Reklama

ROZHOVOR Exministerka Saková o novej vláde aj testovaní: PREČO sa to môže skončiť FIASKOM

Denisa Saková

Zdroj: MICHAL SMRČOK

Reklama

Ministerské kreslo vymenila za poslaneckú stoličku. To, aké opatrenia zavádza vláda v boji proti pandémii koronavírusu, sleduje opodiaľ, ale intenzívne. Exministerka Denisa Saková v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ podotkla, že veľkým problémom Matovičovho zoskupenia je najmä chaos. Ľudí zároveň vyzýva, aby nosili rúška a boli zodpovední.

Hneď na úvod sa opýtam, aký je váš život teraz. Predsa len, išli ste z maximálneho nasadenia počas pandémie do parlamentných lavíc. Poslanci sa pritom - povedzme si úprimne, nepretrhnú od roboty…

Máte pravdu - je to riadny skok (smiech). Musím priznať, že som bola v prvých dňoch po odovzdaní úradu mierne nepokojná. Premýšľala som, či sme spravili pre občanov za tých pár dní všetko, čo sa spraviť dalo. Hoci sme nemali žiadne skúsenosti s pandémiou takéhoto rozsahu, robili sme najlepšie, čo sme vedeli podľa nášho vedomia a svedomia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KORONAVÍRUS Denisa Saková: Hrozí na Slovensku taliansky scenár?
    Zdroj: Jakub Kubala

    Hovoríte, že ste robili najviac - ale sklady štátnych hmotných rezerv boli prázdne, len trezor pána Kičuru bol plný... tak ako to teda bolo?

    Som rada, že to môžem vysvetliť - viete, uzavrieť zmluvu na nákup čohokoľvek v tom období nebolo vôbec jednoduché. Všetky ochranné pracovné prostriedky (respirátory, ochranné rúška, ochranné obleky) zháňal v tom období celý svet. Ja vtedy ako ministerka vnútra som dostala od premiéra Petra Pellegriniho zelenú, aby som ako šéfka Ústredného krízového štábu nakúpila čo najviac ochranných prostriedkov. Na základe tohto rozhodnutia sme uzatvorili na ministerstve vnútra asi 10 nových zmlúv a dostali do rozpočtu 50 miliónov eur. Podarilo sa nám tak nakúpiť niekoľko plných lietadiel materiálu, väčšina z nich však prišla až počas pôsobenia novej vlády. A k pánovi Kičurovi – polícia si robí svoju prácu a pán Kičura je väzobne stíhaný.

    Poďme teda ďalej - Vy a strana Hlas... Je to podľa vás uveriteľné? Že po 10 rokoch po boku Roberta Kaliňáka a Roberta Fica sa tvárite, že ste zrazu niečo nové a iné?

    Nikto z nás a ani ja sa netvárime, že nemáme politickú minulosť. Práve naopak - to, že ju máme, je naša výhoda, lebo v porovnaní so súčasnou vládou, kde takmer nikto v minulosti nepôsobil v politickej exekutíve, je to obrovská výhoda. Bola som dlhé roky pri týchto pánoch, veľa som sa od nich naučila, za čo im ďakujem a nehanbím sa za to. Avšak za posledné obdobie sa ich pohľad na svet a náš v Hlase začal odlišovať a nevedeli sme nájsť spoločné kompromisy. Preto prišiel čas ponúknuť ľuďom vlastnú cestu.

    Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

    Peter Pellegrini a Denisa Saková počas schôdze Národnej rady


    Aký je teda rozdiel medzi Smerom a Hlasom?

    Taký, aký je rozdiel medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim. A taký, aký veľký je rozdiel medzi Petrom Pellgrinim a ostatnými politickými lídrami. Peter Pellegrini vystúpil pred letom zo strany Smer a zároveň sa vzdal funkcie podpredsedu parlamentu, lebo kreslo prináležalo najsilnejšej opozičnej strane. Hoci ako líder kandidátky Smer-SD dostal najviac preferenčných hlasov z celej opozície. Náš štýl komunikácie, naša predstava o politickej kultúre je absolútne rozdielna. A tu si dovolím tvrdiť, že ľudia rozhodnú, či sa im páči, alebo nie. Podľa posledných prieskumov ste videli sami, že celkom aj áno...

