Otvorene so sudcom Špecializovaného súdu Hrubalom: Sledovala ma tajná služba!
28. 5. 2020, 10:25

Zdroj: Archív
Čo hovorí na aktuálnu situáciu? Ján Hrubala (56) v súčasnosti pôsobí ako sudca Špecializovaného trestného súdu. V otvorenej spovedi hovoril o súčasnej situácii v súvislosti s vymenovaním nových sudcov či o korupcii.

Zdroj: Tomáš Benedikoviè

Zdroj: Ján Krošlák

Zdroj: Martin Mikláš
Galéria k článku
Ste sudcom na Špecializovanom trestnom súde, aký je hlavný rozdiel medzi klasickým a špecializovaným súdom?
Špecializovaný trestný súd je súd, ktorý je jediným príslušným súdom na prejednanie všetkých prípadov korupcie, úkladných vrážd, organizovaného zločinu, kde organizácia dosiahne formu zločineckej skupiny a niektorých najzávažnejších ekonomických deliktov. Zjednodušene, všetky najzávažnejšie kriminálne prípady končia u nás. Inak je to súd ako každý iný a postupuje podľa všeobecne platných pravidiel.
Kto môže byť sudcom na Špeciálnom súde?
V zásade každý sudca, prokurátor alebo aj advokát, ktorý je starší ako 35 rokov a predovšetkým - ktorý vyhrá výberové konanie na vypísané voľné miesto sudcu. Považujem za správne, že všetky miesta sudcov sa obsadzujú na základe výberového konania.
Nedávno prezidentka vymenovala nových sudcov. Verejnosť mohla byť prekvapená, že išlo o mladých a možno neskúsených ľudí. Môže to byť stratégia - dostať na sudcovské kreslá ľudí, ktorí sú čerství a nenesú si so sebou žiadnu minulosť a väzby?
Všetci "noví sudcovia" sú neskúsení v zmysle, že predtým sudcami neboli. A áno, obvykle sú to mladí právnici, ktorí absolvovali predpísané skúšky, nazývané justičnými (môžu však byť nimi aj tzv. advokátske alebo prokurátorské skúšky), a uspeli v už spomínanom a nie jednoduchom, niekoľko dní trvajúcom výberovom konaní. Následné predpísané kroky či už súdnej rady alebo prezidentky sú už len akýmsi formálnym posvätením celého procesu, pričom, samozrejme, tieto subjekty môžu vzniesť výhrady. Ale nedeje sa to tak, že prezidentka si vyberá - teba chcem, ty sa mi páčiš a teba nechcem. Ale pokiaľ hovoríte o "čerstvosti" ľudí, čerstvý vietor všeobecne nie je na škodu.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Na snímke Peter Paľov, obvinený s nestraženia výbušného systému v aute Mgr. Mareka Rakova, ktorý skončil jeho smrťou
Pravdou je, že v poslednom období krajinou otriasli škandály s podplácaním sudcov a ich konaním na objednávku. Stretli ste sa vy niekedy s podobnými tlakmi na vašu osobu? Alebo sa vám zdôveril kolega?
Každý človek, i sudca, si buduje svoju povesť svojimi skutkami, prezentovanými myšlienkami. Preto ja som sa s prejavmi korupcie za celú svoju kariéru nestretol. Príhody z mojich začiatkov - typu, keď pani poškodená na pojednávaní, v rámci prejednávania v podstate banálnej trestnej činnosti, na jeho konci po vynesení odsudzujúceho rozsudku vytiahla z tašky klobásku so slovami "pán sudca, vy ste taký mladučký, chudučký..." a ihneď zmizla, považujem za úsmevné časti svojho pracovného života. Ale pani ma zaskočila a keď som spotený v talári bežal za ňou cez súdnu chodbu a klobásu jej vracal, úsmevné to bolo i pre ľudí, ktorí tam stáli.
Je to taký slovenský "folklór" či čierne ovce medzi sudcami sú všade vo svete. Známe sú prípady z Balkánu, ale aj z Talianska.
O slovenskom foklóre "potreby zavďačiť sa" som hovoril v predchádzajúcej odpovedi. Čierne ovce sú, samozrejme, všade, ale práve sudcovia a prokurátori z Balkánu a Talianska mi pripadajú ako kolegovia, ktorí to s odmietaním korupčných a mafiánskych praktík myslia úprimne a vážne. V Taliansku dvaja vyšetrujúci sudcovia už kvôli svojim postojom v relatívne nedávnej minulosti prišli o život. Ale práve špecifiká južanských krajín a krajín strednej Európy, kde korupčný typ folklóru, na rozdiel od bohatších a vyspelejších severských krajín, je, bohužiaľ, často považovaný za normálny prejav vďačnosti, je dôvodom toho, že vlajkové lode v boji proti mafii a korupcii sídlia často v takýchto krajinách.
Ste na takéto tlaky nejak školení? Ako sa správať či komu takéto správanie nahlásiť?
Na tlaky sudcovia nie sú nijak školení, i keď v poslednom čase pribúdajú školenia zamerané napríklad na zvládanie stresu a voľbu správnych stratégií pri riešení rizikových situácií. Rada pri hlásení korupcie je vskutku jednoduchá - obrátiť sa na políciu alebo na prokuratúru.
Sudcovia pritom nezarábajú málo. Priemerný plat bol vlani okolo 4000 eur. Kompromitujú sa sudcovia len kvôli peniazom? Čo iné by mohli získať?
