K situácii na Slovensku neodzneli žiadne výhrady, uviedol po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Andrej Stančík.

"Je to štandardná procedúra, s nami neboli žiadne problémy v tomto ohľade. Tým, že Európska komisia nemá žiadne problémy s nami, tak nám nehrozí nič, ako v prípade Poľska či Maďarska. A nebola tam ani žiadna kritika od ostatných členských štátov, skôr nejaké odporúčania," uviedol Stančík.

Andrej Stančík
Zdroj: facebook A.S.

Podľa jeho slov sa ostatné krajiny pýtali slovenskej delegácie najmä na paragraf 363 Trestného poriadku, reformu súdnictva a nezávislosť médií a justície. "Pozitívne hodnotia reformy v oblasti súdnictva a posun v boji proti korupcii," opísal Stančík.

Na otázky týkajúce sa paragrafu 363 podľa vlastných slov odpovedal, že ide o spolitizovanú tému a zmeny či úpravy sú vecou budúcej vlády.

Ilustračné foto
Zdroj: Profimedia

V utorok sa po Slovensku skúmaniu o stave právneho štátu zo strany Európskej komisie a švédskeho predsedníctva v Rade EÚ podrobili aj predstavitelia Belgicka, Bulharska, Českej republiky a Fínska.

Otázky vypočúvanej krajine mohli klásť všetky ostatné členské štáty EÚ. Eurokomisia každý rok vydáva správy o stave správneho štátu aj s odporúčaniami na zlepšenie situácie v konkrétnych oblastiach.