Podľa zistení denníka Plus JEDEN DEŇ na čelo rezortu kultúry nenastúpi kunsthistorik Július Barczi, ktorého meno bolo spájané s kauzou predaja vzácnej busty za zlomkovú cenu. Podľa nášho anonymného zdroja v utorok večer mali Barczimu volať z Prezidentskej kancelárie, že jeho nomináciu sťahujú pre informácie, ktoré vyplávali na povrch. Nechcú, aby úradnícka vláda začala úradovať tak, že od prvopočiatku budú niektorého jej člena spájať s akýmkoľvek škandálom. Rovnako sa chcú vyvarovať, aby týmto vytvorili priestor pre niektorých poslancov na kritiku a škandalizovanie úradníckej vlády.

Meno historika umenia a súdneho znalca v odbore umeleckých diel Júliusa Barcziho sa dostalo pred rokmi do povedomia v súvislosti s kauzou vzácnej busty. V zbierke známeho slovenského maliara, grafika a vášnivého zberateľa Ernesta Zmetáka ležala desiatky rokov vzácna mramorová busta pápeža Pavla V. Keď Zmeták v roku 2004 zomrel, jeho dedičia zmluvne zverili časť zbierky, ktorej súčasťou bola aj socha, aukčnej spoločnosti SOGA na sprostredkovanie predaja.

Dielo predkladali na aukcii až dvakrát. V decembri 2013 s vyvolávacou cenou 47-tisíc eur, no nevydražila sa. Opakovaná dražba sa uskutočnila takmer s ročným odstupom, kde už bustu ponúkali za zníženú vyvolávaciu cenu 24-tisíc eur. V septembri 2014 ju nakoniec kúpil cudzinec žijúci v Bratislave – Clément Guenebeaud za nezmenenú čiastku.

6. júla 2015 dostalo ministerstvo kultúry informáciu od majiteľa aukčnej spoločnosti SOGA: Do Getty Musea v Los Angeles bola cez londýnsky aukčný dom Sotheby´s predaná busta zo Zmetákovej zbierky, a svetoznáme múzeum ju vystavuje ako vzácnu sochu z dielne talianskeho barokového sochára Berniniho - bustu pápeža Pavla V. z roku 1621, doteraz i odbornej verejnosti takmer neznámu. Následne sa prevalila informácia, že za dielo zaplatilo losangeleské Gettyho múzeum až 30 miliónov eur obchodníkovi, ktorý ju na Slovensku kúpil za smiešnych 24-tisíc eur.

Július Barczi, slovenský historik a teoretik umenia a súdny znalec v odbore umelecké diela mal nastúpiť na funkciu ministra kultúry v úradníckej vláde.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Bývalý minister kultúry Marek Maďarič sa napriek medializovanej kauze o Barczim vyjadril pozitívne. Pán Barczi vzhľadom na to, že je človekom z kultúry, renomovaným kunsthistorikom a pracoval aj v rezorte kultúry, tak podľa mojej mienky má predpoklady na to, aby bol dobrým ministrom kultúry,uviedol Maďarič pre Plus JEDEN DEŇ.

Celé vyjadrenie Maďariča k Barczimu si prečítajte v našej galérii!

Naopak odchádzajúca ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) vníma svojho nástupcu pomerne kriticky. „Je veľké umenie nájsť, spomedzi desiatok tisíc ľudí zamestnaných v kultúrno-kreatívnom priemysle, človeka, ktorý je spojený s dvoma najväčšími škodami moderného Slovenska, a to kauzou Bernini a Krásna Hôrka,“ uviedla Milanová.