Vzhľadom na moje predchádzajúce odpovede, na túto otázku neviem odpovedať. Podvodnými konaniami v konečnom dôsledku normálny človek nezískava nič, len stráca. Ale zrejme pre niektorých platí veta zo známej pesničky "čím viac máš, tým ešte viac budeš chcieť".
Sudca by mal mať vysokú morálku, nedávne udalosti však ukázali, že tomu tak nie je. Dá sa morálka nejak odhadnúť, či vymenovanie sudcu je v štýle pokus-omyl?
Hodnotové postoje sú každým prezentovateľné, odkontrolovateľné však len do istej miery. Zrejme nikto na výberovom konaní nepovie, že ide ako sudca kradnúť a brať úplatky a niekedy ako člen výberových komisií zažívam až trápne a banálne pokusy prezentovať svoj kariérny cieľ stať sa sudcom ako najdôležitejšiu a najposvätnejšiu povinnosť svojho života slúžiť spravodlivosti. Do istej miery takýto či iný typ blufovania vedia odhaliť psychológovia rôznymi batétiami testov, preto je dôležité, že súčasťou výberového konania sú aj psychologické posudky.
Máte pocit, že na vymenovanie sudcov majú vplyv aj politici alebo je to úplne apolitcké?
Myslím, že o výberových konaniach som už hovoril dosť a hlavné slovo by vždy mali mať obvykle päťčlenné výberové komisie. Nie politici, ani príbuzenské či iné podobné vzťahy. Ale ako hovorím, každý človek si svoju povesť "nesie so sebou" a napríklad znalosť takejto povesti a skúsenosť člena výberovej komisie s uchádzačom o post nemusí byť na škodu veci.
Zdroj: Archív
Ján Hrubala
Kto je podľa vás ideálny kandidát na pozíciu sudcu?
Odpoviem spôsobom, kto ním nie je. Právnické a hodnotové ucho, ktorého jediným cieľom je mať flek, o ktorom si myslí, že do konca života sa mu postará o relatívne bezproblémový a pohodlný život.
V poslednom období je už zvykom, že niektorí novinári disponujú informáciami zo spisov prebiehajúcich konaní. Nie je to protizákonné?
"Vynášanie zo spisov" je nešvár, ktorý v každej zákonom nepredpokladanej podobe je zlý. Na druhej strane, verejnosť má právo byť informovaná o tom, čo robí polícia, prokuratúra, súdy. Správny balans medzi v podstate konkurujúcimi si právami na informovanosť a napríklad na to, že niektoré časti spisov či pojednávaní z logických dôvodov musia zostať (napríklad pre ďalších svedkov) utajené, je téma na niekoľko hodín trvajúci seminár alebo konferenciu.
Ako sa môže civil k takýmto údajom dostať?
Napríklad postupom podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám alebo osobnou účasťou na pojednávaní.
Môže sa stať, že médiá si vytiahnuté informácie zle interpretrujú a následne to negatívne ovplyvní celý proces aj vyšetrovanie. Stáva sa to?
Riziko deformovania súdneho rozhodnutia cez to, čo najvýstižnejšie možno nazvať ako mediálny lynč či lynč cez sociálne siete, konštatoval už aj štrasburský súd pre ľudské práva. Vo svete sa to už stalo, stáva sa to a sudca všetkým nenáležitým tlakom musí odolať. Pre neho je dôležité len to, čo je v spise a čo na to hovorí zákon.
Aký je váš názor napríklad na online reportáže zo súdov? Je to správne a má to nejaký prínos pre spoločnosť?
Sú situácie, kedy online prenosy zo súdov nepovažujem za vhodné, ani zákonné riešenie. A sú situácie, kedy niet zábran celý proces nevysielať naživo - najmä pokiaľ ide napríklad o zdôvodnenie rozsudku. Tiež si myslím, že v komunikácii s médiami by sudcovia mohli byť aktívnejší.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Na snímke Peter Paľov, obvinený s nestraženia výbušného systému v aute Mgr. Mareka Rakova, ktorý skončil jeho smrťou
Sú ľudia dostatočne vzdelaní, aby dokázali pochopiť zložitosť súdov a procesov? Nestáva sa potom, že hocikto na sociálnej sieti je odborníkom a kritizuje sudcov za zlý rozsudok?
Vzdelávanie verejnosti o zákonitostiach súdneho procesu považujem za jednu z najdôležitejších výziev pre súčasnú justíciu.
Môžu v tom zohrávať úlohu aj médiá? Tie zverejňujú len výňatky zo spisov, no ten môže mať aj tisíc strán.
Môžu, len my sudcovia by sme im mali v tom pomôcť.
Stretli ste sa niekedy s útokom na vašu osobu? Vzhľadom k práci, ktorú vykonávate?
Stretol. Mal som pred dvadsiatimi piatimi rokmi výhražné telefonáty v súvislosti s rozhodovaním o umožnení zásahov do súkromia vtedajšieho banskobystrického biskupa Baláža v rámci jeho diskreditačnej kampane, keďže sa postavil na stranu vtedajšieho prezidenta Kováča. Vyhrážky a "rady ako postupovať" však nepochádzali od zločincov, ale od predstaviteľa vtedajšej tajnej služby, teda od štátu. Zločinci sa mi vyhrážať a ani ponúkať úplatky ešte netrúfli. A pevne verím, že ani netrúfnu.