Škandál u Kotlebu: Brutálneho poslanca za ĽSNS hnali pred súd!
10. 3. 2016, 12:29 (aktualizované: 10. 7. 2024, 19:14)

Zdroj: ČTK, Facebook
Novozvolený poslanec Národnej rady SR za Ľudovú stranu Naše Slovensko Andrej Medvecký a jeho brat Jozef z Tvrdošína sa dnes postavili pred Okresný súd v Námestove. Sú obžalovaní z trestných činov ublíženia na zdraví a výtržníctva.
Na dnešnom hlavnom pojednávaní mal súd vypočuť svedkov. Podľa informácií bratia na diskotéke napadli muža z Dominikánskej republiky. V prípade preukázania viny im hrozí trest na jeden až tri roky. Medvecký by zároveň prišiel o poslanecký mandát v Národnej rade SR.
„Okresný súd v Námestove pojednávanie odročil na 12. mája 2016 za účelom doplnenia dokazovania vypočutím svedka, ktorý sa na dnešné hlavné pojednávanie nedostavil a ktorému bola uložená poriadková pokuta," informoval TASR hovorca Krajského súdu v Žiline Jozef Michňa. Ako ďalej uviedol, obvinený mal 1. novembra 2014 pred barom v Námestove spoločne s bratom fyzicky napadnúť občana Dominikánskej republiky.
„Päsťami ho udierali do hlavy, na čo menovaný spadol na zem, vulgárne na neho kričali a následne ho kopali do hlavy, bokov a taktiež do rúk, ktorými sa bránil, čím mu spôsobili zranenia s dobou liečenia a práceneschopnosti v trvaní 30 dní," vysvetlil.
Andrej M. mal problémy so zákonom už v predchádzajúcom období. „Obžalovaného v marci minulého roka Okresný súd v Ružomberku uznal za vinného zo spáchania prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za čo mu uložil trest odňatia slobody vo výmere šesť mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dva roky a zákaz činnosti vedenia motorových vozidiel na tri roky," dodal Michňa.
Obžalovaný kandidoval v parlamentných voľbách (5.3.) s číslom 9 za politickú stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, v ktorej pôsobí zároveň ako žilinský krajský predseda. Od občanov SR získal 4832 preferenčných hlasov. Do konca februára sa venoval podnikaniu.
Andrej Medvecký
Zdroj: Facebook A.M.
Rómske mimovládky podajú na GP SR podnety pre Kotlebu
Rómske mimovládne organizácie podajú na Generálnu prokuratúru SR (GP SR) dva podnety, oba sa týkajú Mariana Kotlebu, ktorý je predsedom strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Ako povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislav Richter, prvé podanie na GP SR sa týka výrokov Mariana Kotlebu na adresu Rómov, druhý rozpustenia jeho strany. "Dúfame, že generálny prokurátor situáciu dôkladne preštuduje," poznamenal s tým, že keď z úst Kotlebu zaznejú ďalšie vyjadrenia, sú pripravení v podávaní trestných oznámení pokračovať. Strana Mariana Kotlebu ĽS Naše Slovensko vo voľbách získala 8,04 percenta hlasov a bude mať v parlamente 14 kresiel.
Podľa Jozefa Mezeia z Inštitútu spoločenských vied Rómov využíva predseda ĽSNS nedostatky Rómov. Slováci ich podľa neho nepovažujú za rovnocenných, nerešpektujú ich práva. Treba sa teda zaoberať otázkou akceptácie Rómov Nerómami, dodal. Mimovládky zároveň tvrdia, že stranu Mariana Kotlebu v sobotňajších parlamentných voľbách volili i Rómovia. "Musíme sa o tom nahlas rozprávať, hlbšie sa zaoberať tým, prečo sa to deje alebo čo za to mohli Rómovia dostať," nadviazal na neho Ladislav Richter s tým, že neobviňujú len Kotlebu, pretože mu k volebnému výsledku dopomohli i príslušníci rómskej menšiny. Problém vidia napríklad v tom, že na Slovensku chýbajú komunitné centrá pre Rómov či iné inštitúcie, kde by mohli pozitívne na menšinu vplývať, pretože jej najviac chýba osveta.
Strana Mariana Kotlebu je podľa Mezeia strana, ktorá sa otvorene hlási k tomu, že je na Slovensku potrebné urobiť poriadok s Rómami. "Pri výstrelkoch, ako je Kotleba, je stále vidieť útoky na národnostné menšiny. Mali by sme teda pomenovať veci, ktoré dali na Slovensku priestor pre rasizmus, a to nielen vo vzťahu k Rómom, ale aj k prisťahovalcom," povedal novinárom. Ako dodal, treba hľadať odpoveď i na to, ako zabezpečiť, aby mohli etnické skupiny žiť spolu v mieri.