Na odchod z ministerského kresla vyzývajú Roberta Kaliňáka nielen opoziční poslanci, ale aj jeho vlastní kolegovia. Ide o europoslancov Moniku Beňovú-Flašíkovú a Borisa Zalu. Ostatní kolegovia dôvody na odstúpenie nevidia.

Monika Flašíková-Beňová uviedla, že treba konať, aby "sme išli ďalej". Boris Zala zdôraznil vyvodenie zodpovednosti Smerom.

Opozícia sa nevzdáva: Drsná kritika premiéra, Kaliňák musí odstúpiť!

Hádky a klamstvá nahrávajú extrémistom

Okrem spomínaných europoslancov je za stranu Smer-SD v Bruseli aj Vladimír Maňka a Monika Smolková. Smolková sa pre portál Aktuálne.sk vyjadrila jasne. "Môj názor je, že po tak závažnej kauze by sa malo okamžite zísť predsedníctvo. Rozhodovať by mal nielen poslanecký klub, ale aj predsedníctvo.“

Podľa Vladimíra Maňka hádky a klamstvá nahrávajú extrémistom. Uviedol tiež, že europoslancom sa môže ľahšie hovoriť o vyvodení zodpovednosti, keď sa stretli s inou politickou kultúrou. Maňka pritom pravidelne trávi čas tak v Bruseli, ako aj na Slovensku.l „Od nežnej revolúcie na Slovensku nikto nebol potrestaný, to ľudia vnímajú,“ povedal Maňka pre Aktuálne.sk.

Búrlivá atmosféra v diskusii: Kaliňák konečne prehovoril o Bašternákovi

Čo sa týka kauzy Kaliňák-Bašternák, vo vyjadreniach je opatrný a tvrdí, že je potrebné počkať na výsledky vyšetrovania, od ktorého sa potom bude dať odraziť.

Maňka a Smolková sa zhodli, že politickej kultúre na Slovensku škodia hlavne výkriky opozície. "Nemôžeme fungovať tak, že opozičný politik niečo povie a poodvolávajú sa potom všetci ministri, treba čakať, kým sa všetko vyšetrí," dodal Maňka pre Aktuálne.sk.

Slová za vyvodenie zodpovednosti

"Stanovisko predsedu poslaneckého klubu sa nedá vnímať inak, ako pomerne zásadné nepochopenie toho, čo sa v spoločnosti odohráva. A aj v samotnom Smere," citoval server slová Moniky Flašíkovej Beňovej, ktoré napísala na sociálnej sieti a neskôr v blogu.

Europoslanec Smeru Boris Zala sa vyjadril, že odstúpenie minister vnútra by pomohlo Smeru, koalícii a vzalo by argumenty opozícii.

Svoj názor predtým vyjadril v Denníku N, kde uviedol, že „Kaliňák si neuvedomuje, že nejde o technicko-právnu realitu jeho káuz, ale o dôveryhodnosť inštitúcie, ktorá je prvým stupňom výkonu spravodlivosti, ktorej nie je vládcom, ale len prvým služobníkom.“

Martvoň súhlasí s Beňovou

Bývalý poslanec za Smer-SD Anton Martvoň súhlasí s názorom spoluzakladateľky strany a europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej o obnovení vnútrostraníckej diskusie na všetkých úrovniach. Uviedol to na svojom facebookovom profile. "Členovia strany, nielen poslanci, potrebujú a zaslúžia si niektoré veci v Smere vysvetliť. Hlavne kauzu Bašternák, ktorá neskutočne ubližuje strane Smer," napísal Martvoň.

"Plne chápem, že v médiách zaznieva veľa poloprávd a prekrútených informácií a vedenie Smeru nemá ľahké to vysvetľovať. No je to potrebné poriadne verejnosti vysvetliť, keďže sa nemôžeme tváriť, že problém Bašternák tu už nie je," pokračuje exposlanec s tým, že ak nechcú skončiť ako HZDS alebo SDKÚ, tak v Smere sa musia uskutočniť nejaké zmeny. Martvoň si myslí, že strana by sa mala omladiť na všetkých úrovniach, no hlavne v regiónoch.

"V Smere nastáva najvyšší čas na sebareflexiu i na zmenu, ktorá sa mala uskutočniť hneď po parlamentných voľbách," uzavrel Martvoň.