Odborník má v kauze Očistec jasno: Chýbajú v nej politické mená!
10. 11. 2020, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:25)

Zdroj: archív
Bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek si myslí, že v prípade Očistec sa zadržaní dopustili oveľa závažnejšieho zločinu, ako tých, z ktorých sú obvinení. Má im preto hroziť až 25 rokov odňatia slobody! Šátek dokonca tvrdí, že skupina 13 obvinených ešte ani zďaleka nie je kompletná a chýbajú v nej najmä politické špičky!
Zdroj: archív
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: Facebook / Jozef Šátek
Galéria k článku
Rozhorčenie z odhalenia obrovského korupčného škandálu v radoch polície nenechalo chladným ani Šáteka, ktorý v minulosti ako člen policajného zboru riešil také závažné trestné činy ako zavlečenie prezidentovho syna Michala Kováča ml. do Rakúska, podvody nebankoviek BMG Invest a Horizont. „Polícia, finančná správa, orgány prokuratúry, súdy a Ministerstvo spravodlivosti (Monika J.) boli aspoň z časti v rukách členov zločineckej skupiny, inak povedané v rukách mafie,“ napísal Šátek na sociálnej sieti.

Šátek si myslí, že údajná 13-členná zločinecká skupina je len zlomkom toho, čo na Slovensku skutočne existovalo: „Podľa uznesenia vyšetrovateľa aktuálne na vrchole zločineckého zoskupenia stojaci Norbert B. s Tiborom G. s veľkou pravdepodobnosťou v podstate len plnili ciele a zámery niekoho stojaceho na špičke štruktúry.“ Šátek si preto myslí, že zločinecká skupina ešte nie je dotvorená ani smerom k svojej hlave, ani k všetkým svojim chápadlám: „V prvom rade tam chýbajú politici, ktorí tam určite boli a sú, tiež tam chýbajú členovia spravodajských služieb.“
Dozorujúci prokurátor v prípade Očistec po víkendovom pojednávaní povedal, že vyšetrovanie ešte nie je na konci a všetci ľudia, ktorí vedia o skutkoch v rámci prípadu Očistec, sa majú okamžite hlásiť na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Šátek sa na úvod svojho statusu dokonca nebál napísať slová: „Ficova „skupinka“ alias sabotáž ústavného zriadenia Slovenskej republiky na centrálnej úrovni. Je to ešte horšie ako ten najčiernejší scenár.“
Šátek vyšetrovanie únosu prezidentovho syna prirovnal k súčasnej situácii. Vtedy vraj vyhodnocovali právnu kvalifikáciu zavlečenia, či neboli naplnené znaky trestných činov proti základom republiky, no nevedeli to preukázať: „Som ale presvedčený, že konanie skupiny v kauze Očistec presiahol rámec bežného charakteru zločineckej skupiny.“

Táto skupina nad tento zákonný rámec podľa Šáteka poskytovala získané informácie politickej strane (Smer, pozn. red.), chránila pred následkami trestného stíhania jej členov či spriaznené osoby a naopak aktívne vyvíjala činnosť, ktorou zneužívala trestnoprávne inštitúty na trestnú perzekúciu politických oponentov, vrátane ústavných činiteľov (exprezident Andrej Kiska, súčasný premiér Igor Matovič, exminister a advokát Daniel Lipšic, súčasný predseda parlamentu Boris Kollár, pozn. red.).
Odborník si preto myslí, že členom skupiny by mal hroziť drakonický trest: „Podľa všetkých zistených znakov sa títo páchatelia nedopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ale dopustili sa obzvlášť závažného zločinu proti základom republiky - sabotáže s trestom odňatia slobody 15 až 25 rokov, alebo na doživotie. Vyzerá to hrozivo.“ Celý Šátekov status nájdete v galérii.
Anketa
Súhlasíte s Jozefom Šátekom, že obvinených v kauze Očistec by malo byť (bude) viac?
Mohlo by vás zaujímať: