EXKLUZÍVNE Šéf parlamentu Andrej Danko otvorene: Ako som zarobil štvrť milióna eur!
20. 7. 2019, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:04)
Pozviechal SNS a tvrdí, že chce lepší život pre ľudí. Šéf parlamentu a národniarov Andrej Danko v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ prezradil aj to, prečo musel pri sociálnych balíčkoch urobiť v koalícii kompromis a s kým by chcel vládnuť po parlamentných voľbách. Prinášame vám avizovanú druhú časť rozhovoru.
Zdroj: Reprofoto TA3
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Koalícia sa dohodla na sociálnych balíčkoch pre ľudí, niektoré zákony už prešli aj schvaľovaním v parlamente. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť povedala, že deficit verejnej správy môže v roku 2019 dosiahnuť 0,9 HDP. Sociálne balíčky budú však stáť ďalších 500 - 600 miliónov...
- Ambíciu tejto vlády mať vyrovnaný rozpočet vnímam, na druhej strane si však myslím, že z vyrovnaného rozpočtu sa ľudia nenajedia. Pamätáte si, keď som do podateľne dal zákony pre ľudí, keďže som si nevedel dať rady v koalícii a nedalo sa stretnúť s koaličnými partnermi. Trval som na 15-percentnej dani pre živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur, aby mali ľudia nižšie DPH na potraviny, športové poukazy. Potom som zrušil koncesionárske poplatky pre dôchodcov, znížil DPH na ubytovacie zariadenia. Rovnako trvám na znížení DPH aj na printové médiá. Je predsa iné konkurovať nejakým internetovým virtuálnym portálom, ktoré vám dokonca kradnú vaše články alebo fotky. Ja vo vzťahu k médiám hovorím, že poďme sa baviť aj o ochrane autorských práv.
Vráťme sa k tým sociálnym balíčkom…
- Áno, bude to mať dosah na rozpočet. Urobil som preto kompromis. Znova však opakujem, ľudia sa z vyrovnaného rozpočtu nenajedia. Výpadok štátu bude iba 80 miliónov eur.
Je to dobre prepočítané?
- Áno. To štát pri rezerve zvládne. Problém je iný. Slovensko sa musí baviť o veľkých investíciách do diaľnic, nemocníc, škôl. Naše súčasné zadlženie štátu je okolo 46 percent. Francúzsko má 82 percent. Ale rozdiel kvality života cítite. Tam sú funkčné diaľnice, nemocnice a ďalšie veci.
Nie je namiesto sociálnych balíčkov, ktoré len zvyšujú deficit, lepšie investovať dlhodobo? Teda tak, že sa znížia regionálne rozdiely, čo zlepší celkovú úroveň života tak, aby na to štát nedoplácal a nezvyšoval deficit…
- To je môj sen. Ja vám to vysvetlím na živote bežného človeka. Veď aj ja mám hypotéku. V súčasnosti môžem žiť bez nej, ale menej kvalitne. Povedzme v menšom byte. Keď chcete mať diaľnice, tak musíte v prvom rade zmeniť zákon o verejnom obstarávaní. Nemôže byť na každom kilometri iná technológia. Veľká investícia 10 miliárd by pokojne postačila na vyriešenie nemocníc a diaľnic. Štát by mal zadlženosť 57 percent. Ešte vždy by sme to mali lepšie ako Rakúšania. Majú 78 percent a žijú. Tu sa 30 rokov neinvestovalo do infraštruktúry. To je choré, aby sme od roku 1985 nepoložili kilometer železničnej trate.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojej kancelárii počas exkluzívneho rozhovoru pre Plus Jeden Deň.
Na Slovensku to aj preto možno funguje tak, že v Bratislave žije a pracuje veľké množstvo ľudí narodených v iných regiónoch...
- Ja som z dediny. Od Revúcej. Je mi blízky aj Poprad. Prišiel som do Bratislavy v roku 1992. Myslíte, že mňa to neštve? Problém je, že nemám väčšiu politickú silu. Hráš len s určitými kartami. Na konci dňa musíš presvedčiť 76 poslancov. Krvopotne som presadil rekreačné poukazy. Hovorili mi, že bude výpadok štátneho rozpočtu, že som sa zbláznil. Zamestnávatelia však pochopili, že sa to oplatí. To isté trináste platy. Len to treba pochopiť. Paušálne výdavky živnostníkom kto presadil? No ja. Do krvi som sa vadil s Kažimírom (exminister financií, pozn. red.).
