SAMOVRAŽDA Böhma odkrýva nové a mrazivé fakty: ČO má s jeho tragickým činom spoločné Lučanský?
15. 2. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:19)
Stalo sa už akýmsi nepísaným, no o to tragickejším pravidlom, že takmer v priamej úmere s pribúdajúcimi zásahmi Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) stúpa počet obvinených, ktorí pomerne krátko po zardržaní vzali život. Najnovšie sa pre tragický odchod z tohto sveta rozhodol kľúčový svedok František Böhm († 49), ktorý vo svojich výpovediach usvedčoval Milana Lučanského († 51) aj bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika (58).
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: tasr/facebook
Galéria k článku
Azda nikdy nebolo na Slovensku také výrazné zatýkanie ako v poslednom čase – a už vôbec nie medzi tými najvplyvnejšími funkcionármi polície či justície. Spomedzi obvinených vyčnievajú od samotného začiatku tzv. kajúcnici, ktorí sa rozhodli spolupracovať s políciou a vypovedajú proti exkolegom.
Medzi najvýznamnejších kajúcnikov patria bývalý šéf kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó a bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) František Böhm. Toho NAKA zadržala a obvinila vlani v septembri v rámci akcie Božie mlyny. Spolupracovať mal s mafiánskou skupinou takáčovcov. V decembri ho z väzby prepustili. V piatok v noci si však Böhm vzal život strelou do hlavy.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Generálny prokurátor nechal preveriť, prečo Böhmovi zostali v držbe zbrane, hoci už bol obvinený.
Tragédia sa stala v jeho dome v Plaveckom Štvrtku. Podľa informácií od nášho zdroja sa exsiskár zastrelil v obývačke, kde s ním bola aj manželka Iveta. Böhm, ktorý mal byť v značne podnapitom stave, mal z ničoho nič vytiahnuť zbraň a pohroziť, že sa zabije. Manželka sa mu v tom mala snažiť zabrániť, pričom ju mal Böhm nechtiac streliť do hrudníka. Potom mal obrátiť zbraň proti sebe. Podľa dostupných informácií bol v dome aj ich devätnásťročný syn. Privolaná záchranka previezla Ivetu Böhmovú do nemocnice v bratislavskom Ružinove. Je v stabilizovanom stave. František Böhm zraneniam na mieste podľahol.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Aký mal však pre svoj čin dôvod? Trápilo ho svedomie? Mal strach? Ako je známe, vo výpovedi usvedčoval policajného exprezidenta Milana Lučanského, ktorý sa vďaka jeho výpovedi dostal za mreže. Vo väzbe sa 29. decembra obesil. Náš zdroj z Böhmovho blízkeho okolia potvrdil, že táto skutočnosť exsiskára neskutočne trápila a nevedel sa s ňou vyrovnať.
Zdroj: ARCHÍV
František Böhm vypovedal proti Milanovi Lučanskému.
Veľký tlak na psychiku u kajúcnikov, ako aj strach z možnej pomsty, potvrdzuje i psychiatrička Danica Caisová. „Udavač s niečím takým musí jednoducho rátať. Pomstychtivosť je silná motivácia a v človeku pretrváva. História pozná prípady, že odsúdený sa dostal na slobodu po mnohých desiatkach rokov a pomstil sa tomu, kto ho dostal za mreže, prípadne jeho rodine,” povedala. „Všetko závisí od povahy odsúdeného. Niekedy plynúci čas otupí pocit krivdy, ale občas ani desiatky rokov nič nezmenia a chuť na pomstu ostáva,“ dodala. Keďže sa Lučanský rozhodol zomrieť, pravdepodobne práve to bolo dôvodom Böhmovho trápenia.
Existuje však aj možnosť iného motívu. Okrem Lučanského totiž Böhm vypovedal aj v posledných kauzách NAKA. V rámci akcie Očistec povedal, čo vedel, o údajných nekalých praktikách Lučanského predchodcu Tibora Gašpara. Zhovorčivý bol vraj aj v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Böhmovi sa tak mohol začať niekto vyhrážať – alebo naopak, tlačiť naňho, aby rozsah usvedčených osôb ešte rozšíril.
Podľa psychológa Dušana Kešického však mohlo mať nešťastné rozhodnutie aj iný dôvod. „Vypovedajú stovky ľudí každý deň a nezabijú sa. Ocitol sa v životnej situácii, v ktorej vyhodnotil, že skoncuje so životom," povedal nám.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Pre tragický odchod z tohto sveta si František Böhm vytvoril doma ideálne podmienky. Podľa neskorších zistení mal v dome celý arzenál zbraní. Jednou z nich, revolverom kalibru 9 mm, sa napokon zabil.
To pobúrilo generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý nechal záležitosť okamžite prešetriť. „Považuje za neprípustné, aby osoby obvinené zo závažnej organizovanej trestnej činnosti, boli držiteľmi strelných zbraní," uviedla Jana Tökölyová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry.
K tomu, prečo mal Böhm aj po obvinení u seba doma zbrane, sa vyjadril aj súčasný policajný prezident Peter Kovařík.

Prečítajte si aj: