Situácia v okresoch na východe je po začatí VOJNY vážna: SLOVÁCI majú strach a zavládol CHAOS
26. 2. 2022, 17:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:02)
To, o čom sa niekoľko dní hovorilo, sa stalo realitou. Vojna na Ukrajine začala výrazne ovplyvňovať aj obyvateľstvo Slovenska. Najviac je to vidieť v okresných mestách blízko hranice s naším východným susedom.
Zdroj: FB Polícia SR
Zdroj: fb HaZZ
Zdroj: tm
Galéria k článku
Po tom, čo sa ruský prezident Vladimir Putin rozhodol zaútočiť na Ukrajinu, nastal v krajine, na ktorej čele stojí prezident Volodymyr Zelenskyj, chaos. Ženy a deti začali doslova utekať, zatiaľ čo muži od 18 do 60 rokov museli na Ukrajine zostať. Prevažná väčšina utekajúcich zúfalých občanov sa rozhodlo ísť do Poľska, mnoho z nich si však za útočisko zvolilo aj Slovensko. Od prvého dňa vojny sa na hraničných priechodoch v Ubli či Vyšnom Nemeckom začali tvoriť kolóny áut a ľudí, ktorí z Ukrajiny utekali.
Občania našej krajiny však ukázali dobré srdce a húfne začali svojim susedom pomáhať. V mestách a dedinách okresov Humenné či Snina začali organizovať zbierky, ktorými chcú pomôcť predovšetkým matkám s malými deťmi. "Ak sa chcete zapojiť do pomoci pre vojnových utečencov,tu je presny zoznam komodít, ktorý je momentálne potrebný u nás v Humennom. Všetko čo bude mimo zoznamu,žiaľ nebudeme môcť z kapacitných dôvodov prijať. Nateraz sú potrebné predovšetkým: - deky (prikrývky), vankúše (optimálne vankúše v čistej nepoškodenej obliečke), postelne prádlo jednoposteľové, - jednorazové detské plienky rôznych veľkostí (kvôli manipulácii v originálnom balení), vlhčené hygienické utierky, dámske hygienické vložky, papierové vreckovky, trvanlivé potraviny typu "otvor a zjedz" - konzervy, paštéty, detská výživa, balené nealkoholické nápoje, trvanlivé cukrovinky a pod. Nezbierajú sa potraviny rýchlo podliehajúce skaze, suroviny na varenie, ani čerstvé ovocie a zelenina. Z oblečenia sú nateraz potrebné predovšetkým ponožky rôznych veľkostí, vzhľadom na ročné obdobie teplejšie," píše sa na sociálnej sieti Slovenský Červený kríž Humenné.
Zdroj: fb HaZZ
Záchytný tábor v Humennom. Pozrieť ho prišiel aj Eduard Heger. V areáli sú vykurované stany pre 500 ľudí.
O tom, aká je situácia na východe Slovenska sa redakcia Plus JEDEN DEŇ presvedčila na vlastné oči. Poriadne rušno je najmä v areáli Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Humennom, ktorý susedí so záchytnym táborom pre utečencov. Tam sa včera večer objavil aj premiér Eduard Heger, aby sa na vlastné oči presvedčil, ako je tamojšia organizácia pripravená na prípadnú pomoc utekajúcim Ukrajinkám s deťmi. "V areáli Záchrannej brigády HaZZ v Humennom prebieha od dnešného rána výstavba dočasného núdzového tábora (ETC - emergency temporary camp) určeného pre migrantov z Ukrajiny. Modul ETC so 60 príslušníkmi HaZZ bol aktivovaný včera na Záchrannej brigáde HaZZ v Malackách, odkiaľ vyrazila neskoro večer kolóna do Humenného," uviedol HaZZ ešte v piatok popoludní.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Ako sa ďalej uvádza, na prípravách pracovalo "Celkom 13 kusov ťažkej techniky, 4 dodávky a 2 osobné vozidlá dorazili na východ Slovenska dnes ráno a takmer okamžite začali s výstavbou tábora. V dočasnom núdzovom tábore bude k dispozícii približne 30 stanov s poľnými lôžkami, karimatkami a spacími vakmi so zabezpečeným vykurovaním a osvetlením s maximálnou kapacitou pre 500 osôb. Pre ďalšie potreby migrantov bude k dispozícii veľký jedálenský stan a kontajnery s hygienickým zázemím. Hasiči predpokladajú, že tábor bude schopný poskytnúť útočisko už dnes večer,"uviedol HaZZ ešte v piatok popoludní.
Zvýšená pohotovosť blízko našich hraníc nie je to jediné, na čom je vidieť, ako vypuknutá vojna vplýva na Slovensko. Vidieť to aj pri bežných životných situáciách, napríklad na benzínových pumpách. "Neviem, či sa zbláznili. Skôr mám pocit, že ľudia majú strach. Zavládol totálny chaos, chodia tankovať najmä naši ľudia, z okresov Michalovce, Snina a Humenné. Niektorých tu vídím za jeden deň už piatykrát," povedala nám zamestnankyňa čerpacej stanice v Humennom, ktorá ale nesúhlasila, aby sme zverejnili jej fotografiu. Situáciu, kde boli pumpy preplnené a autá stáli v niekoľkonásobne dlhších radoch, ako zvyčajne, sme zažili na všetkých čerpacích staniciach v Snine a Humennom.
Zdroj: tm
Benzínové pumpy sú preplnené.
Spomínaný chaos sme postrehli aj v obchodných reťazcoch. "Včera som pri pokladni čakala vyše 20tich minút. Nakupovali tam prevažne Ukrajinci. Všetko je preplnené, ale máme pre to pochopenie. Museli odísť z domovov, čo si my nevieme ani predstaviť," hovorí Daniela, obyvateľka Sniny.
Vo zvýšenej pohotovosti sú aj muži zákona, čo nám potvrdil Humenčan Ján: "Celá Mierová ulica, na ktorej sa nachádza aj záchytný tábor, je plná policajných áut. Sú pripravení asi na všetko." Jeho slová sa potvrdili aj nám, pred vchodom do spomínaného tábora sme videli hneď tri policajné autá.
O tom, ako sa bude situácia na východe našej krajiny ďalej vyvíjať vás budeme naďalej informovať.
Zdroj: archív
Anketa denníka Plus JEDEN DEŇ