Fico sa počas nedávnej tlačovej konferencie pred slovenským parlamentom ponosoval, že spolu s kolegami musia nosiť rúška "ako takí debili", no a tentokrát zašiel o niečo ďalej. Počas utorkovej tlačovky predstúpil spolu so svojím hovorcom pred novinárov bez rúška, a to napriek tomu, že stretnutie sa konalo v uzavretej miestnosti!

Na otázku novinárky, prečo ignoruje štátne nariadenie a nenosí rúško, arogantne odpovedal tým, že postačí, ak stojí od novinárov na dva metre. "Tak ma nahláste na políciu, dajte mi putá a zatvorte ma," odvrkol.  

Šéf Smeru sa počas konferencie venoval aj otázkam vnútrostraníckej situácie. "Smer-SD potrebuje nových bojovníkov, ale nie teoretikov a slniečkarov," vyhlásil Fico, ktorý pripúšťa zmeny v strane. Treba ju podľa neho posilniť a nad tým, ako to urobiť, by sa mali zamyslieť aj iní členovia a funkcionári. Fico tvrdí, že vie, čo robiť a je pripravený zmeniť aj model svojho správania sa.

"Smer-SD potrebuje zmeny vnútorné, vrátane môjho postavenia, môjho správania sa, aby sme dokázali opäť vyhrať parlamentné voľby," povedal Fico na utorkovej tlačovej konferencii. Doplnil, že treba pustiť dopredu ľudí, ktorí sú pripravení pracovať, ale odmieta pretláčanie ich osobných ambícií. "Samozrejme, že sme dotrhaní a unavení. Potrebujeme nových bojovníkov, ale nie teoretikov a slniečkarov," podotkol. Fico naďalej vidí svoju úlohu v strane. "Ja už nemám kam ísť, toto je moje dieťa," poznamenal.

Na snímke predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico počas tlačovej konferencie strany SMER-SD k téme výzvy predsedu strany k sociálnym partnerom a aktuálnym politickým otázkam, 26. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Zdroj: Pavol Zachar

Na otázku, či by prijal funkciu čestného predsedu po dohode v strane, odpovedal, že ho treba nechať využiť 30-ročné skúsenosti. "Patrím medzi tých politikov, ktorí si kladú otázku, nie čo Smer-SD urobí pre mňa. Smer-SD už pre mňa urobil veľmi veľa," skonštatoval a poukázal aj na úspechy podpredsedov strany, napríklad Richarda Rašiho či Petra Pellegriniho. Odmieta, že by v Smere-SD niekedy boli "ruvačky" o funkcie. Stranu naďalej považuje za životaschopnú. V opozícii podľa neho bude musieť pôsobiť aktívne nielen v sociálnej oblasti, ale aj v oblasti demokracie a právneho štátu.

V Smere-SD sa diskutuje o zmenách a o budúcnosti strany. Podporu diskusii o výmene vo vedení už avizovalo viacero predstaviteľov strany. Viacero jej členov by podľa informácií TASR uvítalo vzájomnú dohodu a kompromis na vedení strany medzi oboma lídrami, teda súčasným predsedom Ficom a podpredsedom strany Petrom Pellegrinim. Niektorí pripustili funkciu čestného predsedu pre Fica. Pellegrini už prejavil záujem kandidovať o post predsedu Smeru-SD. V nedávnom rozhovore pre TASR skonštatoval, že strana potrebuje generačnú výmenu. Nevylúčil ani odchod zo strany, zrejme by ho nasledovali aj viacerí spolustraníci. Chce novú a modernejšiu sociálnu politiku. Podporu mu vyjadrili aj poslanci Bratislavského samosprávneho kraja za Smer-SD.

Mohlo by vás zaujímať: