič na to privolí," zhrnul politológ Radoslav Štefančík. „Zrejme ako protihodnotu za jeho podporu v konfliktoch Matoviča s Richardom Sulíkom," dodal politológ s tým, že „keby mu líder OĽaNO nezobal z ruky, aj charakter slovenskej politiky by vyzeral úplne inak“.
Odborníci sú presvedčení o tom, že koaličný potenciál má hnutie veľmi vysoké. „Kollár sa vie dohodnúť s jednou aj s druhou stranou. Ak by bola možnosť, že Pellegrini pôjde do spoločnej vlády s Robertom Fico, určite bude Boris Kollár prvý, komu zaklopú na dvere," zamyslel sa Štefančík so slovami, že Milan Mazurek s Milanom Uhríkom (obaja Republika) budú v poradí „potenciálnych neviest” určite až za Kollárom. Podobne sa na vec díva aj Mesežnikov. „Kollár na rozdiel od jeho partnerov neodmieta spoluprácu so stranami Hlas-SD či Smer-SD, čo sme nakoniec mohli pozorovať aj v regionálnych a komunálnych voľbách,“ uzavrel politológ.