Výbor konštatoval, že napriek pochybnostiam všetci kandidáti spĺňajú podmienky: „Nielen formálne, ale aj osobnostné, morálne a hodnotové požiadavky na výkon tejto funkcie.“ Medzi najčastejšie spomínanými favoritmi na post generálneho prokurátora sú Ján Šanta (53) a Maroš Žilinka (50). TIS ich vystúpenie pred výborom označilo ako „pôsobivé“.

Organizácia tiež pozitívne ohodnotila Šantovu kariéru s výsledkami a jasnú predstavu o otvorení prokuratúry: „Sám šiel v otvorenej komunikácii už dávnejšie príkladom.“ Jeho slabinou je vraj nedostatok sebareflexie a to, že v minulosti sa nepridal ku kritikom prokuratúry. Žilinka je podľa TIS silným kandidátom práve pre odpor k bývalému vedeniu prokuratúry. Jeho kvality dokazuje vraj aj to, že bol pri prvom obvinení Mariana Kočnera (57) z daňových machinácií. „Pri odpovediach nás prekvapila jeho neschopnosť jasne skritizovať Roberta Kaliňáka (49),“ opísalo TIS Žilinkovu chybu.

Rozhodovanie však napokon nemusí byť len medzi dvomi spomínanými kandidátmi. „Z kandidátov vypočúvaných prvý deň mal Jozef Čentéš (53) najlepšie premyslené zmeny prokuratúry a najväčší rozhľad,“ napísalo TIS. Na post generálneho prokurátora kandidujú aj Tomáš Honz (44), Ján Hrivnák (60), Rastislav Remeta (48) a Juraj Kliment (56).

Práve posledných dvoch menovaných spolu so Šantom a Žilinkom favorizuje Zuzana Petková z nadácie Zastavme korupciu. „Hrivnák sa jediný aktívne postavil proti špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi (58),“ povedala. Kliment je spomedzi kandidátov jediným neprokurátorom. Práve s tým majú mnohí poslanci problém.

Na ďalších stranách nájdete aj kritické hodnotenie všetkých kandidátov od nadácie Zastavme korupciu.