Omnoho kritickejšia bola pri kauze hračkárstva ministerka investícií a zároveň dvojnásobná mama Veronika Remišová (45). Tá si myslí, že vnášať politiku do hračkárstiev a medzi deti je zvrátené. Naši najmenší si podľa nej nezaslúžia, aby ich dospelí takýmto spôsobom zneužívali: „Neviem si predstaviť, že by som takéto správanie a zneužívanie detí podporovala mojimi nákupmi.“ Pobúrená zostala po kauze aj známa herečka Kristína Tormová. „My nie sme cieľovka tohto obchodu, nechodíme tam. Máme doma málo hračiek a iný druh. Ale navrhovala by som obchodu, aby vyskladnili všetkých vojačikov, čo majú ako hračky a všetky autíčka s americkou vlajkou, to by som teda poprosila. A keby sa dalo, ku každému nákupu aby dali matriošku zdarma. To by mohol byť veľmi dobrý marketing. Ja už len zábavu si môžem robiť, lebo už nevládzem. Srdečne im gratulujem, že sa takto zamerali," uviedla pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Rovnako reagovala aj filmová producentka Wanda Adamík Hrycová: „Nerozumiem, prečo sa na stránke s detskými hračkami prezentujú názory tykajúce sa geopolitickej situácie, navyše zjavne zavádzajúce... Len tým zbytočne prispievajú k polarizácii spoločnosti a to je to posledné, čo naša spoločnosť v týchto ťažkých časoch potrebuje. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo na túto konšpiračnú hru pristal obchod s hračkami." Zaťahovanie detí do diskusie o obrannej politike nepovažuje za správne ani sociologička Silvia Porubänová: „Nemalo by sa to spájať s hračkami a so svetom detí.“

Podľa politológa Tomáša Koziaka je za krokom predajcu hračiek absolútna neznalosť bezpečnostnej problematiky, alebo úzke vzťahy s predstaviteľmi strán, ktoré sa snažia rozdeľovať spoločnosť a vyvolávať strach. Podpredseda mimoparlamentného Hlasu-SD Erik Tomáš (46) však pripomenul, že do diskusie o zmluve zatiahlo deti ako prvé ministerstvo zahraničných vecí (MZV): „Zverejnilo na sociálnej sieti grafiku, kde bolo dieťa a dali k tomu nápis, že slovenské deti sú smutné, lebo ich rodičia veria hlúpostiam o obrannej zmluve s USA.“ Situáciu vtedy hasil Korčok, ktorý sa za zverejnenú grafiku verejne ospravedlnil a MZV ju z internetu stiahlo.

Za narastajúcim napätím v spoločnosti vidí sociologička najmä sociálne siete. Tie podľa nej dodali ľuďom guráž: „Každý má bubliny, v ktorých čokoľvek zdieľa. Myslia si, že ich názor na obrannú politiku je rovnako dôležitý ako ministra zahraničných vecí. To je tá smola,“ hovorí Porubänová. Naopak, podľa politológa Koziaka treba za zvýšenou radikalizáciou názorov v spoločnosti hľadať politika, konkrétne Roberta Fica. „On potrebuje radikalizovať preto, že má strach a potrebuje spoločnosť rozdeliť, aby získal možno aj v predčasných voľbách čo najviac hlasov,“ povedal nám. Chybou koalície je podľa odborníka to, že narastajúcej agresivite nedokážu efektívnym spôsobom čeliť. Komunikačný odbor vlády je vraj slabý a zlý. Paradoxom na celej situácii je, že Dráčik naďalej predáva hračkárske zbrane. Aktuálne ich cez internetovú stránku predáva rôznych 137 druhov.

ŠOKUJÚCE REAKCIE RICHARDA SULÍKA A MONIKY BEŇOVEJ NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII.

Anketa
Myslíte si, že je správne, ak sa obchod s detskými hračkami takto vyjadruje k obrannej politike?

Mohlo by vás zaujímať: