Reklama

Odborník prekvapuje: Aká vláda môže čakať Slovensko po septembrových voľbách?

Spolupráca: Smeru pomáhalo zbierať podpisy za referendum o predčasných voľbách aj mimoparlamentné hnutie Republika. Šéfovia strán Robert Fico a Milan Uhrík si preto na znak úspešnej spolupráce podali vo videu ruky. Ich spolupráca je pravdepodobná aj po voľbách 2023.

Zdroj: https://www.facebook.com/robertficosk/videos/663592348593661

Reklama

Voľby sa nezadržateľne blížia a s nimi aj alternatívy, čo sa na Slovensku bude diať po 30. septembri 2023. Hlasovanie občanov môže priniesť rôzne výsledky, no vzhľadom na rozpoltenú spoločnosť, prináša prakticky každá verzia budúcej vlády riziká. Jedna z možností je z pohľadu odborníka doslova desivá.

Smer nepôjde do koalície s OĽANO, SaS so Smerom a SNS, KDH má problém s agendou PS. Sme rodina zase deklaruje, že so Smerom do koalície nepôjdu. Hlas sa nesmelo vyhraňuje voči Republike, s OĽANO nechce ísť prakticky nikto. Kresťania a národniari majú problém s liberálmi, ďalší poškuľujú po vystúpení z NATO a EÚ. Smer by mal podľa najnovšieho prieskumu AKO 36 poslancov, PS 30, Hlas 28, SaS a Republika po 12, Sme rodina a KDH po 11 a SNS 10. Vznik akejkoľvek vlády bez ideologických rozporov alebo účasti Hlasu je prakticky nemožný. Teda okrem prípadu, že šéf Sme rodina Boris Kollár (57) ustúpi od negatívneho postoja k Smeru. Karty môže zamiešať výrazne aj to, že SaS, Republika, Sme rodina, KDH alebo SNS sa do parlamentu nedostanú.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pellegrini odpovedá na otázky ľudí: Čo si myslí o Ficovi, Matovičovi a Hegerovi?
    Zdroj: facebook - Peter Pellegrini

    Čo by bolo, ak by vládnu koalíciu zložil Smer, SNS, Republika a Sme rodina? „Posunuli by sme sa dozadu, niekde do roku 1994 (vláda Mečiara, pozn. autora),“ povedal politológ Radoslav Štefančík. Podľa neho by táto vláda mnohým nemusela vyhovovať. Môže sa vraj v tomto prípade stať i to ako v Maďarsku, ktoré má pre rôzne vládne rozhodnutia sťažený prístup k eurofondom.

    Pravdepodobnejšou alternatívou, vzhľadom na preferencie, je však koalícia Smer, Hlas a SNS. Podľa prieskumu by však ani oni nemali dostatok poslancov a museli by si „pribaliť“ niekoho z dvojice Sme rodina a Republika. Pre postoj Petra Pellegriniho (47) k extrémistom, sa zdá pravdepodobnejšia Sme rodina. V tomto prípade môže nad Slovenskom visieť spor medzi šéfom Smeru Robertom Ficom (58) a Pellegrinim ohľadom zahraničnej politiky. Štefančík sa toho však neobáva: „Nemyslím si, že by vznikli hádky ohľadom zahranično-politickej orientácie. Fico ten svoj antieurópsky postoj momentálne šíri len preto, lebo potrebuje naháňať voličov, ktorých oslovuje aj SNS a Republika.“

    Aké ďalšie koalície sú možné, ako by vládli, a čo ešte môže zohrať úlohu sa dočítate na druhej strane.

    Politológ pripomenul, že sám Fico bol svojho času najväčší Európan pod slnkom (napríklad, keď chcel byť členom jadra EÚ) a postaví sa tak, ako vietor fúka. „Ak bude vidieť, že z EÚ pôjdu na Slovensko peniaze, tak si nemyslím, že bude mať niečo proti,“ dodal Štefančík. Problémovým v tejto koalícii by bol podľa odborníka Andrej Danko (48): „Ale pokiaľ dostane nejaké dve pieskoviská (ministerstvá - pozn. autora), na ktorých sa so svojimi nominantmi vyzabáva, tak bude spokojný.“

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Šimečka LÁKA voličov VIDEOM s Ficom ako KLIKUJE v daždi
      Zdroj: facebook/progresivne slovensko

      Ďalšou z možností je, že koalícia sa bude tvoriť okolo PS. Progresívci, Hlas, SaS, Sme rodina a KDH by mali dokopy 92 poslancov. Pri takejto širokospektrálnej koalícii však hrozí, že už od úvodu v nej budú hádky, minimálne medzi PS a KDH. Štefančík však verí v pragmatizmus aj pri takomto zoskupení: „Nepôjdu proti svojmu partnerovi tak, aby ohrozili koalíciu. Je to prirodzená agenda PS a ten opačný názor patrí logicky KDH. Dôležité je, že sa budú vedieť dohodnúť na iných témach.“ Politológ si preto vie predstaviť, že by to mohlo fungovať: „Treba tam trochu dobrej vôle a pochopenie druhej strany. Nemyslím si, že PS to bude tlačiť silou mocou ako svoju prioritnú agendu.“

      Polená pri podávaní kultúrno-etických zákonov progresívcom môžu hádzať pod nohy iné strany. „Mali by sa dopredu dohodnúť na tom, ako budú hlasovať, keby prišla nejaká iná strana s takým zákonom,“ uzavrel odborník. Bez kresťanov by mali ostatné štyri politické subjekty 81 poslancov.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Boris Kollár: Reakcia k problému s medveďom hnedým
        Zdroj: facebook - Sme rodina

        Rozhodujúci element príde aj krátko pred voľbami. Demokrati majú aktuálne 2,2 %, Aliancia 2,2 %, Modrí, Most-Híd 1,5 % a ODS a spol. 0,9 %. Na účasť v parlamente je ale potrebných 5 %. Pár dní pred voľbami ale možno zhodnotia svoje možnosti a vzdajú sa kandidatúry v prospech inej strany, ako to v prezidentských voľbách urobil Robert Mistrík (56) pre Zuzanu Čaputovú (50).

        Možné koalície o ktorých sa hovorí (pre bezpečné schvaľovanie zákonov potrebuje koalícia nadpolovičnú väčšinu zo 150 poslancov, teda 76):
        Smer, SNS, Republika, Sme rodina: 69 (nedostatočné na vládnutie)
        Smer, Hlas, SNS: 74 (nedostatočné na vládnutie)
        Smer, Hlas, SNS, Sme rodina: 85
        Smer, Hlas, SNS, Republika: 86
        PS, Hlas, SaS, Sme rodina, KDH: 92
        PS, Hlas, SaS, Sme rodina: 81
        PS, Hlas, SaS, KDH: 81

        Prečítajte si tiež: