Ruské tajné služby môžu online ÚTOČIŤ na Slovensko: ZNÁME portály hlásia útoky HACKEROV!
27. 2. 2022, 21:49 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:02)

Zdroj: Instagram/ zelenskiy_official Overené
Ruské tajné služby môžu online útočiť na Slovensko, napríklad na individuálne účty, ale aj účty rôznych štátnych inštitúcií, médií či iných organizácií.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: Efrem Lukatsky
Galéria k článku
Varuje pred tým slovenská polícia a vysvetľuje, že pre vojnu na Ukrajine prebieha naďalej i dezinformačná vojna. Prostredníctvom nej sa podľa polície pokúša Rusko ovplyvniť vnímanie reality u Slovákov.
Dnes útok hackerov ohlásila aj RTVS, ktorá od neskoršieho popoludnia eviduje hackerské DDoS útoky na svoj spravodajský web spravy.rtvs.sk. Informovala o tom hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová."Situáciu riešime, môže však dôjsť k dočasnej čiastočnej alebo úplnej nefunkčnosti webovej stránky," uviedla.

Polícia varuje
Polícia v prvom rade odporúča preveriť si, od koho mail či správa prišla, či má odosielateľova adresa autentickú podobu. Varuje, aby ľudia neklikali na webové odkazy od neznámych odosielateľov.
"Ak vás aj váš priateľ nabáda a tlačí na to, aby ste klikli na odkaz, ktorý vám poslal, buďte obozretní - hekeri možno napadli jeho konto a zavírovaný odkaz posielajú v priateľovom mene," tvrdia policajti.
Všade tam, kde je to možné, radí polícia ľuďom používať dvojfaktorové overenie pri prihlasovaní. To znamená, že po zadaní e-mailovej adresy a hesla budú aplikáciou vyzvaní na zadanie kódu, ktorý im príde na ich telefónne číslo, vysvetľuje.
V prípade spravovania stránok na Facebooku treba administrátorské práva udeľovať čo najmenšiemu počtu ľudí. Všetci z nich by mali mať zapnutú dvojfaktorovú autentifikáciu, hovoria policajti.
"Ak ste zamestnancom firmy/inštitúcie s právom posielať finančné prostriedky, opakovane si overte pravosť faktúry a pravosť odosielateľa," poukazuje polícia.
Zdroj: dopo
Veľká anketa denníka Plus JEDEN DEŇ: Ako ste spokojní s vládou 2 roky po voľbách?