Premiér Igor Matovič ohlásil včera na tlačovke Kičúrove odvolanie. Dôvodom je predražená zmluva s neznámou firmou Lacorp na nákup rúšok a iných ochranných pomôcok. "Počas celého dňa mi pán Kičura tieto zmluvy nedokázal zmysluplne odôvodniť,"povedal Matovič s tým, že jeho výhovorky "boli na úrovni škôlky"

Ako sme dnes informovali, v deň podpisu jednej zo zmlúv prebehla kúpa dvoch bytov v centre Bratislavy. Byty kúpil 20-ročný syn Kičuru, na kúpu nepotreboval žiaden úver.

Kajetán Kičura po vypočúvaní na NAKA predstúpil pred novinárov, aby vysvetlil nevýhodné zmluvy, no aj zvláštne kúpy bytov. "NAKA dnes začala konať ohľadom podozrivých uzavretých zmlúv," povedal hneď v úvode. Doplnil, že jeho avizované odvolávanie sa zatiaľ nestalo. "Je to zrejme kvôli tomu, že dnes už šesť alebo sedem hodín zasadá ústredný krízový štáb," vysvetlil. Na krízovom štábe podľa neho vládne destabilita, neschopnosť prijať opatrenia a útoky na štátne hmotné rezervy. 

"Najprv vám oznámim veľmi dôležité tvrdenia k včerajším zisteniam, ktoré povedal pán premiér a jeho tím odborníkov. Vážení, odvaha niekedy prichádza s tým, keď odchádzate, už nemusíte byť politicky korektní. A ja dnes túto odvahu mám,"vyhlásil odhodlane. 

Pokojným hlasom začal vysvetľovať, že celé nedorozumenie s počtom kusov rýchlotestov spôsobila administratívna chyba v zmluve. Snažil sa hovoriť pokojne, no čím dlhšie hovoril, tým viac zvyšoval hlas. Rýchlotest, ktorý nám má čínska firma dodať, má byť certifikovaný a odporúča ho aj samotná WHO (svetová zdravotnícka organizácia). Reálna cena jedného rýchlotestu je podľa neho medzi 20 a 40 eur za kus. Reálna objednávka teda bola na 200-tisíc kusov, nie na 4 milióny rýchlotestov.

Očakávaná zásielka je konečne tu.
Očakávaná zásielka je konečne tu.
Zdroj: instagram

To, čo nasledovalo potom, však nečakal asi ani samotný Kičura. "Tým, že včera premiér ukázal balenie rýchlo a povedal, že to je nejaký šunt, tak táto firma sa veľmi ostro ohradila. Upozorňujem pána premiéra, nech váži slová, pretože len Čína je tá, od ktorej sa teraz dá dostať tovar. Upozorňujem ho veľmi dôrazne,"kričal do mikrofónu.

  Výsluch na NAKA podľa jeho slov trval tri alebo štyri hodiny a bol vyprovokovaný okrem iného aj rôznymi mediálnymi správami. "Odvolaním z mojej funkcie skončila aj moja politická korektnosť,"povedal hneď na začiatku tlačovej besedy.

"Môj syn kúpil dva staršie dva byty, na čo sme mu ja a moja manželka poskytli financie. On nám ich má splácať,"povedal Kičura. "Všetko ostatné vysvetlím orgánom činným v trestnom konaní,"dodal s tým, že novinári budú určite detailne informovaní. 

Kičura vysvetlil aj to, ako jeho vtedy 18-ročný syn pred dvoma rokmi kúpil chatu na Devíne. "To nebol chata, polorozpadnutá záhradná chatka," vysvetlil s tým, že jej kúpa bol dar pre syna. Na ďalšie otázky ku kúpe nehnuteľností odmietol odpovedať s tým, že by bránil vyšetrovaniu.

Reagoval aj na otázky, prečo sú aj napriek jeho snahe prázdne sklady. Pri odpovedi sa neudržal a na prítomných novinárov zvýšil hlas: "No jasné, že v skladoch bola nula kusov, keď sa všetko odskladnilo. Vďaka správe to všetko funguje! Aj zdravotníci a colníci by kľakli." 

Na úrade by podľa jeho slov chcel ostať, avšak iba pod jednou podmienkou - ak by bol opäť pod vedením exministra Petra Pellegriniho. A čo návrat do sudcovského talára? "Vrátil by som sa iba ak by som sa očistil od všetkej špiny, ktorá sa na mňa nalepila,"zakončil.

Mohlo by vás zaujímať: