NEČAKANÁ predpoveď odborníka: Osud obrannej dohody s USA je jasný a rana POD PÁS pre KOLLÁRA!
8. 2. 2022, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:59)
Padne rozhodnutie? Aj keď obranná dohoda Slovenska a USA už je podpísaná, vášne okolo nej neutíchli. Dnes sa o nej má rozhodovať v Národnej rade SR. Osud medzinárodnej zmluvy pritom nie je jasný, keďže ju nepodporuje nielen opozícia, ale ani časť koalície. Odborník varuje, že odmietnutie dohody môže skomplikovať vzťahy Slovenska so západnou veľmocou.
Zdroj: Martina Kriková
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: Pavol Zachar
Galéria k článku
Poslanci Národnej rady majú v utorok (8.2.) hlasovať o dohode o obrannej spolupráci Slovenska a Spojených štátov, ktorá u nás rozpútala obrovský súboj názorov. Nutnosť podpísania zmluvy obhajujú predseda vlády Eduard Heger (45), minister obrany Jaroslav Naď (40), ako aj prezidentka Zuzana Čaputová (48).

Proti sa ako prvý postavil generálny prokurátor Maroš Žilinka (51). V medzirezortnom pripomienkovom konaní si Generálna prokuratúra uplatnila 35 zásadných pripomienok, pre ktoré odmieta návrh ako celok.
Neskôr sa ku kritike pridal aj líder opozičného Smeru-SD Robert Fico (57). Tvrdí, že dohoda je nevýhodná a narúša zvrchovanosť a suverenitu Slovenskej republiky. K téme dohody opozičné strany zorganizovali aj niekoľko protestov, ktoré sa konali pred Národnou radou a prezidentským palácom.

Politológ Grigorij Mesežnikov vývoj situácie okolo dohody predpovedal ešte koncom minulého roka. Pre denník Plus JEDEN DEŇ vtedy uviedol, že podpísanie zmluvy z USA považuje za dôležitý úspech terajšej vlády.
Vláda Eduarda Hegera záväzok splnila a vo štvrtok bola obranná dohoda s USA podpísaná. Signatárom za Slovensko bol minister obrany Naď, za Spojené štáty šéf diplomacie Antony Blinken (59). „Spolupráca v oblasti obrany s USA významne prispela k úspešnej transformácii a modernizácii Ozbrojených síl SR, špeciálne vzdušných síl a síl na špeciálne operácie. Dnes dávame tejto spolupráci primeraný právny základ," uviedol po podpisovej ceremónii Naď.
Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Aj keď postoj prezidentky k dohode je jasný, vôbec nie je isté, či dokument schváli parlament.
Článok pokračuje na ďalšej strane
Pravdepodobnosť, že obranná zmluva prejde Národnou radou, je „pol na pol", uviedol predseda Národnej rady SR Boris Kollár (56) v relácii RTVS O 5 minút 12. „Uvidíme, koľko poslancov sa rozhodne. SaS povedala celá, že zahlasuje, Za ľudí zahlasujú, ale v OĽaNO sú ešte nejakí poslanci, ktorí nie sú rozhodnutí," dodal s tým, že šiesti alebo siedmi poslanci jeho hnutia budú hlasovať proti.
Zmluvu nepodporia ani poslanci mimoparlamentného Hlasu, avizoval šéf strany Peter Pellegrini (46). Opozičná strana Smer-SD zrejme tiež nezahlasuje za schválenie dohody. Jej podpredseda Robert Kaliňák (50) v relácii TV Markíza Na telo vyhlásil, že zmluva je vyrokovaná zle. „Čo nám dáva táto zmluva, čo nám nemôže poskytnúť NATO a čo nám poskytne USA?“ pýtal sa exminister vnútra.

Zdroj: ra
Politológ Grigorij Mesežnikov je však presvedčený, že obranná dohoda prejde parlamentom bez komplikácií. „Zdá sa, že tam väčší problém nebude. Veď koalícia má spolu 90 hlasov. Schválenie potrebuje nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov a dokonca je možnosť, že sa to schváli aj vôbec bez hlasov Sme rodina," predpokladá odborník. Pokračuje, že celá kauza okolo zmluvy bola umelo vyostrená opozíciou.
„Je to technická dohoda a ak by ju Národná rada neschválila, čo ja osobne považujem za nereálne, tak by jednoducho neplatila. Slovensko by naďalej zostalo členom NATO, ale potom by to skomplikovalo ďalšiu spoluprácu s USA, napríklad aj nákupy stíhačiek F-16," vysvetľuje Mesežnikov.
Ak by sa opozícii podarilo odmietnuť ratifikáciu dohody v parlamente, slovenské orgány sa k tomu vrátia po krátkom čase, naznačuje politológ. „To je celý zámer opozície, skomplikovať spoluprácu Slovenska so Spojenými štátmi," tvrdo zhodnotil odborník.
Dohoda o obrannej spolupráci by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Podľa zmluvy by ozbrojené sily USA mohli využívať dohodnuté zariadenia napríklad na výcvik, cvičenia, manévre, tranzit, ubytovanie personálu a rozmiestňovanie síl.
Uzavretie dohody im tiež umožní prepravovať, rozmiestňovať a skladovať obranné zariadenia, zásoby a materiál v dohodnutých zariadeniach a priestoroch. Slovensko má dostávať informácie o dodávkach aj dodávateľoch vopred.
Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou. Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.