Ste sudcom na Špecializovanom trestnom súde, aký je hlavný rozdiel medzi klasickým a špecializovaným súdom?

Špecializovaný trestný súd je súd, ktorý je jediným príslušným súdom na prejednanie všetkých prípadov korupcie, úkladných vrážd, organizovaného zločinu, kde organizácia dosiahne formu zločineckej skupiny a niektorých najzávažnejších ekonomických deliktov. Zjednodušene, všetky najzávažnejšie kriminálne prípady končia u nás. Inak je to súd ako každý iný a postupuje podľa všeobecne platných pravidiel.

 Kto môže byť sudcom na Špeciálnom súde?

V zásade každý sudca, prokurátor alebo aj advokát, ktorý je starší ako 35 rokov a predovšetkým - ktorý vyhrá výberové konanie na vypísané voľné miesto sudcu. Považujem za správne, že všetky miesta sudcov sa obsadzujú na základe výberového konania.

Nedávno prezidentka vymenovala nových sudcov. Verejnosť mohla byť prekvapená, že išlo o mladých a možno neskúsených ľudí. Môže to byť stratégia - dostať na sudcovské kreslá ľudí, ktorí sú čerství a nenesú si so sebou žiadnu minulosť a väzby?

Všetci "noví sudcovia" sú neskúsení v zmysle, že predtým sudcami neboli. A áno, obvykle sú to mladí právnici, ktorí absolvovali predpísané skúšky, nazývané justičnými (môžu však byť nimi aj tzv. advokátske alebo prokurátorské skúšky), a uspeli v už spomínanom a nie jednoduchom, niekoľko dní trvajúcom výberovom konaní. Následné predpísané kroky či už súdnej rady alebo prezidentky sú už len akýmsi formálnym posvätením celého procesu, pričom, samozrejme, tieto subjekty môžu vzniesť výhrady. Ale nedeje sa to tak, že prezidentka si vyberá - teba chcem, ty sa mi páčiš a teba nechcem. Ale pokiaľ hovoríte o "čerstvosti" ľudí, čerstvý vietor všeobecne nie je na škodu.

Hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
Na snímke Peter Paľov, obvinený s nestraženia výbušného systému v aute Mgr. Mareka Rakova, ktorý skončil jeho smrťou
Hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Na snímke Peter Paľov, obvinený s nestraženia výbušného systému v aute Mgr. Mareka Rakova, ktorý skončil jeho smrťou
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Pravdou je, že v poslednom období krajinou otriasli škandály s podplácaním sudcov a ich konaním na objednávku. Stretli ste sa vy niekedy s podobnými tlakmi na vašu osobu? Alebo sa vám zdôveril kolega?

Každý človek, i sudca, si buduje svoju povesť svojimi skutkami, prezentovanými myšlienkami. Preto ja som sa s prejavmi korupcie za celú svoju kariéru nestretol. Príhody z mojich začiatkov - typu, keď pani poškodená na pojednávaní, v rámci prejednávania v podstate banálnej trestnej činnosti, na jeho konci po vynesení odsudzujúceho rozsudku vytiahla z tašky klobásku so slovami "pán sudca, vy ste taký mladučký, chudučký..." a ihneď zmizla, považujem za úsmevné časti svojho pracovného života. Ale pani ma zaskočila a keď som spotený v talári bežal za ňou cez súdnu chodbu a klobásu jej vracal, úsmevné to bolo i pre ľudí, ktorí tam stáli.

Je to taký slovenský "folklór" či čierne ovce medzi sudcami sú všade vo svete. Známe sú prípady z Balkánu, ale aj z Talianska.

O slovenskom foklóre "potreby zavďačiť sa" som hovoril v predchádzajúcej odpovedi. Čierne ovce sú, samozrejme, všade, ale práve sudcovia a prokurátori z Balkánu a Talianska mi pripadajú ako kolegovia, ktorí to s odmietaním korupčných a mafiánskych praktík myslia úprimne a vážne. V Taliansku dvaja vyšetrujúci sudcovia už kvôli svojim postojom v relatívne nedávnej minulosti prišli o život. Ale práve špecifiká južanských krajín a krajín strednej Európy, kde korupčný typ folklóru, na rozdiel od bohatších a vyspelejších severských krajín, je, bohužiaľ, často považovaný za normálny prejav vďačnosti, je dôvodom toho, že vlajkové lode v boji proti mafii a korupcii sídlia často v takýchto krajinách.