Policajný prezident Tibor Gašpar v priamom prenose pozval mladých, ktorí sa zúčastňujú na organizovaní protestov, k sebe do kancelárie na diskusiu. Dohodnúť im chcel stretnutie aj s inými predstaviteľmi polície, ktorí by im vysvetlil, ako sa na Slovensku postupuje pri vyšetrovaní korupcie. Všetko sa to malo odohrať na pôde policajného prezídia. Študenti pozvanie odmietli a za Gašparom, ktorého hlavu žiadajú, dodnes neprišli. „Je mi ľúto, že moje pozvanie neprijali, samozrejme, že pozvanie stále platí,“ reagoval pre Plus JEDEN DEŇ Gašpar.

Dôvodom, prečo organizátori toto stretnutie odmietli bolo, že Gašpar ich pozval na prezídium, oni však chceli, aby sa debata uskutočnila na pôde ich školy a moderoval by ju novinár. „Chceme, aby diskusia s ním bola verejná, ale toho sa on bojí,“ reagoval jeden z mladých Dávid Straka. On sám vraj na prezídium nemal problém ísť, presvedčili ho iní, že to nie je dobrý nápad. „Ťažko sa mi to argumentuje, keď to nie je z mojej hlavy,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ.

Po napísaní tohto článku sa redakcii Plus JEDEN DEŇ ozval nespokojný Dávid Straka. Mal problém s tým, ako vyzneli jeho vyjadrenia. Z telefonátu vznikol ďalší absurdný rozhovor.

Povedali ste, že to, že ste odmietli stretnutie s Tiborom Gašparom, nebolo z vašej hlavy. Sú protikorupčné pochody z vašej hlavy?

Áno, samozrejme.

O čom je kauza Gorila?

(smiech) To mám vám akože vysvetliť?

Áno. Povedzte, čo viete o kauze Gorila?

Skôr viem napríklad o Bašternákovi a tak. Gorila bola predsa len dávnejšie.

Žiadate aj vyšetrenie kauzy Gorila, tak sa pýtam, o čom je tá kauza?

My sme proste vedeli, že tie kauzy sú niečo také nemorálne. A nemáme úplne dostupné informácie k tomu, o čom je tá kauza.

A odkiaľ viete, že to je nemorálne?

Čerpali sme z médií. Kriticky sme nad tým rozmýšľali a prišlo nám to také, že toto je celkom veľká blbosť, čo sa tu deje. Napríklad kauza Bašternák alebo kauza Gorila.

A kauza Bašternák je o čom?

Kde by som začal.

Kto je Ladislav Bašternák?

Prečo by som vám to mal vysvetľovať?

Matovič plní Ficovu žiadosť. Vytiahol kauzu najväčšieho korupčného škandálu

Vy hovoríte, že protikorupčné pochody, na ktorých žiadate vyšetrenie aj týchto káuz, sú z vašej hlavy. Tak mi povedzte, kto je pán Bašternák?

Pre mňa to je človek, ktorý sa proste do toho celého namotal. Jednoducho poslala jeho firma peniaze pánovi Kaliňákovi a je podozrivý z daňových únikov.

Za čo poslala jeho firma peniaze Kaliňákovi?

Myslím, že už len to, že tie peniaze tam poslala, už len to je problém.

Viete začo?

Pre vás nie je on podozrivý, že spravil nejaké daňové podvody?

Pýtam sa vás, lebo hovoríte, že celé to je z vašej hlavy. V čom vám prekáža Gašpar?

My si myslíme, že nie je schopný vyšetrovať korupciu.

Ale v čom?

Napríklad v kauze Bašternák a v kauze Gorila.

Ale Tibor Gašpar nie je vyšetrovateľ.

Nie, ale má zodpovednosť za to, aby sa korupcia na Slovensku riešila.

Čo urobil Dušan Kováčik?

Už len to, že za osem rokov nepodal žiadnu obžalobu, je pre nás pádny dôvod.

Vyžiadali ste si ich prácu a všetko, čo riešili?

Nevyžiadali, ale žiadame stretnutie všeobecne.

Kauza Bašternák ma šokujúcu dohru: Takýto verdikt nikto nečakal!

Tibor Gašpar je ochotný sa s vami stretnúť, vy ste odmietli.

To nie je pravda. My sme iba navrhli, aby to bolo v škole, on nám povedal, že to odmieta v škole. A my sme sa ďalej nevyjadrili, lebo bol pochod, potom druhé pochody.

Zopakoval to aj na tlačovej konferencii minulý týždeň, že je otvorený stretnutiu s vami.

Veď aj my sme otvorení tomu stretnutiu, veď si chceme vypočuť jeho názor. Chceme ho brať ako hlavného človeka a nebudeme takí, že budeme tie informácie čerpať iba z médií a chceme si vypočuť stanovisko aj od neho.

A nemali ste sa najprv s ním stretnúť a vypočuť si jeho stanovisko?

Veď to sme chceli.

Povedali ste, že na základe informácií z médií organizujete pochody. A teraz hovoríte, že nechcete čerpať iba z médií a že by ste si radi vypočuli aj jeho názor. To si odporujete, nie?

Nie. Normálne, že si prečítate viaceré médiá. Ony vám dávajú obraz o tom, čo sa deje. Potom nad tým rozmýšľate, či to je možné, alebo či si to tie médiá vymýšľajú, alebo či tam dávajú veci, ktoré môžu byť nejaké blbosti. A keď vám to príde, že by to tak mohlo byť, tak na základe toho sme spravili pochod.

Anketa

Myslíte si, že Dávid Straka je kompetentný viesť protikorupčné pochody?

Áno, stále má moju dôveru. 18% Je mi to jedno, ignorujem ich. 3% Nie, veď nemá základný prehľad. 79%Celkový počet hlasujúcich: 3856

Ján Baránek: študenti sú nekompetentní

Veľké protikorupčné pochody odštartovali dvaja študenti gymnázia v Bratislave Dávid Straka a Karolína Farská. Tvrdia, že na Slovensku sa nevyšetruje korupcia. Žiadajú odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Do ulíc vzburcovali tisíce ľudí.

Prvý pochod zorganizovali v Bratislave v apríli, druhý začiatkom júna. Tibor Gašpar študentov pozval k sebe na prezídium, oni pozvanie odmietli s tým, že chcú debatovať verejne na pôde školy. Diskusiu by mal moderovať novinár.

„Tým, že s policajným prezidentom nechcú hovoriť priamo, ale prostredníctvom novinára, tak tým priznávajú nekompetentnosť. Ale potom nie sú ani kompetentní organizovať demonštrácie. Tak nech si vyberú. Nemôžu mať požiadavky a potom keď ich zavolá na diskusiu, tak nejsť a trvať na novinárovi. To je prejav nekompetentnosti,” skonštatoval politický analytik Ján Baránek. Straka aj Farská tvrdia, že nápad s pochodmi je z ich hlavy a majú to celé v réžii oni.

Kauza Gorila

Vypukla v decembri 2011 po tom, čo sa rovnomenný spis Slovenskej informačnej služby dostal na verejnosť. Hovorí o korupcii v stranách Smer-SD, SDKÚ-DS, KDH a SMK.

Kauza Bašternák

Najväčšia kauza ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa týka jeho podozrivých obchodov s obvineným podnikateľom Ladislavom Bašternákom. V jeho luxusnom komplexe Bonaparte žije aj premiér Robert Fico.