Šéf ÚVO Hlivák a manželka majú pozitívne testy na koronavírus: Poviem vám, ako sme to zistili!
7. 4. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 12:01)

Zdroj: Martin Baumann
Na Slovensku je vyše 500 ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus. Sú medzi nimi aj predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák (41) a jeho manželka Mária! V rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ prezradil, aké mali príznaky, aj ako im oznámili, že ich testy sú pozitívne. Teraz ľudí vyzýva, aby sa správali hlavne zodpovedne a disciplinovane.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
Kedy ste začali pociťovať prvé príznaky?
Príznaky ochorenia som pocítil 19. marca. Dostal som vysoké horúčky 38 - 39 °C, mal som zimnicu a bolesť celého tela. Kontaktoval som regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý mi nariadil domácu liečbu, testy mi nerobili. Nazdával som sa, že azda to bude len chrípka, a tak som sa liečil doma. Keď sa mi polepšilo, začal som zvažovať aj fyzický návrat do práce. Chcel som si však byť istý svojím zdravotným stavom. Na testy sme išli v sobotu 28. marca, keď som sa už cítil lepšie. Hneď na druhý deň nás kontaktovali a oznámili nám, že testy sú pozitívne. Bol to šok, nečakali sme to.
Zdroj: Dano Veselsk?
Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák počas tlačovej konferencie v Bratislave 2. decembra 2019. FOTO TASR - Dano Veselský
Máte aspoň približnú predstavu, kde a kedy ste sa mohol nakaziť?
To naozaj neviem. Podľa odborníkov sme sa mali nakaziť na Slovensku.
Boli okrem vás testovaní aj iní zamestnanci ÚVO? A s akým výsledkom?
Áno, k dnešnému dňu podľa mojich informácií boli testovaní dvaja zamestnanci ÚVO, ktorí boli v moje posledné dni v úrade so mnou v intenzívnom kontakte. Obaja mali negatívne testy. Ja však už od 13. marca pracujem z domu, preventívne som obmedzil kontakt s cudzími ľuďmi, keďže vtedy ochorela moja manželka. Mala zvýšené teploty a pociťovala tlak na hrudníku. Keď sme vtedy kontaktovali príslušný úrad, vylúčil cestovateľskú anamnézu a nariadil jej domácu liečbu. Celý ten čas som obmedzoval kontakt s okolím a bol som takmer výlučne len s rodinou doma. Keďže bývame v rodinnom dome, je pre nás jednoduchšie izolovať sa.
Zdroj: archív
Miroslav Hlivák s Máriou Hlivákovou a deťmi počas volieb 29.2.2020.
V domácnosti však s vami žijú aj vaše dve deti, ako ste to riešili?
Po pozitívnych výsledkoch našich testov bolo nariadené odobratie vzoriek aj im. Obdobie karantény trávime všetci spoločne doma.
Došlo u vás či u vašej manželky aj na ťažšie príznaky ako horúčka či zimnica?
Moja manželka mala miernejší, no nepríjemný priebeh ochorenia. Mala zvýšenú teplotu a ako som spomínal, pociťovala tlak v hrudníku. Ja som mal vyššie teploty, slabosť a bolesť kĺbov, hlavy a svalov.
Mali ste strach po zistení diagnózy a máte ho teraz?

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Mali ste strach po zistení diagnózy a máte ho teraz?
Nemôžem to nazvať priamo strachom, je to akýsi zvláštny pocit z neznáma.
Ako bojujete s chorobou, keďže oficiálny liek na Covid-19 ešte svet nepozná...
Nič nám nepredpísali, liečime sa v domácom prostredí, zdravo sa stravujeme, čo robíme vlastne po celý rok, a posilňujeme imunitu.
Zdroj: Pavel Neubauer
Miroslav Hlivák
Ako teraz riešite bežné veci, akými je nákup potravín, drogérie?
Naši blízki priatelia nám nakúpia to, čo potrebujeme. Nákup nechajú pred bránou.
Ako prebieha vaša komunikácia s lekármi, musíte ich pravidelne o svojom zdravotnom stave informovať?
Samozrejme, pravidelne komunikujeme s odborníkmi a nasledujeme ich pokyny.
Ako vás inštruovali, čo by sa muselo stať, aby vás vzali do nemocnice?
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Ako vás inštruovali, čo by sa muselo stať, aby vás vzali do nemocnice?
Verím, že taký scenár nehrozí, ani na neho nemyslím. Podľa mňa nie sme v situácií, že by bolo potrebné nad tým uvažovať, to by sa musel náš zdravotný stav zásadne zhoršiť a my myslíme pozitívne.
