„Som predsedom strany maďarskej komunity a naša strana sa už 20 rokov snaží, aby sa náš materinský jazyk stal silným regionálnym a úradným jazykom. Jazyk je živý len vtedy, kým sa používa a práve preto budem komunikovať po maďarsky,” vyhlásil hneď v úvode Menyhárt a od toho momentu na slovenčinu bleskovo zabudol.

Zaujímavá je však otázka, ako by to vyzeralo, keby ho ľudia zvolili za poslanca. „Podľa §31 rokovacieho poriadku je rokovacím jazykom na schôdzach Národnej rady a jej orgánov štátny jazyk. Ak vystúpi na schôdzi cudzinec, kancelária zabezpečí tlmočníka,”odcitoval rokovací poriadok hovorca šéfa parlamentu Tomáš Kostelník, ktorý zároveň pripomenul, že Menyhárt cudzincom nie je.


Nie je to však prvýkrát, čo kandidáti strán, ktorí oslovujú maďarskú menšinu, pobúrili väčšinu Slovenska. V minulosti na bilbordy Strany maďarskej koalície, ktorá na svojich pútačoch používala maďarčinu, upozornil aj niekdajší minister kultúry Marek Maďarič.
„Ak SMK na bilbordoch na území Slovenska komunikuje informácie dôležité pre všetkých občanov len v maďarskom jazyku, tým nielen opovrhuje občanmi, ktorí nevedia po maďarsky, ale ani nerešpektuje ich právo na zrozumiteľnosť zverejnených informácií,“reagoval ešte v roku 2010.

Zdá sa však, že ani po dekáde sa toho veľa zmenilo. Krátko pred parlamentnými voľbami lemujú cesty bilbordy písané v maďarčine opäť. Do redakcie nám prišla fotografia bilbordu strany MKO-MKS, ktorý je v maďarčine a slovenský preklad je len na spodnom okraji malými písmenami. Na to má tlačový tajomník SMK Róbert Králik vysvetlenie. „Vo väčšine prípadov na našich pútačoch komunikujeme dvojjazyčne. V slovenských médiách máme reklamu aj čisto v slovenskom jazyku. V maďarských periodikách používame maďarčinu, ale tam, kde chceme osloviť aj slovenského voliča, inzerujeme dvojjazyčne,“ doplnil.