EXKLUZÍVNE Danko prehovoril o Rusku aj budúcej koalícii: Najradšej by vládol sám!
16. 7. 2019, 6:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 8:58)

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Návštevy Ruska považuje stále za dôležité, aj keď pre ne zožal obrovskú kritiku a pochytil sa so šéfom diplomacie. Šéf národniarov Andrej Danko (44) v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ prezradil aj to, ako vníma Smer, ktorý má iného predsedu, ako je premiér a ako vníma situáciu okolo voľby ústavných sudcov.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: Alexey Nikolskiy
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Boli ste na návšteve v Rusku, kde ste zobrali aj podnikateľov, aby rokovali so svojimi dvojičkami. Aj máte nejaké konkrétne výstupy, či prišlo k nejakým dohodám? Nejaké konkrétnejšie veci viete povedať?
Podarilo sa uzavrieť viacero zaujímavých dohôd. Jedným z konkrétnych prípadov bolo otvorenie podniku so zástupcami slovenskej Chirany v Moskve, kde dostali osobitné daňové úľavy a stimuly. Okrem toho sme mesiace pripravovali rokovania slovenských podnikateľov s ruskými partnermi, ku ktorým počas tejto cesty reálne došlo. A to práve vďaka mojim, často kritizovaným vzťahom s ruskými predstaviteľmi.
Myslíte si, že na území Ruska by sa nejaké slovenské firmy rozmohli?
Samozrejme. Už spomínaná Chirana, Slovnaft, Matador group a mnohé ďalšie. Zoberte si len štátnu EXIMBANKU, ktorá podporila export do Ruska za 1,5 miliardy eur.
Ako by to mohlo ekonomicky pomôcť Slovenskej republike, tá naša spolupráca s Ruskom?
U slovenských najvyšších ústavných činiteľov mi chýba to, čo robia iní vrcholní lídri, napríklad aj český prezident Zeman. Som tu od toho, aby som otváral našim ľuďom dvere na rôznych trhoch, ako som to urobil aj v Bielorusku. Preto som hovoril prezidentke, aby postupovala veľmi citlivo. Bielorusko je obrovský štát, má veľký potenciál drevnej hmoty, je tam množstvo možností spracovania drevárskych výrobkov. Zväčší to náš trh. A to isté sme urobili v Moskve a aj v Kazani. Dnes sa v Tatárskej republike vyrábajú špičkové produkty, vrtuľníky, lietadlá, sú tam fabriky Ford, Mercedes-Benz... Tak prečo by nemalo využiť takúto šancu aj Slovensko?
Ako vlastne žijú ľudia v Kazani? V akých podmienkach. Sú chudobní? Hovorí sa, že Moskva je bohatá, ale inde žijú ľudia v chudobe…
Boli by ste všetci prekvapení. Prial by som vám vidieť ich úroveň života. Cítiť tam obrovskú podporu športu. Majú špičkové bedmintonové haly, tenisové haly, národné futbalové centrum. To isté v Bielorusku. Takú kvalitu produktov ako majú, by nedosahovali, keby nemali vysokú úroveň vzdelania a ukážkový prístup k deťom. Dokonca budú organizovať majstrovstvá sveta robotníckych profesií.

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojej kancelárii pred rozhovorom pre Plus Jeden Deň.
Vážne?
Áno, budú tam tímy z niekoľkých štátov. Pre nás možno na zasmiatie, ale súťažia tam učňovské profesie.
Z politického hľadiska však čelíte vlne kritiky pre návštevy Ruska. Prednedávnom ste podpísali s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Petrom Pellegrinim deklaráciu o smerovaní Slovenska do EÚ a NATO. A hneď na to ste išli zas do Ruska…
A čo je na tom? Som veľmi rád, že sme s pani prezidentkou a premiérom podpísali deklaráciu, ktorú som inicioval.
Nemôžu sa naši západní partneri na vás pozerať tak, že porušujete nejaké dohody?
Vôbec nie.
Veľakrát ste sa k tomu vyjadrili, ale predsa len, skúste zas…
Musíte si uvedomiť, že si tam Nemci, Francúzi, všetci, podávajú si kľučky. Keď ide rakúsky šéf parlamentu do Ruska, tak ťaží práve z mojich nadobudnutých vzťahov. Poprosil ma, aby som mu pomohol sprostredkovať možnosť vystúpiť v Ruskej dume. Európski lídri nám v mnohom závidia tieto vzťahy.
Nie je to teda podľa vás žiadny politický problém?
To nie je žiaden problém. Oni nie sú v karanténe. To je len problém pre tých, ktorí chcú, aby Slováci neexportovali s výrobkami, aby sme tu sedeli a boli montážnou dielňou.
Čo teda hovoríte na slová ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý povedal doslova, „som z toho nešťastný“, a povedal aj, že je „minister zahraničných vecí a nie je minister vysvetľovania vašich slov“? Máte nejaký osobný spor s ministrom?
Pozrite, či to bol Marakéš, Istanbulský dohovor, alebo naše jasné stanovisko, že tu Američania nebudú ovládať naše letiská. To sú naše politické postoje. Mrzí ma, že Smer-SD to takto nevníma. Ja nebudem ani v tomto rozhovore komentovať, čo Lajčák povedal. Poviem len jednu vec. Žiaľbohu, často si neoverí informáciu. Pri každej ceste je so mnou aj jeho veľvyslanec alebo aj ľudia z jeho rezortu.
Vedel o Alexandrovi Lukašenkovi?
Áno, vedel o tom pán Migaš (Jozef Migaš, veľvyslanec v Bielorusku, pozn. red.). Len chcem povedať, že, žiaľ, aj Lajčák nabehol na tú nôtu, ktorú si želajú slniečkarske médiá. Tak ako keď som prvýkrát vystúpil v Ruskej dume a povedal, že to nevedel. Predstavte si, že tam bol so mnou štátny tajomník MZVaEZ Parízek, a takisto bol so mnou aj veľvyslanec. Čo sa týka Matvijenkovej, bola to zas len mediálna bublina. Na oslavy výročia SNP sme mali vopred dohodnutých zástupcov. Teší ma, že sem príde prapravnuk Leva Nikolajeviča Tolstoja Peter, môj priateľ, a pán Timčenko, šéf priateľstva. Pána Lajčáka som poprosil, aby si overoval informácie skôr, ako sa vyjadrí.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojej kancelárii počas exkluzívneho rozhovoru pre Plus Jeden Deň.
Pri voľbe ústavných sudcov to tiež nie je ideálne. Najnovšie hovoríte, že ste za voľbu verejnú. Robert Fico stále chce voľbu tajnú. Viete sa v tomto smere nejako dohodnúť, lebo na ÚS je vyše tisíc nevybavených sporov. Neviem, kto neplní tie dohody...
V prvom rade, tých 1 100 nevybavených prípadov je tam aj vďaka Andrejovi Kiskovi. A to preto, že 4 roky boli zvolení ústavní sudcovia NR SR, ale prezident z nich vtedy nevybral. Čím ÚS nebol funkčný. Iné si myslí Kiska, iné prezidentka Čaputová. Podľa právneho výkladu mal Kiska počkať na 18 zvolených kandidátov na ústavných sudcov. Ale pristúpil k čiastkovému vymenovaniu. Tým vznikli skupiny. A nesmie dôjsť k porušeniu práva týchto kandidátov. To znamená, že ak Čaputová dnes nevymenúva ústavných sudcov, vlastne hovorí, že Kiska porušil zákon. A to isté sa týka Smeru-SD. Keď bola vymenovaná Laššáková s Mamojkom. Upozorňoval som Fica, že takisto z toho bude problém porušenia dvojičiek. Za SNS môžem povedať, že sme vždy volili potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov.
Prečo je teda situácia, aká je? To sa fakt už nejako nedá dohodnúť?
Nie, nedá. Lebo nevládnem sám a nemám 76 poslancov. Mojich 15 poslancov volilo, zodpovedám za SNS.
A prečo je to potom takto? Niekto to musí bojkotovať, tie vaše dohody…
Čo chcete aby som niekoho obviňoval? SNS nemá jedného ústavného sudcu na Ústavnom súde. V septembri budeme voliť už tak, že voľba bude verejná. Tento problém sa však nedá vyriešiť raz-dva, ako to povedal premiér. A hlavne, nemôže iné rozprávať predseda vlády zo Smeru a iné rozprávať predseda Smeru-SD. Toto si musia vyriešiť v strane. Prečo by mala byť SNS zlá, keď si plníme koaličné dohody a aj k voľbe pristupujeme zodpovedne?
Keď sme pri expremiérovi a premiérovi. V minulosti ste deklarovali, že vaším partnerom pri rozhovoroch je Robert Fico. Tu stojíte skôr za Pellegriniho názorom. Kto je teda podľa vás partnerom?
Keď rokuje koalícia, tak tu sedí Fico, Bugár a ja. Čiže vtedy mi je partnerom Fico. Hádam nechcete odo mňa, aby som rokoval o veciach so Smerom-SD v parlamente prienikovo a ešte sa musel utekať niekoho pýtať. Načo je potom koalícia troch predsedov strán? Potom sú však vzťahy predsedu vlády, prezidentky a predsedu parlamentu. Tam je partnerom Pellegrini. Ale on nie je predsedom Smeru a vyzerá to tak, že ani nechce byť. Ja ich vnútorné vzťahy nebudem skúmať. Je však pre mňa nepríjemné, keď Fico rozpráva niečo iné ako Pellegrini, alebo sú nevyriešené veci medzi nimi.
V sobotu prinesieme druhú časť rozhovoru o sociálnych balíčkoch, majetkoch a povolebnej spolupráci.
Mohlo by vás zaujímať: