Vládny balíček konsolidačných opatrení musí niekto zaplatiť: Zaplače 1,8 milióna Slovákov
6. 12. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:37)
Každá konsolidácia verejných financií má svojich víťazov a porazených. Štátu sa málokedy chce šetriť na svojich výdavkoch, ako sú náklady na zamestnancov, služobné autá či budovy.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: MARTIN DOMOK
Galéria k článku
Náklady na obrovské úspory v štátnom rozpočte budú musieť znášať bankári, zamestnávatelia, živnostníci a sporitelia v druhom dôchodkom pilieri. Vláda predstavila balíček 18 opatrení, ktorými chce ušetriť v budúcom roku takmer 2 miliardy eur. Naopak, takmer polovicu z tejto sumy chce vynaložiť na tzv. silný sociálny štát.
Víťazom vládneho balíčka konsolidačných opatrení lex konsolidácia sú slovenskí seniori. Okrem jednorazového príspevku na konci tohto roka a valorizácie od januára 2024 im vláda garantuje v budúcom roku plný 13. dôchodok a vďaka národniarom ponechá nakoniec aj plnohodnotný rodičovský dôchodok. Minister práce Erik Tomáš (Hlas) pripomenul, že rodičovský dôchodok sa bude vyplácať júni budúceho roka, jeho priemerná výška bude 338,80 eura.
Vláda naleje viac peňazí aj do zdravotníctva. Peniaze na to vyberie od zamestnávateľov a živnostníkov, ktorí budú platiť od budúceho roka o jedno percento vyššie zdravotné odvody. Sadzba poistného pre zamestnávateľov stúpne z 10 na 11 % z hrubej mzdy zamestnanca a sadzba poistného pre samostatne zárobkovo činnú osobu a samoplatiteľa zo 14 na 15 %. Pre živnostníkov s minimálnym vymeriavacím základom to bude znamenať zvýšené mesačné výdavky o 13 eur, čo je ročne 156 eur.
„Viac peňazí do zdravotníctva určite treba, len akú hodnotu za to dostanú pacienti. Budú kratšie čakacie lehoty, dostanú sa skôr na vyšetrenie", pýta sa Jana Cigániková z opozičnej SaS. Sklamaní zo zvyšovania odvodov sú aj samotní živnostníci.
O ďalších opatreniach čítajte na druhej strane
„Pre skutočnú konsolidáciu verejných financií je potrebné pristúpiť aj k zefektívneniu hospodárenia v sektore zdravotníctva, ktoré je veľmi nákladné z hľadiska štátu aj platiteľov príspevkov na zdravotné poistenie, ale zároveň, žiaľ, pacienti nedostávajú kvalitnú a včasnú zdravotnú starostlivosť, ktorá by tejto vysokej nákladovosti zodpovedala. Očakávame, že sadzba zdravotných odvodov bude pre SZČO znížená na pôvodnú úroveň alebo aj nižšiu hneď, ako to umožnia lepšie nastavené ekonomické podmienky v sektore zdravotníctva, resp. verejné financie,“ reagovala pre náš denník Miriam Bellušová, generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu.
Azda najväčšími obeťami konsolidácie sa stanú všetci, ktorí si sporia v druhom dôchodkovom pilieri. Ide o 1,8 milióna zamestnaných ľudí. V roku 2005 si v ňom ľudia začali každý mesiac sporiť vo výške 9 % zo svojej hrubej mzdy, no po mnohých zmenách to budú už len 4 %. Vláda Roberta Fica totiž schválila legislatívny návrh, aby sa príspevková sadzba do druhého piliera od začiatku budúceho roka trvalo znížila zo súčasných 5,5 % na 4 % z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.
Zdroj: Martin Baumann
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico a minister financií SR Ladislav Kamenický (obaja Smer-SD) počas spoločného stretnutia na pôde rezortu financií 6. novembra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Nižšia sadzba do druhého piliera znamená, že väčšia suma dôchodkových odvodov zostane v Sociálnej poisťovni. Pri mzde 1 500 eur si sporiteľ bude na svoju penziu posielať ročne o menej ako 150 eur. Denník Sme vyčíslil straty na budúcich výnosoch pre zníženú sadzbu príspevkov do 2. piliera až o astronomických 35-tisíc eur! „Inými slovami, ak by sa výška príspevkov nezmenila a zostala by vo výške 6 %, pri odchode na dôchodok by mal v druhom pilieri našetrených o 35-tisíc eur viac, ako bude mať potom, čo mu Ficova vláda príspevok zníži len na 4 % z hrubej mzdy. Či to bude mať kompenzované vyšším dôchodkom zo Sociálnej poisťovne, v to môžeme len dúfať,“ dodal k tomu exminister práce a odborník na dane Jozef Mihál.
Ako sa opatrenia odrazia v II.pilieri sa dočítate na ďalšej strane
„Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) nesúhlasí so znížením príspevkov do druhého piliera. Takéto opatrenie nie je riešením súčasných problémov štátneho rozpočtu, je len jeho odsunutím na budúce generácie,“ povedal predseda asociácie Miroslav Kotov. Vláda chce znížením odvodu získať pre Sociálnu poisťovňu 365 mil. eur. Škrtanie príspevkov do druhého piliera kritizujú aj bankoví analytici.
Celý druhý pilier je podľa Valachyovej postavený preto, že so starnutím populácie a s demografickými zmenami budeme mať výrazne menej pracujúcich na budúcich dôchodcov, a preto si budúci dôchodcovia, teda dnešní pracujúci, musia na dôchodky šetriť v druhom pilieri sami. „Znížením príspevkov do druhého piliera im vláda jednak berie budúce dôchodky a čo je závažnejšie, v dlhodobom horizonte destabilizuje celý dôchodkový systém. Oba jeho piliere, teda priebežný aj druhý súkromný pilier,“ povedala hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Zdroj: fb/ministerstvo.financii.sr
Podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka to povedie k zníženiu ich dôchodkov v budúcnosti. Tento rozdiel bude podľa neho viditeľnejší pri ľuďoch s nižšími príjmami počas produktívneho veku, čo zhorší ich životný štandard. „Zároveň štát bude musieť kompenzovať túto stratu príjmov zvýšením príspevkovej sadzby do prvého, priebežného dôchodkového piliera, čo navýši budúce vládne výdavky a deficit paradoxne zhorší,“ povedal pre SITA Boháček.Boháček.
Negatívne hodnotí aj navýšenie odvodového zaťaženia, ktoré sa citeľne prejaví na poklese príjmov domácností, aj keď by malo byť len dočasné. „Priestor by som skôr videl v úprave sadzieb DPH a obmedzení jej zníženia či zrušenia alebo pozastavenia trinástych dôchodkov". Valachyová vyčíta, že celá konsolidácia je na príjmovej strane. Vláda podľa jej slov nešetrí takmer nič, čo je neudržateľné, a výrazne to škodí ekonomickému rastu.
„Extrémne vysoká banková daň vezme sektoru takmer polovicu zisku, čím výrazne okreše schopnosť sektora úverovať slovenské domácnosti a firmy. Obzvlášť škodlivý krok v krajine, akou je Slovensko, kde celé úverovanie ekonomiky stojí na bankách a kde kapitálový trh prakticky neexistuje,“ uvádza Valachyová. Navrhované vyššie dane povedú podľa nej k nižšiemu ekonomickému rastu a na dobiehanie ekonomickej úrovne krajín EÚ môže Slovensko zabudnúť. „Očakávali sme, že vláda aspoň na začiatku volebného obdobia pristúpi aj k nepopulárnym opatreniam a bude šetriť,“ povedala Valachyová. Konsolidačné opatrenia sú súčasťou prípravy štátneho rozpočtu na rok 2024. Vláda by o ňom mala rokovať na budúci týždeň.