ŠIMEČKA z PS poriadne prestrelil: Po tom, čo odkázal Matovičovi s Kollárom, prišla VEĽKÁ FACKA
28. 1. 2022, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:58)
Napriek množstvu dôležitej agendy, ktorá Michalovi Šimečkovi (37) pribudla po tom, čo sa stal podpredsedom Európskeho parlamentu, výrazne zasahuje aj do politického diania na Slovensku. Verejne začal hovoriť o prípadnej povolebnej spolupráci Progresívneho Slovenska, z ktorej de facto okrem SaS vylúčil takmer každého partnera. Podľa odborníka sa mu to môže kruto vypomstiť.

Zdroj: Michel CHRISTEN

Zdroj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=389374365886205&set=pb.100044409340300.-2207520000..&type=3

Zdroj: npk
Galéria k článku
Nálada a atmosféra v strane Progresívne Slovensko je ostatné mesiace viac než dobrá. Po krátkej beznádeji, ktorá nastala po neúspešných parlamentných voľbách, sa strana rýchlo pozviechala. V čele PS skončil Michal Truban, po ktorom žezlo prevzala Irena Bihariová. Tej sa do strany podarilo postupom času priviesť viacero známych tvárí, či už odborníka na zahraničnú politiku, poslanca NR SR Tomáša Valáška, alebo naposledy bývalého moderátora, ekologického aktivistu Michala Saba.
Napriek týmto pár šikovným ťahom však progresívci už druhý rok nijako prehnane nevytŕčajú z radu, ako ostatné opozičné a mimoparlamentné strany, no aj tak pravidelne stúpajú v predvolebných prieskumoch. Podľa toho najnovšieho od agentúry AKO pre reláciu TV JOJ Na hrane by ich volilo 8,5 percenta respondentov. Tieto čísla zrejme nenechali chladného ani Michala Šimečku, ktorý sa začal pomerne odvážne vyjadrovať o prípadných povolebných spoluprácach. Zrejme aj posilnený úspechom po zvolení za podpredsedu Európskeho parlamentu totiž v rozhovore pre portál tvnoviny.sk uviedol, s kým si PS nevie predstaviť spoločné fungovanie. „Po minulej skúsenosti musíme mať pokoru, preto sa v prvom rade musí Progresívne Slovensko vôbec dostať do parlamentu. Kategoricky však vylučujeme extrémistov a Smer,“ povedal v úvode, no po chvíli v škrtaní potenciálnych partnerov pokračoval. „V tejto chvíli si vôbec neviem predstaviť, ako by sme s Hlasom fungovali - vieme predsa o obvinení Petra Žigu z podplácania aj o nevysvetlených podozreniach týkajúcich sa Petra Pellegriniho a škatule od šampanského," tvrdil Šimečka.
Ako sa ukázalo, problematické sú však aj ďalšie hnutia. „Sú tam strany, ktoré majú politikov, s ktorými si vieme predstaviť spoluprácu, aj keď sa v mnohých veciach nezhodneme. Sú však aj politici z tohto spektra, s ktorými si to neviem predstaviť, ako napríklad Igor Matovič,“ dodal s tým, že v OĽaNO si vie predstaviť spoluprácu len s niektorými ľuďmi: „To isté platí pre Za ľudí či SaS.“ A čo Sme rodina? „To si teraz neviem veľmi predstaviť, že by sme spolupracovali s Borisom Kollárom. Ale je to asi naozaj príliš skoro takto hodnotiť. A hlavne, keď ešte nie sme ani v parlamente," uzavrel.
Šimečka v rozhovore síce hovoril len o niektorých menách, no len málokto verí, že by OĽaNO fungovalo bez Igora Matoviča a Sme rodina bez Borisa Kollára. Aj preto jeho vyjadrenia poriadne prekvapili politológa Tomáša Koziaka. „Treba povedať, že ak je Šimečka aspoň trochu reálne uvažujúci politik, tak musí vedieť, že o koaličných partneroch sa začína debatovať až v čase, keď sú sčítané hlasy a je jasné, kto koľko poslancov bude mať. Vtedy sa začína uvažovať o tom, ako bude vláda vyzerať. Aj vtedy sme svedkami prekvapivých kompromisov, ku ktorým politici prídu. V politike takéto kategorické vyjadrenia neplatia," uviedol pre náš denník s tým, že „NIE“ koaličným stranám bolo o čosi miernejšie ako kategorické odmietnutie Hlasu, Smeru a extrémistov.
Dlho na seba nenechala čakať ani reakcia dotknutých koaličných strán, ktoré to Šimečkovi poriadne vytmavili. „Je to mimoparlamentná strana a voľby sú o 2 roky, takže tam ľudia rozhodnú, nie pán Šimečka. A keďže vylúčil takmer všetkých, tak je zbytočné dávať tejto strane vo voľbách hlas, pretože aj keby sa do parlamentu dostali, tak ostanú v opozícii, odkiaľ by nemohli plniť svoje predvolebné sľuby," naložilo europoslancovi hnutie Sme rodina. Ešte ostrejší odkaz prišiel z tábora OĽaNO: „Tento nezrelý a arogantný postoj nebudeme hlbšie komentovať, pretože spolupráca politických strán má byť v prvom rade o hodnotových a programových prienikoch, nie o osobných animozitách. A najmä, treba si s pokorou počkať na verdikt občanov vo voľbách," uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO. Na záver sa svoje vyjadrenie pokúsil korigovať aj samotný Šimečka v rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ: „V PS sme jednotní a máme jasnú líniu. Smer a fašistov od začiatku jednoznačne odmietame. Zároveň máme pokoru, pamätáme si, ako nám v parlamentných voľbách napriek dôvere 200-tisíc ľudí chýbalo pár stoviek hlasov, a preto dnes PS chýba v parlamente. Vnímame odborníkov a šikovných ľudí v iných stranách, a vieme, že iba spoluprácou môžeme Slovensko posunúť vpred. Zároveň si pamätáme, kto je Igor Matovič, Boris Kollár alebo Peter Žiga a k ich práci máme jasné výhrady – ako asi väčšina ľudí na Slovensku. Dnes nemá zmysel vyjadrovať sa k spolupráci či nespolupráci, to, na čo sa v PS všetci sústredíme, je práca na kvalitnom programe, ktorý zlepší život ľuďom na Slovensku."