Kedy vás najbližšie budú opäť testovať?
V polovici apríla.
Zdroj: archív
Miroslav Hlivák na základnej škole počas výučby pilotného projektu ÚVO
Ako by ste ako pacient hodnotili lekársku starostlivosť? Správajú sa lekári profesionálne, sú nápomocní alebo vnímate nejaké problémy, pochybenia?
Lekári, zdravotníci, pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava robia obdivuhodnú prácu, nikto nebol na túto mimoriadnu situáciu pripravený. Chcem sa poďakovať za profesionálny a zároveň ľudský prístup k nám.
Ako sa cítite v tejto chvíli?
Myslel som si, že to celé už mám za sebou, no necítim sa ešte fit.
Ako zvládate karanténu, čím si krátite čas?
Zameriavam sa na prácu a na úradnú agendu. Napríklad som napísal niekoľko listov pánovi premiérovi a ďalším členom vlády, čo sa týka návrhov riešení pre verejné obstarávanie v programovom vyhlásení vlády. O stave verejných obstarávaní, ktoré majú jednotlivé rezorty aj Úrad vlády v kompetencii, a ktorých prehodnotením v tejto mimoriadnej situácii je možné získať finančné prostriedky na riešenie situácie spôsobenej ochorením Covid-19. Či o príručke, ktorú sme spoločne s Nadáciou Zastavme korupciu pripravili pre vyhlasovateľov súťaží. Okrem toho dohliadam na riadny chod úradu, je to rozsiahla agenda.
Zdroj: archív
Miroslav Hlivák
Keď sme pri vašej práci… Stará aj nová vláda v týchto dňoch uzatvárala veľké množstvo štátnych zákaziek najmä na nákup rúšok, respirátorov, testov a iného zdravotníckeho materiálu. Ergo… budete mať po zotavení veľa práce?
Za verejné zdroje sa nakupuje vždy, takže tej práce je veľa stále. Táto mimoriadna situácia je však špecifická, umožňuje isté zmeny v postupe obstarávania, no vždy je potrebné, aby vyhlasovateľ súťaže nakladal s verejnými zdrojmi hospodárne a transparentne. Ak ste spomenuli nákup rúšok a zdravotníckych pomôcok, tak len uvediem, že náš úrad - ÚVO - okamžite začal konať a preverovať postup Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) v prípade, keď sa objavili prvé podozrenia pri nákupoch, ktoré sa realizovali počas pôsobenia vo funkcii nedávno odvolaného predsedu SŠHR. ÚVO aj v tejto mimoriadnej situácii operatívne komunikuje s verejnými obstarávateľmi aj prostredníctvom našich stálych pracovísk v regiónoch.
V čase, keď je obmedzený fyzický kontakt, sme posilnili našu komunikáciu na sociálnych sieťach, aj prostredníctvom nich podporujeme odbornú metodickú činnosť, vysvetľujeme tiež dokumenty Európskej komisie vydané pre toto mimoriadne obdobie. Hľadáme spôsoby, ako byť vyhlasovateľom súťaží a hospodárskym subjektom nablízku a poskytovať im metodické usmernenia aj prostredníctvom adresnej elektronickej komunikácie. Práve teraz sa koordinujeme s kolegami zo zahraničných partnerských úradov a zisťujeme, ako sa s touto mimoriadnou situáciou vyrovnávajú tamojšie kontrolné úrady aj subjekty verejného obstarávania.
Vidíte teda už teraz nejaké konkrétne nejasnosti/pochybenia, na ktoré sa chystáte v dohľadnom čase bližšie pozrieť?
Ako som spomínal, príkladom živého konania je kontrola postupu Správy štátnych hmotných rezerv pri nákupoch zdravotníckych pomôcok.
Objavili sa informácie o tom, že za novej vlády správa hmotných rezerv nakupuje respirátory ešte drahšie, ako za jej bývalého šéfa Kajetána Kičuru. Na túto skutočnosť si teda plánujete „posvietiť” bližšie?
Všetky údaje je potrebné posudzovať v kontexte viacerých skutočností a okolností, na ktoré úrad dokáže odpovedať po dôkladnom zistení skutkového stavu a komplexnej kontrole postupu pri obstarávaní. Pri akýchkoľvek podozreniach úrad koná. Úrad je nezávislý a nestranný kontrolný orgán, ktorý dohliada na dodržiavanie zákona o verejnom obstarávaní.