Keď sa bavíme o sociálnych balíčkoch, kto musel ustúpiť? Hádali ste sa tam, alebo ste si to vedeli v pokoji vydiskutovať? Ako to prebieha?
- To je nonstop konflikt. Každý chce svoje. Presadil som rekreačné poukazy. A zrazu mi povedali, že nie sú peniaze pre učiteľov. No čo si myslíte, čo som musel robiť? Po ďalšie, trinásty plat. My sme to dali aj vojakom a aj na iných našich ministerstvách. Čo som povedal pánovi Kažimírovi? Urobte inštrukciu aj pre ostatných ministrov, že môžu ušetriť na odvodoch a daniach. Iba Denisa Saková to spravila. Myslím, že len policajti dostali nejaké čiastkové. Na ostatných ministerstvách na to úplne kašľali, hoci mohli ušetriť niekoľko miliónov štátnych peňazí a mohli si prilepšiť aj ich zamestnanci. Ale nie, lebo SNS.
Prejdime na inú tému. V majetkových priznaniach ste z ústavných činiteľov vykázal druhý najväčší príjem. Z čoho pozostával ten príjem vyše 250-tisíc eur?
- Z predaja nehnuteľností. Predal som dom a byt a vyplatil som hypotéku. Z toho si dokončujem svoj rodinný dom. Čiže z predaja môjho majetku, ktorý som vlastnil takmer 10 rokov.
Čo hovoríte na to, že napríklad taký Igor Matovič z OĽaNO alebo Jozef Mihál zo SPOLU uvádzajú, že nemajú nič...
- Najväčší príjem Matoviča za posledných 8 rokov je ten z politickej strany. Má 4 ľudí a dostane 8 miliónov eur a dá si ich na blízke firmy. Matovič sa mi naubližoval ako nikto. Dnes má Matovič problém. Remišová dala za pravdu mne. Dva roky žiadala o vstup do OľaNO. K zákonu o politických stranách. Keď predseda strany dostane od štátu toľko peňazí, a potom tu vykrikuje, nech poslanci nemajú plat. Veď on je milionár aj vďaka politike. Iné veci neskúmam.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojej kancelárii počas exkluzívneho rozhovoru pre Plus Jeden Deň.
Dá sa to dohľadať v obchodnom registri…
- Veď ja ani vy nie sme policajti…
Načrtli sme aj problém, ktorým sú pre mnohé strany aj preferencie. Teraz po založení nových strán nastali turbulencie. Išli dole SaS, Most-Híd, OĽaNO a aj vy. Pribudne pravdepodobne ešte Druckerova strana. Keby ste boli v ohrození a do parlamentu by ste sa mali dostať ťažšie, viete si predstaviť predvolebnú koalíciu s niekým? Ak áno, s kým?
- Ja to mám veľmi ľahké. Stal som sa predsedom SNS, kde ma Slota oklamal a zobral zo strany peniaze. Ja som musel do strany vložiť spolu s Jarom Paškom a inými členmi peniaze, aby sme to financovali. Keď som vylučoval Slotu, ktorý nám nechal len dlh, tak som mu povedal, že radšej budem mať SNS s 3,6 percenta ako s ním. A že to skúsim oživiť. Ja som SNS zdvíhal z 2,7 percenta, 3 roky som chodil po regiónoch, našoféroval asi 160-tisíc kilometrov sám, na svojom aute. Zničil som si rodinný život, zdravie.
Čiže neplánujete, keby ste bol na hranici zvoliteľnosti, nejakú predvolebnú koalíciu?
- Už som po tejto koalícii presvedčený, že aj tu platí veta ako v podnikaní: „Najlepší počet dielov je nepárny a tri už je veľa.“ Nemôže tu každý všetko riadiť. Viem urobiť odpočet na našich ministerstvách. Doteraz nikdy platy učiteľov nenarástli o 33 %, a to vďaka nám. Urobili sme poriadok aj s reťazcami, dali 80 miliónov ročne našim farmárom a podobne.
Z povolebnej koalície viete niekoho vylúčiť? S kým si najviac viete predstaviť povolebnú spoluprácu?
- Sám. Neviem, koho si tento národ zvolí, ale buď budem v opozícii, alebo ponúknem takú alternatívu, ako to robí Orbán. Už nevidím inú cestu.
A s ĽSNS si viete prestaviť koalícu?
- Nie, s ĽSNS si neviem predstaviť koalíciu, pretože ĽSNS je len bublina. To sú chlapci, ktorí ťažia len z toho, že nám médiá nakladajú. S ĽSNS si nikto v zahraničí nedá ani kávu. Ona len vyhovuje liberálnym pravičiarom.