Vláda schválila HOSPODÁRSKU MOBILIZÁCIU: Nečakané vysvetlenie ZÁKONA a kto môže mať PROBLÉM!
3. 3. 2022, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:03)
Ukrajinskí občania utekajú zo svojej krajiny pred vojnou. Práve ženy so svojimi deťmi sa často ocitnú na hraniciach s jedným kufrom, v ktorom majú to najpodstatnejšie, a s beznádejou v tvári. Slovenská vláda preto na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (54) schválila hospodársku mobilizáciu.
Zdroj: František Iván
Zdroj: Visar Kryeziu
Zdroj: Roman Hanc
Galéria k článku
Hospodárska mobilizácia by sa dala charakterizovať aj ako pomoc ľudom v krízovej situácii. „Vytvárajú sa predpoklady na zabezpečenie zdrojov, ktorými sú životne dôležité tovary a služby nevyhnutné na prežitie obyvateľstva,“ píše sa v zákone. V prípade utečencov ide napríklad o určenie ubytovacích zariadení, dodávku pitnej vody a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

„Cieľom je zabezpečiť realizáciu potrebných opatrení na riešenie krízovej situácie hromadného prílevu cudzincov na naše územie v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine,“ napísal Sulík v predkladacej správe. Rôzne ministerstvá a subjekty hospodárskej mobilizácie tak budú Ukrajincom zabezpečovať aj dodávky tovarov, služieb, prepravu utečencov, sociálnu a humanitárnu pomoc či psychologickú podporu. Opatrenia sa týkajú aj poskytnutia vysielacieho času potrebného na informovanie verejnosti o krízovej situácii.
„Zamestnanec určeného subjektu hospodárskej mobilizácie je povinný zotrvať v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnoprávnom vzťahu, ak jeho zamestnávateľ vykonáva opatrenie hospodárskej mobilizácie,“ píše sa vo vládnom nariadení s tým, že osoba, ktorá dostane písomný príkaz, je povinná si ho prevziať, inak môže dostať pokutu. Toto opatrenie by sa dalo prirovnať so situáciou zdravotníkov. Pre covid sa v tom čase zaviedol núdzový stav, keď pre nich platila pracovná povinnosť, a tým napríklad aj zákaz uplatňovania práva na štrajk.