Debata sa začala témou celoplošného testovania, o ktorom vláda rokuje už od pondelka. „Musíme prijať opatrenia, ktoré sú dobré," povedala Kolíková s tým, že vláda sa o to pokúša. Zdôraznila, že lockdown má zmysel a čísla počtu nakazených pomaly klesajú. „Ak robíme rýchle rozhodnutia, sme za to kritizovaní a ak o niečom diskutujeme tiež," povedala. Podľa Pellegriniho nie je potrebné celoplošné testovanie, podľa neho nie je dobrým postupom „vyhnať do ulíc" všetkých ľudí. Riešenie vidí skôr v  testovaní mobilných ľudí a ohrozených okresov. „Fakt som niekedy na pochybách, či tu ešte máme fungujúcu vládu a premiéra," povedal s tým, že o testovaní rokujú príliš dlho.

Podľa Kolíkovej je v rámci koalície vážna debata o tom, čo prinesie celoplošné testovanie. To sa možno nebude týkať detí či iných vybraných skupín obyvateľstva. Testovanie zrejme bude rozložené do viacerých dní. „Aby to bolo zvládnuteľné," vysvetlila. Podľa Pellegriniho na aktuálnu situáciu reagujú samosprávy, ktoré si testovanie organizujú vlastnou iniciatívou. 

Spory v koalícii

„Nikomu z nás to nepomáha," povedala Kolíková k súčasnej situácii v koalícii. „Musíme si to vyrozprávať a ísť ďalej," povedala Kolíková. Vylúčila, že východiskom z napätej situácie je odchod premiéra Igora Matoviča alebo ministra hospodárstva Richarda Sulíka. „V prípade, ak bude celoplošné testovanie, spríjemníme im čas a môžu sa rozhodnúť podpísať petíciu k referendu," povedal. Podľa neho im takáto aktivita zrýchli vyzbieranie dostatočného počtu podpisov.Možno sa tak stane za týždeň a nie za pol roka," dodal. „Zdá sa mi to absolútne hlúpe zneužitie situácie, do ktorej sa krajina dostala, a ak sa toho, ako bývalý premiér budete zúčastňovať, nerozumiem tomu," odkázala mu Kolíková.

Pellegriniho Hlas podal viacero trestných obvinení na vládu. Tie podľa neho súvisia s rôznymi trestnými činmi, napríklad šírenie nákazlivej choroby. „Myslím si, že tým iba zbytočne šírite poplašnú správu," povedala ministerka s tým, že pri každom trestnom oznámení musí byť dokázaná podstata trestného činu. „Pani ministerka, ja vám to neberiem. Ak si myslíte, že ste v tejto koalícii šťastná, buďte v tom," odkázal jej zas Pellegrini. Ten zároveň tvrdí, že núdzový stav prvý raz vyhlásil práve on a len pre oblasť zdravotníctva. „A pozrite, aké pekné leto sme prežili," dodal. To Kolíkovej nepríde na mieste vzhľadom na to, že núdzový stav vyhlásil ešte v marci. Podľa nej musí vláda reagovať na súčasný stav a podľa toho vytvárať obmedzenia.

Čo hovoria obaja politici o vyšetrovaní samovraždy Lučanského? Zistíte na nasledujúcej strane