Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK) objavilo sieť podozrivých schránkových firiem, ktorým štát poslal milióny eur z pandemickej prvej pomoci.

Podľa zistení centra môže až o 24 miliónov eur z verejných peňazí. Prevádzku žiadnej z nich centrum pri preverovaní reálne nenašlo. Majiteľmi sú väčšinu ľudia z Balkánu alebo z Grécka.

„Podľa zistení našich kolegov, investigatívnych novinárov z týchto krajín, pritom nejde o významných podnikateľov. Mnohých bol dokonca problém nájsť na adresách uvedených v obchodnom registri. Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosťami s veľkým počtom zamestnancov," píšu na svojom webe. 

ICJK píše, že ide o schránkové firmy, ktoré majú prenajaté virtuálne sídlo, no reálne v zaregistrovanom sídle nepodnikajú. Počet zamestnancov neuvádzajú, alebo ide o jednu osobu. "Všetky podpísali zmluvy o poskytovaní štátnej prvej pomoci s Úradom práce v Pezinku. Nakoniec, všetkým firmám úrad počas uplynulého leta vyplatil pandemickú pomoc a to spätne za mesiace medzi októbrom 2020 a májom 2021," informujú s tým, že by malo ísť o 28 firiem.

Ako ďalej dodávajú, podozrenia už preveruje polícia v spolupráci so špeciálnou prokuratúrou.

Mohlo by vás zaujímať: