Reklama

Slovensko ovládli Gašparovci, Kuffovci aj Kaliňákovci. V najvyššej politike sú viacerí príbuzní

Klany.

Zdroj: TASR

Reklama

Sú v parlamente, na ministerstvách, ale aj v komunále. Medzi politikmi je opäť viacero takých, ktorí sú rodinne previazaní. Niektorým dali moc do rúk voliči, iní sa na svoje miesta dostali vďaka politickým stranám. Spája ich nielen to, že ich štedro platíme z našich daní, ale aj „spoločná krv” .

Príbuzenskou previazanosťou v slovenskej vysokej politike boli donedávna známi najmä v klube hnutia Sme rodina. Okrem toho, že šéf strany Boris Kollár (58) „zabezpečil” prítomnosť v parlamente expartnerke a matke svojej dcéry Ester (18), Petre Krištúfkovej (46), jeho poslanec Peter Pčolinský (42) „poslančil” spolu so švagrinou Adrianou (46). Jej manžel Vladimír Pčolinský (46) zasa istý čas šéfoval SIS.

Jednoznačným víťazom septembrových volieb bola strana Smer. Do politiky sa vrátil súčasný minister obrany Robert Kaliňák (52). Spolu s ním sa na kandidátke Smeru ocitol aj jeho synovec Erik Kaliňák (32), najmladší podpredseda strany. A hoci sa prekrúžkoval do parlamentu, Smer ho nakoniec „katapultoval” rovno na Úrad vlády SR za šéfa Zboru poradcov predsedu vlády SR Roberta Fica. Synovec nového ministra obrany mal v Smere predovšetkým na starosti sociálne siete strany. Intenzívne však kampaňoval vlastnými videami, v ktorých sa venoval prakticky všetkým témam, ktoré strana otvorila a patril medzi najhlasnejších kritikov bývalej koalície aj vlády Ľudovíta Ódora.

Smer dotiahol do politiky aj ďalšiu rodinu. Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar (61), ktorý sa má v decembri postaviť pred súd v kauze Očistec, tiež uspel vo voľbách. Dnes šéfuje parlamentnému brannobezpečnostnému výboru. Na „suchu” neostal ale ani jeho syn Pavol, vláda ho vymenovala za štátneho tajomníka na rezorte spravodlivosti. Gašpar mladší sa objavil na nahrávkach zo známej poľovníckej chaty a obvinili ho za to, že navádzal Roberta Kaliňáka na krivú výpoveď.

Aj v Hlase mali ambíciu posilniť sa o príbuzného v politike. Na poslednom mieste kandidátky sa objavil bratranec lídra strany a nového šéfa NR SR Petra Pellegriniho, bývalý profesionálny futbalista a hasič Lukáš (35). Ten sa však zo 150. miesta neprekrúžkoval ani o jedno vyššie, a tak sa stal iba náhradníkom všetkých náhradníkov – teda s nulovou šancou niekoho v parlamente nahradiť.

Rýdzo rodinné väzby nájdeme aj v klube národniarov. Do parlamentu sa na kandidátke SNS prekrúžkovali otec i syn Kuffovci. Obaja sa už tesne pred voľbami postavili pred súd pre nebezpečné vyhrážanie farmárovi na východnom Slovensku. Napriek tomu sa obaja úspešne prekrúžkovali do parlamentu. Dlho sa tam však neohriali, pretože otca Štefana Kuffu (61) vláda menovala za štátneho tajomníka na rezorte kultúry a syna Filipa (35) na ministerstve životného prostredia.

Príbuzenské väzby nájdeme aj v opozičnom tábore. Za SaS „kopú” otec s dcérou – Vladimír Ledecký (57) a Vladimíra Marcinková (32), ktorá má už priezvisko po manželovi.

V parlamente má príbuzného aj predseda KDH Milan Majerský (52). Do rodiny straníckeho kolegu Františka Mikloška (76) sa dostal sobášom s Miriam Lexmann (50). A tá zasa pôsobí v europarlamente.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Karty na stôl s politológom: Dankove slová o rozpade koalície sú prisilné! Vôbec to nechce

    Nezaostáva ani hnutie občana Igora Matoviča (50). Azda najznámejšia je dvojica Pollákovcov: Otec Peter (50) sedí v europarlamente, v tom slovenskom zasa jeho syn Peter (23). Do parlamentu sa okrem Matoviča prekrúžkoval aj jeho príbuzný, trnavský župan – Jozef Viskupič (47). Ten sa ale mandátu poslanca vzdal

    Mohlo by vás zaujímať: