Smeráci sa UTRHLI: Erika KALIŇÁKA kritizuje nielen opozícia, Ľuboš BLAHA bol s LAVROVOM
7. 3. 2025, 9:59 (aktualizované: 8. 3. 2025, 10:47)

Zdroj: telegram/e. kaliňák
Najviac zarezonovali vyjadrenia podpredsedu Smeru a europoslanca Erika Kaliňáka o tom, že ak by Rusko dobylo Ukrajinu, malo by Slovensko spoľahlivého suseda.
Zdroj: Koláž P1D
Zdroj: Koláž P1D
Zdroj: telegram/ľuboš blaha
Galéria k článku
Geopolitická situácia je napätá, politika amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s vojnou na Ukrajine dostáva Európu do, jemne povedané, diskomfortnej situácie. Vyhlásenia, ktoré by sa v tejto súvislosti pred troma rokmi iba málokto odvážil povedať nahlas, sú dnes v podstate mainstreamom. Napriek tejto skutočnosti to Erik Kaliňák prehnal, keď v rozhovore pre portál Interez povedal, že ak by sa Rusi dostali do ukrajinského Užhorodu, Slovensko by malo konečne spoľahlivého partnera.
Erik Kaliňák: Rusi dôveryhodnejším partnerom
„Mali by sme konečne spoľahlivého suseda. Keď si pozrieme slovensko-ukrajinské vzťahy a to, ako sme ich niekoľkokrát museli zachraňovať po tom, čo si vybudovali nejaký ekonomický konflikt s Ruskom, a koľkokrát nám oni neboli ochotní pomôcť, tak z tohto ohľadu sú Rusi dôveryhodnejším partnerom pre nás,“ vyjadril sa Kaliňák.

Zdroj: facebook.com/LudoOdorOfficial/, interez
Toto vyhlásenie prakticky okamžite naštartovalo opozíciu, ktorá bola zo slov mladého Kaliňáka doslova zdesená. Predseda hnutia PS Michal Šimečka sa už vo štvrtok, keď výroky Kaliňáka obleteli internet, vyjadril, že by rád poznal názor predsedu vlády Roberta Fica (Smer) na Kaliňákove vyjadrenia.
Anketa
Ako vnímate vyjadrenia Erika Kaliňáka o Rusku ako spoľahlivom susedovi?
- Súhlasím s ním, Rusi sú pre nás dôveryhodným partnerom.23%
- Jeho vyjadrenia sú neprimerané a škodlivé pre vzťahy s Ukrajinou.53%
- Neberiem jeho vyjadrenia vážne, vníma to len ako satiru.14%
- Je potrebné viac analyzovať geopolitickú situáciu pred takýmito vyhláseniami.8%
Hlasovanie bolo ukončené
„Chcel som sa ho to opýtať aj na výbore, či si praje takýto scenár, žiaľ, nemal som na to príležitosť, keďže pán premiér odišiel," konštatoval vo štvrtok Šimečka. O Ficovej náklonnosti ku Kremľu je zároveň presvedčený. „Pretože všetko, čo robí, aj pred týmto samitom, akoby robil podľa inštrukcií ruského prezidenta Vladimira Putina," argumentoval.
Výroky pobúrili aj ukrajinské veľvyslanectvo
Veľvyslanectvo Ukrajiny na Slovensku takisto odsúdilo slová Erika Kaliňáka. Tvrdí, že „nezodpovedné" vyhlásenia Kaliňáka podkopávajú snahy ukrajinskej a slovenskej strany o „návrat k pragmatickému, konštruktívnemu a obojstranne výhodnému dialógu na všetkých úrovniach vrátane formátu spoločných zasadnutí vlád". Ukrajinské veľvyslanectvo zároveň konštatovalo, že europoslanec za Smer „otvorene stojí na strane agresora".
„V čase, keď ukrajinský národ už štvrtý rok za sebou hrdinsky vzdoruje rozsiahlej ruskej agresii a potrebuje podporu svetového spoločenstva, vysoký predstaviteľ vládnej strany susedného štátu, ktorý by mal mať najväčší záujem na zachovaní nezávislej, suverénnej a silnej Ukrajiny, otvorene stojí na strane agresora a praje mu okupáciu celého územia krajiny, ktorá sa stala jeho obeťou," uviedlo ukrajinské veľvyslanectvo na sociálnej sieti.
Smerák nepotešil ani ministra Blanára
Erika Kaliňáka však za jeho slová o „spoľahlivom" ruskom susedovi nepochválili ani vlastní. Rezort zahraničných vecí, ktorému šéfuje minister Juraj Blanár zo Smeru, v reakcii na vyhlásenia mladého politika odkázal: „Slovenská republika je na strane dodržiavania medzinárodného práva a územnej celistvosti Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach," uviedol rezort. Zároveň odporučil obrátiť sa na Kaliňáka, aby svoje vyjadrenia vysvetlil.
Pellegrini pripomenul, že ide o neskúseného politika
Kaliňákove slová si všimol aj prezident Peter Pellegrini a rovnako ako minister Blanár, ani hlava štátu z nich nebola nadšená. Pellegrini dokonca uviedol, že slová Kaliňáka ani neberie vážne a najmladšieho podpredsedu Smeru vníma ako mladého a veľmi neskúseného politika. „Nemyslím si, že tento mladý muž, ktorý je v politike veľmi krátko, má a je schopný tak analyzovať situáciu vo svete, aby rozprával svoje názory. A keď ich rozpráva, tak ich netreba brať vôbec vážne a relevantne, pretože on má ešte na to čas, aby sa najvyšší ústavní činitelia zaoberali jeho vyjadreniami," povedal Pellegrini s tým, že europoslanec Kaliňák sa snaží zaujať.
Gluck poukázal na absurdnosť otázky redaktorky
Napriek masívnej kritike, ktorej za svoje slová Kaliňák čelí, sa našiel politik Smeru, poslanec Richard Glück, ktorý sa spolustraníka zastal. Kaliňákove vyjadrenia boli podľa neho satirickou poznámkou a chcel tak poukázať na absurdnosť otázky, ktorú mu kládla moderátorka. „Faktom je, že Ukrajina nie je spoľahlivý sused. Ukázala nám to aj v roku 2008. Ukázala nám to v zásade aj teraz, keď nám aj celej Európskej únii zastavila tok plynu cez svoje územie, čím zasadne, absolútne poškodila Slovensko a celú Európsku úniu," podotkol Glück.
Kaliňák v rozhovore ďalej povedal, že Slovensko muselo x-krát zachrániť Ukrajinu po tom, čo ekonomicky vybudovala konflikt s Ruskom. „Koľkokrát nám oni neboli ochotní pomôcť... Z toho pohľadu sú Rusi dôveryhodnejší partner pre nás v ekonomickej oblasti," poznamenal.
Terčom kritiky sú aj ďalší smeráci
Opozíciu netrápia iba posledné výroky Erika Kaliňáka. Tŕňom v oku sú pre ňu aj vyhlásenia podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara, ktorý nepovažuje Rusko za bezpečnostnú hrozbu, ale kritizuje aj europoslanca Ľuboša Blahu (obaja Smer), pretože bol opäť v Moskve, kde sa stretol so lídrom ruskej tajnej služby Sergejom Naryškinom i šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom.