Asi pred štrnástimi rokmi poskytol Fico rozhovor pre dnes už neexistujúce periodikum Domino fórum. Na otázku, či verí v Boha, odpovedal veľmi otvorene: „Keď to postavíte takto priamo, odpovedám, že nie.“ Na otázku, či je ateista, sa trochu vykrúcal. Svoj svetonázor vtedy opísal ako „moderný pohľad na svet“.

Za prísneho ateistu sa pritom podľa denníka SME vyhlásil Fico v 80. rokoch, keď sa snažil dostať do Komunistickej strany Československa.

„Zastávam prísne ateistické stanovisko,“ uviedol v roku 1984 v životopise, ktorý bol súčasťou prihlášky do KSČ. Dokumenty denníku SME sprístupnil Národný archív v Prahe, ktorý vedie databázu členov strany pred rokom 1989.

Veriaci či ateista?

Asi o tridsať rokov neskôr sa Fico odrazu vo svojom videu rozhovoril o svojom vzťahu k cirkvi. „Neviem, či mi to poškodí, alebo pomôže, ale prešiel som svätým krstom, svätým prijímaním, prešiel som dokonca aj birmovkou. Takže keby som si dnes mal spraviť nejaký profil smerom ku katolíckej cirkvi, možno by som vyšiel lepšie ako ktorýkoľvek poslanec za KDH,“ chváli sa Fico.

Aj keď premiér na otázku, či verí v Boha, neodpovedal, za svojimi vyhláseniami si stojí.

„Každý, kto si pozrel predvolebné video, jasne videl, že Robert Fico neurobil nič iné, len opísal svoje detstvo, keď ako každé dieťa na dedine absolvoval krst, prijímanie i birmovku. Nikdy nespochybnil svoje členstvo v komunistickej strane a nikdy po roku 1989 nezačal padať na kolená ako niektorí, zostal ľavicovým politikom,“ napísala Ficova hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Napíšte nám, aký máte vy názor?

Formulár otázok a odpovedí

22.01.2014 12:34 Jozef:
Bol to moj politik...strelil si vlastný gol...Pán Boh sa mu nedá posmievať...neskončí dobre a voľbu prezidenta nevyhrá...

21.01.2014 10:54 radista:
Clovek sa s pribudajucim vekom vyvija a rovnako tak sa aj jeho nazor s pribudajucimi osobnymi skusenostami meni a formuje. mnohi z nas sme v mladosti pod vplyvom rodicov absolvovali krst prijimanie i birmovku no nasledne sa nas pohlad na cirkev a vieru zmenil a dnes sa povazujeme za ateistov nevidim v tom nic zvlastne ani vypocitave.
Ja sa za ateistu nepovažujem ale môj názor na cirkev sa tiež zmenil.
21.01.2014 14:08 Lukáš Kandrík:
je naozaj smutné to,že niekto dokáže takto útočiť na vládu Roberta Fica a konkrétne na jeho meno..pochopím všetko zo strany kandidátov na prezidenta SR,ale takto sa úboho podliezať ľuďom cez takéto témy? nemyslíte,že je to trošku smiešne?

21.01.2014 14:09 Gejza Atreb:
Aj apoštol zaprel 3 krát Ježiša a ostal veľký. Aj on zrušuje zdravotnú súkromnú poisťovňu úž tretí rok. Niekto musí povinne odvádzať podnikateľovi časť svojho zárobku. Tak ani ja by som neprepadol. Z celého kraja budú vyvolení ho voliť ktorí 2 hodiny cestujú do krajských miest do roboty. Istý úspech. Nič nové pod Slnkom.

21.01.2014 14:09 GITA:
p. Fico bude najlepši prezident!!GITA

21.01.2014 14:09 Jolana:
Každý, kto vyrastal na dedine bol pokstený, bol na prvom sv.prijímani a prípadne aj birmovaný, ale keď odišiel z domu študovať, alebo pracovať, tak svoj život prispôsobil prostrediu a podmienkam v ktorom sa práve nachádza, neznamená, že keď nechodí na omše, tak prestal byť veriacim. Za človeka hovoria jeho činy a morálka.

21.01.2014 14:09 Marian:
Ja nie som volič FICA ale to čo vy robíte s ním je nehoráznosť veď vy mu robíte takú predvolebnú kam že potom sa budete čudovať keď vyhrá v prvom kole. Nechajte ho na pokoji lebo ludí tie vaše sprostosti nezaujímajú. Ja by som len rád vedel čo ste robili vy pred rokom 1989 možno ste boli horší ako FICO.

21.01.2014 14:09 kosák:
Ktorá dáma bude prvá a ktorá druhá.Mnohoženstvo je zakázané.Zakázane štátom aj cirkvou.

21.01.2014 14:09 Vlado Cutora:
Fico je populista, chameleon a frizej. Uz za tieto veci by mal stiahnut svoju kandidaturu resp. Slovaci by ho pre tieto klamstva a "smutny, biedny populizmus" by ho nemali volit. medzi kanditatmi je viacej schopnejsich na tuto funkciu! Slovensko si zasluzi uz jedneho nekomunisticke prezidenta a cloveka veriaceho tak ako je väcsina Slovakov.

21.01.2014 14:10 Alex:
Fico vysvetlil obsah svojho videa médiám ale pre Vás je to ako hádzať hrach o stenu.Aj tak Vám je jediným kandidátom do ktorého sa neustále navážate. Ako keby iný kandidát na prezidenta neexistoval. To,že vyrastal v katolíckej rodine a dospelosti sa hlási k ateizmu nie je nič mimoriadne.

Nájdených 18 záznamov, zobrazujem 1 až 10.[<<<]1, 2[>>>]