    Vy ste doteraz súčasného ministra, vášho nástupcu Romana Mikulca veľmi nekritizovali... je to nejaká nová taktika?

    - Ja som si po mojom nástupe od prvého dňa zažila silu kritiky zo strany médií a množstvo očierňovaní prostredníctvom tlačových besied zo strany terajšieho pána premiéra. Nazývali ma predĺženou rukou Kaliňáka alebo Kaliňák v sukni. Rozprávali, že všetko idem zamiesť pod koberec a pod. Pritom som slušne žiadala, aby mi dali čas, aby ma hodnotili na základe výsledkov mojej práce, nie na základe toho, pod kým som roky pracovala. Po tejto skúsenosti sa mi zdalo profesionálne, seriózne a najmä ľudské, aby som novému ministrovi, ktorý nikdy nepracoval na ministerstve, dopriala čas a počkala, aby si napríklad aj nie práve šťastné personálne výmeny vyriešil sám.

    Reformu Policajného zboru však kritizujete celkom otvorene...

    - Áno, s reformou nie som stotožnená. Pripravujete ju a idete realizovať vtedy, keď nefunguje systém ako celok. Ale v prípade Policajného zboru rezolútne nesúhlasím, že je potrebná reforma. Som hrdá na to, čo dokázal a ako fungoval pod mojím vedením. Bohužiaľ, v prípade pripravovanej reformy ako poslankyňa dostávam veľa podnetov od policajtov. Cítia sa demotivovaní, zlyháva interná komunikácia na ministerstve vnútra. Veľká téma je už len odchod 7-tisíc policajtov, ktorí majú nárok na výsluhový dôchodok. A keď takíto skúsení ľudia opustia Policajný zbor (PZ), s mladými ľudmi veľa vody nenamútite.

    Minulý týždeň som v jednej relácii pozerala vyjadrenie bývalého vysokého policajného funkcionára, že reforma PZ je potrebná, pretože policajti nevedia ani slušne komunikovať a celý Policajný zbor je skorumpovaný.  S tým hlboko nesúhlasím, hanbím sa za toto vyjadrenie a chcem sa za tie slová ospravedlniť. Bodaj by sme mali toľko slušných ľudí v politike, koľko máme slušných policajtov v Policajnom zbore!

    POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE


    Ale predsa len úroveň dôveryhodnosti PZ nemáme na úrovni priemeru v EÚ...

    - Prepáčte, odkedy som nastúpila do funkcie ministerky, NAJVÄČŠIA priorita bolo zvyšovať dôveryhodnosť polície. A robila som veľmi ťažko so všetkými mojimi kolegami, aby sme verejnosť výsledkami práce presvedčili. Vymenovala som nového prezidenta PZ, nových viceprezidentov, 4 krajských riaditeľov, riaditeľa NAKA, viacerých funkcionárov na Prezídiu PZ. A všetkých som vymenovala na základe výsledkov ich dlhoročnej práce v PZ, nie na základe príslušnosti k politickému tričku! Rozviazali sme ruky policajtom!

    Poďme teda späť k pandémii. Kritizujete vládu - ale čo by ste robili vy? Lebo zatvoriť obchody v prvej vlne tiež zrejme nebolo najšťastnejšie riešenie z ekonomického hľadiska...

    - V prvom rade si myslím, že my by sme sa do súčasnej kritickej situácie vôbec nedostali. Táto vláda premárnila leto! Neustále mení spôsob riadenia krízovej situácie - raz tu máme hygienikov, potom pandemickú komisiu, potom to riadi minister zdravotníctva, potom premiér... chýba jasná línia riadenia. My s Petrom Pellegrinim sme sa na začiatku prvej vlny koronakrízy snažili komunikovať pevne, jasne a zrozumiteľne a hlavne sme robili nemenné opatrenia. A dnes ani nevieme, kto pandémii velí... jeden deň zákaz hromadných podujatí, o dva dni neskôr povolia podujatia do 50 ľudí a cez víkend premiér povie, že on nič nezakázal...

    Čo vyčítame tejto vláde, je CHAOS. A zatvorenie obchodov v prvej vlne sa možno môže javiť ako nešťastné, ale opak je pravdou. Videli ste, že sme spravili rázne a rýchle rozhodnutie, ktoré zachránilo stovky životov. Dali/kúpili sme slovenským nemocniciam čas, aby sa pripravili na pandémiu.

    Zdroj: Jakub Kotian

    Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO)


    To bolo ku komunikácii, ale konkrétne opatrenia, čo by ste robili vy?

    - Zopakujem ešte raz, my by sme krajinu do tejto situácie nikdy nedostali! Táto vláda počas letných mesiacov nespravila nič na príchod 2. vlny pandémie. Kým celá Európa konala a pripravovala sa, naša vláda oddychovala. Budovali sa modulárne nemocnice, vytvárali call centrá, ktoré trasujú pohyb nakazených. U nás ani ospevovaná aplikácia e-karanéna sa nerozbehla. Vláda premrhala letné mesiace!

    Vyčítali nám, že sme im nepripravili pandemické plány. My sme mali na zvládnutie 1. vlny 2 týždne. A oni? Dnes po 6 mesiacoch nemajú pandemické plány, lebo vraj nemajú veštiacu guľu.

    A z pohľadu ekonomiky sa nám zastavil život na chvíľku. Ale to sa všetko dalo vyriešiť, keby súčasná vláda po prvej vlne pandémie vzala rozum do hrsti a poskytla silnú finančnú pomoc nášmu hospodárstvu. Sľubovali jednu miliardu eur mesačne, t. j. za 6 mesiacov 6 miliárd. Pritom za 6 mesiacov poskytli iba 570 miliónov eur. Lebo pomoc bola byrokraticky náročná, komplikovaná a neadresná. Bohužiaľ, sprievodný znak tejto vlády je CHAOS. )

    Čo hovoríte na uzatváranie okresov - idú sviatky Dušičky... a potom aj Vianoce.

    - Myslím si, že situácia je natoľko vážna, že počas Sviatku všetkých svätých by sme naozaj mohli ísť zapáliť sviečku za svojich najbližších niekam na najbližší cintorín k centrálnemu krížu alebo aj len doma a takto v tichosti si spomenúť. Určite napomôžeme tomu, aby sme na Vianoce mohli byť v kruhu rodiny.

    Premiér chce práve na Dušičky začať s plošným testovaním občanov. V spoločnosti, ale aj v radoch odborníkov to vyvolalo množstvo otázok...

    - Nechcem nápad s celoplošným testovaním hneď zavrhnúť len preto, že to bol nápad Igora Matoviča. Počkám si najskôr na názory odborníkov, ktoré sú zatiaľ neurčité, pretože máme veľa otázok a skoro žiadne odpovede. Chcem veriť, že to nie je ďalší marketingový ťah pána premiéra, ktorý bude stáť na záveroch: pokus-omyl. Dúfam, že má vláda všetko dobre premyslené a dostaneme odpovede na otázky o rizikách, ktoré tento pokus môže priniesť. Ako je testovanie logisticky zorganizované, keďže zdravotníci sú sústredení na inom fronte? Kto bude odobraté testy kontrolovať a interpretovať?

    POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE


    Otázok je evidentne viac...

    - Áno, nemôže prísť k zvýšenej nákaze práve pre zvýšenú mobilitu ľudí z dôvodu testovania? Z dôvodu vysokej koncentrácie ľudí v testovacích miestnostiach? Nedávno premiér vravel, že už netreba testovať, lebo je to všade a v sobotu ohlásil plošné testovanie... Kto navrhol plošné testovanie, keď najskúsenejší epidemiológovia tvrdia, že realizáciu plošného testovania si nevedia pri počte 5,5 mil. obyvateľov predstaviť...a priznám sa, že ako bývalá ministerka vnútra s tým musím súhlasiť z pohľadu organizačného.

