Boli ste na návšteve v Rusku, kde ste zobrali aj podnikateľov, aby rokovali so svojimi dvojičkami. Aj máte nejaké konkrétne výstupy, či prišlo k nejakým dohodám? Nejaké konkrétnejšie veci viete povedať?

Podarilo sa uzavrieť viacero zaujímavých dohôd. Jedným z konkrétnych prípadov bolo otvorenie podniku so zástupcami slovenskej Chirany v Moskve, kde dostali osobitné daňové úľavy a stimuly. Okrem toho sme mesiace pripravovali rokovania slovenských podnikateľov s ruskými partnermi, ku ktorým počas tejto cesty reálne došlo. A to práve vďaka mojim, často kritizovaným vzťahom s ruskými predstaviteľmi.

Myslíte si, že na území Ruska by sa nejaké slovenské firmy rozmohli?

Samozrejme. Už spomínaná Chirana, Slovnaft, Matador group a mnohé ďalšie. Zoberte si len štátnu EXIMBANKU, ktorá podporila export do Ruska za 1,5 miliardy eur.

Ako by to mohlo ekonomicky pomôcť Slovenskej republike, tá naša spolupráca s Ruskom?

U slovenských najvyšších ústavných činiteľov mi chýba to, čo robia iní vrcholní lídri, napríklad aj český prezident Zeman. Som tu od toho, aby som otváral našim ľuďom dvere na rôznych trhoch, ako som to urobil aj v Bielorusku. Preto som hovoril prezidentke, aby postupovala veľmi citlivo. Bielorusko je obrovský štát, má veľký potenciál drevnej hmoty, je tam množstvo možností spracovania drevárskych výrobkov. Zväčší to náš trh. A to isté sme urobili v Moskve a aj v Kazani. Dnes sa v Tatárskej republike vyrábajú špičkové produkty, vrtuľníky, lietadlá, sú tam fabriky Ford, Mercedes-Benz... Tak prečo by nemalo využiť takúto šancu aj Slovensko?

Ako vlastne žijú ľudia v Kazani? V akých podmienkach. Sú chudobní? Hovorí sa, že Moskva je bohatá, ale inde žijú ľudia v chudobe…

Boli by ste všetci prekvapení. Prial by som vám vidieť ich úroveň života. Cítiť tam obrovskú podporu športu. Majú špičkové bedmintonové haly, tenisové haly, národné futbalové centrum. To isté v Bielorusku. Takú kvalitu produktov ako majú, by nedosahovali, keby nemali vysokú úroveň vzdelania a ukážkový prístup k deťom. Dokonca budú organizovať majstrovstvá sveta robotníckych profesií.

Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojej kancelárii pred rozhovorom pre Plus Jeden Deň.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS