Nahnevaní Slováci sa zhromaždili na diaľnici D4 pri Jarovciach približne 100 metrov pred kontrolným stanovišťom polície. Ide o skupinku repatriantov, ktorí čakali na avizované spustenie aplikácie, ktorá má umožniť stráviť karanténu v domácej izolácii. To sa však nestalo, a tak ostali na hraniciach štrajkovať.

Na sociálnej sieti sa k situácii vyjadril aj premiér Igor Matovič s tým, že najhoršie je to, že títo ľudia blokujú aj tých ľudí, ktorým plynie 24 hodín. Ďalej v statuse uvádza, že na tlačovej konferencii, ktorá prebehla v utorok 19.mája so šéfom tímu zodpovedného za zavedenie e-karentény Jánom Bučkuliakom, zverejnil vizualizáciu, na ktorej boli všetky kroky, ktoré treba dodržať, aby sa ten, kto chce ísť do domácej karantény, do nej dostal.

„Zároveň povedal, že ak všetko dobre dopadne, aplikácia sa spustí od piatka. V iných následných vystúpeniach povedal, že aplikácia bude prístupná najskôr v piatok o 15-tej hodine a že to záleží už len na tom, kedy Apple a Google aplikáciu schválila, aby si ju ľudia mohli stiahnúť,“ píše premiér s tým, že doteraz Apple a Google aplikáciu neschválili.

„Oslovil som Úrad verejného zdravotníctva s prosbou, aby umožnili prechod do domácej karantény nielen tým ľuďom, ktorí prídu na hranice - ALE aj tým ľuďom, ktorí už v štátnej karanténe sú. Súhlasili a v tomto duchu nachystajú opatrenie ÚVZ, ktoré bude zverejnené momentom, ako sa spustí aplikácia eKaranténa,“píše premiér s tým, že cestovatelia na hranici môžu ísť do štátnej karantény a keď bude aplikácia schválená, môžu prejsť do domácej karantény.

„To tiež znamená, že v prípade, ak aplikáciu z nejakého záhadného dôvodu Apple a Google neschvália, čo nikto z fachu nepredpokladá, cestovatelia zostanú len v štátnej karanténe. Odporúčam zvážiť toto riziko,“ ukončil príspevok Matovič.

Mohlo by vás zaujímať: