Reklama

Slová, ktoré ŠOKUJÚ! Drsné priznanie HEGERA a Hamrana: TAKTO lovil PUTIN na Slovensku ŠPIÓNOV

Reklama

Slovensko žije od pondelka medzinárodným škandálom obrovských rozmerov. Polícii SR sa podarilo odhaliť štyroch proruských špiónov, pričom dvaja z nich boli následne obvinení pre vyzvedačstvo a prijímanie úplatku. Dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran (46) a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (48) uviedli, že obaja sa k skutkom priznali. Podľa všetkého však ani zďaleka nie sú jedinými, ktorí sú za donášanie informácií Rusku platení.

Počas akcií Matrioška a Kaťuša vykonala polícia podľa svojho šéfa Štefana Hamrana päť domových a 7 nebytových prehliadok v štyroch rôznych mestách. Zadržané boli štyri osoby, medzi ktorými je aj bývalý asistent poslanca hnutia Republika Miroslava Suju (45) Jozef Mihalčin. Ten mal spolu s exsiskárom Bohušom M. zbierať informácie pre dopisovateľa dnes už štátom zablokovaných Hlavných správ Bohuša Garbára, ktorého polícia obvinila z vyzvedačstva a prijímania úplatku.

Zdroj: Jaroslav Novák

Jeden zo špiónov bol aj Jozef Mihalčin, ktorý ešte nedávno robil asistenta poslancovi NR SR Miroslavovi Sujovi. Nezaradený poslanec púta pozornosť najmä svojím správaním v parlamente, kde s obľubou blokuje rečnícky pult, či vylieva vodu na ministra financií.

Garbár sa mal podľa denníka N stretávať priamo s funkcionárom ruskej ambasády Sergejom Solomasovom, ktorý mu za poskytnuté informácie dával peniaze. „Bohuš G. je obvinený zo zločinu vyzvedačstva a prijímania úplatku,“ povedal Hamran s tým, že trojica podozrivých pracovala pre ruskú rozviedku od apríla 2021. Mihalčin a Bohuš M. zatiaľ obvinení nie sú, no počas policajnej akcie boli zaistené počítače, USB kľúče, zošity, kde si zapisovali detaily stretnutí a ďalšie veci, a tak sa to môže zmeniť. „Okruh obvinených sa môže rozšíriť,“ dodal Hamran.

Mihalčin sa mal snažiť získavať citlivé informácie z parlamentu, ako napríklad utajované skutočnosti zo správ tajných služieb. Tlačové oddelenie Republiky však od neho dáva ruky preč. „S pánom Mihalčinom nie sme už dlhší čas v kontakte. O jeho aktivitách sme nemali žiadnu vedomosť a dištancujeme sa od nich v plnej miere. Hnutie Republika rezolútne odsudzuje akúkoľvek protislovenskú činnosť, či už je to pre ruskú, americkú alebo inú cudziu ambasádu,“ znie oficiálne stanovisko. Obvinený je aj bývalý prorektor Vojenskej akadémie Pavel Bučka. Hamran v súvislosti s jeho osobou povedal, že mal pre ruskú rozviedku pracovať už od roku 2013! „Obvineným hrozí 4 až 13 rokov odňatia slobody,“ povedal Lipšic o obvinenom Garbárovi a Bučkovi, ktorí sa už mali k skutkom priznať a s políciou spolupracujú. Prokurátor navrhol Bučkovi väzbu z dôvodu obavy, že bude v trestnej činnosti pokračovať.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Bývalého funkcionára vojenskej akadémie v Liptovskom napokon do väzby aj skutočne vzali. V utorok neskoro večer o tom rozhodol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. „Ak by obvinený neposkytoval Rusom dôležité informácie, tak by s ním nespolupracovali tak dlho,“ dodal Lipšic. Špeciálny prokurátor prezradil aj to, že informácie, ktoré sa snažila získať ruská rozviedka, sa týkali aj Ukrajiny.ň

V súvislosti so vzniknutou situáciou začalo okamžite konať ministerstvo zahraničných vecí, ktoré ešte v pondelok rozhodlo o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Dôvodom je ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Vyhostení diplomati musia územie Slovenskej republiky opustiť do 72 hodín. V následnej reakcii ruský rezort zahraničných vecí uviedol, že „táto neopodstatnená akcia neostane bez odpovede“.

Zdroj: Dano Veselský

Štefan Hamran uviedol, že počas akcií Matrioška a Kaťuša vykonala polícia päť domových a 7 nebytových prehliadok v štyroch rôznych mestách.

Napriek vyhrážkam z ruskej strany premiér Eduard Heger rozhodnutie slovenskej diplomacie schvaľuje. Ako uviedol, spolu s vyhostením troch ruských „rozviedčikov“, ktorí sa kryli štatútom diplomatov, nastáva bezprecedentná situácia v dejinách demokratickej SR. Nasledujúce ŠOKUJÚCE SLOVÁ HEGERA O OBAVÁCH ZO ŠPIONÁŽE SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.

Podľa Hegera vidno, že „našu spoločnosť nerozožierala len doba kešu, daňových podvodov a machinácií pri verejných zákazkách“, ale aj korupcia, ktorá ohrozuje bezpečnosť občanov, dôveryhodnosť Slovenska v očiach spojencov, ale aj demokratické základy štátu. „Potvrdzuje sa, že sme sa vydali správnou cestou, keď sme zápas o očistu spoločnosti od korupcie a dezinformácií rozšírili aj na oblasť bezpečnosti a spravodajských aktivít. Zdravé zložky Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva majú aj v tomto zápase moju plnú podporu,“ dodal.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Nejedného Slováka momentálne zaujíma, ako vlastne k získavaniu spravodajských informácií dochádza. Český generál v zálohe a bezpečnostný analytik Andor Šándor (64) vysvetľuje, že základom je získanie človeka, ktorý má prístup k zaujímavým informáciám a zároveň je za nejakú odmenu schopný zradiť svoju krajinu: „Formy úplatkov môžu byť rôzne –  cez peniaze, ženy, mužov, ponuka poskytnúť kvalitnú lekársku starostlivosť im a ich deťom.“

Na rozdiel od špiónov nie sú všetci dezinformátori platení cudzou krajinou. „Veľa dezinformátorov šíria konšpirácie sami od seba, lebo tak problém vnímajú, pretože čím menej o probléme niekto vie, tým viac je náchylný veriť hlúpostiam a sociálne siete tomu veľmi pomáhajú,“ dodal Šándor. Niektorí ľudia propagandu vraj aj organizujú. 

Prečítajte si tiež: