VIDEO V Štrbe pochovali Milana LUČANSKÉHO: Srdcervúce slová, SLZY, hlasné SIRÉNY od kolegov!
8. 1. 2021, 12:02 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:36)
Posledná rozlúčka! V Štrbe, rodnej obci Milana Lučanského († 51), sa zišli stovky ľudí, aby sa poslednýkrát rozlúčili s bývalým policajným prezidentom. Pohreb v malebnej obci pod Tatrami sa koná na tomto mieste presne podľa jeho želania.
Zdroj: NMH
Zdroj: Sik
Zdroj: Sik
Galéria k článku
Po tragédii z konca minulého roka, počas ktorej zomrel Milan Lučanský († 51), mu jeho najbližší dávajú posledné zbohom. Pohreb sa koná v zasneženej dedinke pod Tatrami. Milan Lučanský sa narodil v Štrbe, kde ho pochovajú pri hrobe jeho otca, tak ako si to želal.
Nakoľko sa poslednej rozlúčky s generálom Milanom Lučanským môže zúčastniť len malý okruh najbližších, cirkevný pohrebný obrad prenáša reproduktor nad dverami kostola.

Na mieste je niekoľko stoviek ľudí, mnohí z nich stoja aj pred bránami areálu kostola a na Lučanského spomínajú v tichu. Kňaz začal so smutočným príhovorom, tváre niektorých ľudí v okolí kostola sa už po prvých slovách zaliali slzami.
"Drahý náš Milan. Ty si vlastne organizátorom nášho stretnutia a rozlúčkou s tebou. Len nedávno si ty nás pozýval n oslavu 50-tky a nikoho ani len nenapadlo, že o pár mesiacov sa stretneme na tvojom pohrebe," zneli slová poslednej rozlúčky.
Dojímavý obrad sa pomaly chýli ku koncu a za chvíľu obrad opustia nielen hostia, ktorí sa mohli zúčastniť, ale aj najbližšia rodina. Obradu sa zúčastnili aj Lučanského mama a sestra. Truhlu s ostatkami Milana Lučanského prevezli na miesto jeho posledného odpočinku.
Zdroj: NMH
Mama a sestra generála Milana Lučanského
Ľudia sa pomaly presúvajú na cintorín. Medzi prítomnými je aj Robert Kaliňák a Štefan Harabin. Obrad plný citu zrejme dojal aj jeho.
Zdroj: NMH
Medzo smútiacimi bol vtedy aj bývalý sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin
Súčasťou pohrebného obradu je aj list na rozlúčku od dcéry Milana Lučasnkého. V pozadí je počuť vzlyky prítomných.

Tvrdé slová Kaliňáka na adresu vlády

Na pohrebe je prítomný nielen exminister vnútra Robert Kaliňák, ale aj bývalý novinár a dnes bezpečnostný analytik Milan Žitný. Podla Kaliňáka si Milan Lučanský takýto koniec nezaslúžil a monitorovanie smútiacich políciou prirovnal k praktikám ŠtB. "Milan Lučanský je jednou z prvých obetí pexesa Veroniky Remišovej," povedal pre náš denník Plus JEDEN DEŇ.

V mene prezidentky Zuzany Čaputovej doručila kyticu Čestná stráž.
Polícia pred vstupom kontroluje zoznam hostí. "Ste na zozname? Ak nie, dovnútra vás nepustíme," vystríhali policajti jedného zo zúčastnených, ktorý sa chcel dostať dovnútra.
Pred kostolom však vládne pokojná atmosféra. Lučanskému vzdávajú hold aj členovia Únie vojnových veteránov, ktorí stoja nastúpení v rade pred vchodom do kostola. Telo nebohého priviezli na miesto poslednej rozlúčky už dopoludnia v rakve zo svetlého drava so žltými kvetmi. Pred kostolom je množstvo vencov, ktoré poslali najbližší a známi.

Dojímavé lúčenie
Parkovisko vedľa cintorína je zaplnené autami s poznávacími značkami z celého Slovenska. V blízkosti sú aj skupiny ľudí, ktorí si prišli osobne uctiť pamiatku Lučanského.
Pred miestnym obecným úradom sú desiatky sviečok zapálaných na počesť Lučanského. "Poznal som ho osobne, zvykol sem chodiť," povedal nám jeden z dobrovoľných hasičov. Do kostola v čase obradu môže vstúpiť len obmedzený počet ľudí, polícia by podľa našich informácií mala mať presný zoznam, kto dovnútra môže a kto nie.
Vyše dve hodiny pred pohrebom je v obci rušno. Okolo cintorína sa pohybuje niekoľko dobrovoľných hasičov, na poriadok dohliada aj niekoľko áut mestskej polície. Dobrovoľníci strážia aj vstupy na miestny cintorín. Posledné zbohom prišli dať zosnulému generálovi aj členovia Únie vojnových veteránov.
Zdroj: NMH
Inštrukcie pred vstupom do kostola
Pohreb však komplikujú protiepidemické opatrenia. Tie totiž obmedzujú počet ľudí na pohreboch na maximálne šesť. Rodina zosnulého však požiadala o uplatnenie výnimky, podľa ktorej sa na pohrebe môže zúčastniť viac než šesť ľudí. Prítomní sa však musia preukázať negatívnym testom nie starším ako 12 hodín. Polícia už začína s kontrolou antigénových testov pri vjazde do dedinky.
Samovražda počas väzby
Generál Milan Lučanský sa na konci roka pokúsil o samovraždu. Vo svojej cele sa obesil o teplákovú bundu, stačilo mu pritom len deväť minút. Väzenská stráž si počas podávania večere všimla, že bývalý policajný šéf nereaguje na podnety, neskôr zistili, čo je príčinou. Lučanského sa im podarilo zachrániť, no nie na dlho. Poslednýkrát vydýchol len deň po pokuse o samovraždu v prešovskej nemocnici.
Smrť bývalého šéfa polície vyvolala mnoho otázniko. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková upokojovala verejnosť, že prípad sa riadne prešetrí. Zriadila aj špeciálnu komisiu, ktorej súčasťou sú aj poslanci - za opozíciu Denisa Saková, Marián Saloň a Marian Kotleba.
Kto bol Milan Lučanský?
Lučanský sa v roku 1969 narodil v jednej z najkrajších oblastí Slovenska, priamo pod Vysokými Tatrami v Poprade. Po skončení stredného odborného učilišťa chemického sa prakticky ihneď rozhodol, že svoju kariéru spojí s Policajným zborom. V roku 1989 nastúpil ako frekventant pohotovostného útvaru vtedajšej Verejnej bezpečnosti. Od tej doby kariérne rástol, až sa v roku 2008 stal riaditeľom odboru Stred ÚBOKu (predchodca NAKA). Popri práci vyštudoval Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici.
V rokoch 2010 až 2012 v polícii nepracoval, no po návrate sa veľmi rýchlo dostal do vrcholových funkcií. Od roku 2012 do roku 2016 bol viceprezidentom Policajného zboru, potom šéfom inšpekcie ministerstva vnútra a od 1. júna 2018 policajným prezidentom. Čoskoro po nástupe do funkcie a po podnete od organizátorov protestov Za slušné Slovensko odstavil z vedenia NAKA dnes obvineného Petra Hraška, pričom povedal, že ho odstavil aj od informácií vo veci vyšetrovania dvojnásobnej vraždy. Práve za Lučanského šéfovania Policajnému zboru totiž zadržali a obvinili 27. septembra 2018 dnes už odsúdených z vraždy Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27). Viac sa dočítate tu.
Mohlo by vás zaujímať:
- Najzáhadnejšie TAJOMSTVÁ Lučanského († 51): BOSS podsvetia ho NENÁVIDEL, šéfa NAKA sa zbavil!
- TAKTO to vyzeralo v Štrbe deň pred Lučanského pohrebom!
- ĎALŠÍ zvrat v prípade smrti Lučanského: O prekvapenie sa postaral generálny prokurátor Žilinka!