    Ministerstvo vnútra je zodpovedné za organizáciu volieb či parlamentných, prezidentských, župných a komunálnych. Organizácia a technická príprava každých volieb si vyžaduje mesiace tvrdej a systematickej práce. Napriek tomu, že samosprávy už majú v tom rutinu, ako priebeh volieb zorganizovať bez komplikácií, ale opakujem, príprava trvá mesiace, nie 10 dní.

    Kde vidíte ešte problém?

    - V súčasnosti, keď premiér odkázal samosprávam, že sa majú postarať samy o svoje výpadky peňazí v rozpočtoch, tak jednoducho povedané, sa na ne vykašľal. Tak teraz si neviem predstaviť ich ochotu a nasadenie pomôcť mu v jeho pláne. A on chce zorganizovať plošné testovanie za dva týždne? Ako chce za dva týždne rozdistribuovať testy? Kto tie testy bude robiť? Ako si predstavuje evidenciu ľudí, ktorých ide testovať? Chce mať hárky z registra fyzických osôb alebo budú spisovať zoznamy ručne, alebo elektronicky? Ako vyhodnotia testovanie, čo sa týka počtu zúčastnených? A ako porovnajú testovanie prvé a druhé, čo sa týka konkrétneho človeka? Keď budú testovať dedinu/mesto, po testovaní ho uzavrú? A keď nájdu pozitívnych, čo s nimi, ak zvyšok rodiny odmietne s ním zostať v jednej domácnosti?

    To však, zdá sa, nie je všetko...

    Veľa otázok je nezodpovedaných. A to už ani nechcem komentovať nákup testov, keďže od uskutočnenia tlačovej besedy premiéra kolujú rôzne informácie o spoločnosti Eurolab Lambda z Trnavy, ktorá súťaž vyhrala. Čakali sme farmaceutický gigant, nie firmičku z Trnavy. Spoločnosť v minulom roku mala dlhy, dnes vyhrala niekoľkomiliónovú zákazku. Vraj súťaž prebehla verejným obstarávaním a to iba za tri týždne? A za tri týždne bola schopná nakúpiť alebo vyrobiť milióny testov? Netrpezlivo čakáme na odpovede na všetky otázky z Úradu vlády o celoplošnom testovaní. Dovtedy nosme rúška, je to naozaj to najmenej, čo pre seba môžeme urobiť.

    Zdroj: ARCHÍV

    Strana Hlas-SD


    Nedá mi položiť vám otázku zo súkromia. Na prvý pohľad ste iný človek. Pôsobíte mladšie, schudli ste a naozaj veľmi vám to pristane...

    - Tak teraz ste ma priviedli do rozpakov… Priznám sa, že tempo mojej práce aj po vystúpení z korona problematiky sa čiastočne znížilo. Posledné dva roky boli mimoriadne psychicky aj fyzicky vyčerpávajúce. Veľa nocí som prebdela. Problémy, ktoré riešite cez deň, sa vám večer vrátia, v noci premýšľate a nespíte. Telo sa jednoducho vyčerpá.

    Po skončení pôsobenia na ministerstve som si dala záväzok, dostať sa do väčšej psychickej pohody. Tak máte čas sa pokojne naobedovať, jesť pravidelne, ale aj premýšľať nad tým, čo vlastne jete. Vylúčila som úplne sladkosti, múku a mäso sa snažím jesť iba trikrát do týždňa. Nerobím nič špeciálne, je to hlavne o väčšej psychickej pohode, spánku a, samozrejme, o pohybe.

    Zdravie a dobrá kondícia a sebadisciplína sú dôležitejšie ako kedykoľvek predtým...

    - Áno, preto prosím aj všetkých čitateľov - myslime na seba a svojich blízkych, správajme sa zodpovedne - dajme si rúško, umývajme si ruky a skúsme spolu poraziť coronu, aby sa život nás všetkých mohol vrátiť čo najskôr do normálnych koľají, tak ako si to všetci veľmi želáme.

    Mohlo by vás zaujímať: