Reklama

Fico bránil Kováčika a tvrdé slová o Lipšicovi! Reakciu OĽaNO NEROZDÝCHA!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    K horúcim témam, ktoré hýbu spoločnosťou, aktuálne patrí aj voľba špeciálneho prokurátora. Opozičný Smer-SD sa k tejto voľbe vyjadril na tlačovej konferencii. Prekáža mu "Lex Lipšic"?

    Svoje výhrady Smer-SD demonštroval už počas voľby generálneho prokurátora, kedy tvrdil, že zákon bol navrhnutý tak, aby vyhovoval kandidatúre advokáta Daniela Lipšica. Teraz líder strany Smer-SD vyjadril svoj postoj k voľbe špeciálneho prokurátora. V kuloároch sa povráva, že víťazom by sa mohol stať práve expolitik Daniel Lipšic.  Okrem Lipšica na spomínaný post kandidujú aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, Vasiľ Špirko a Peter Kysel.

    Politický väzeň?

    Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik bol politicky zlikvidovaný, aby mohla koalícia okrem generálneho prokurátora obsadiť aj pozíciu šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Uviedol to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico, pričom podotkol, že pôjde o sériu vystúpení ku kandidátom. "Je dôležité povedať veci, ktoré sa stali," poznamenal predseda Smeru-SD s tým, že obvinil médiá, že sa téme dostatočne nevenovali.

    Tvrdí, že Dušan Kováčik je ďalšou z represálií proti opozícii a má ísť o jeho politickú diskreditáciu. „Dušan Kováčik je obeťou voľby špeciálneho prokurátora,“ zdôraznil Fico s tým, že v prípade bývalého šéfa ÚŠP ide o typický príklad politického väzňa. Podľa Ficových slov o sťažnosti Dušana Kováčika k vzatiu do väzby rozhodoval senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorého súčasťou bol sudca Juraj Kliment. Dušan Kováčik je pritom obvinený ako súčasť organizovanej skupiny, ktorá mala ovládať zložky štátu. Na stile mal mať viac 100 prípadov, ktorým sa nevenoval. To, že by Kováčika usvedčovala len výpoveď jedného kajúcnika, by nemusela byť pravda, nakoľko sa v jeho prípade majú dopĺňať viaceré výpovede. "Je to na vode," reagoval Robert Fico.

    „Kliment bol nominant OĽANO na pozíciu generálneho prokurátora a koalíciou bol nominovaný do Súdnej rady,“ zdôraznil. Zároveň Fico poukázal na údajný rodinný vzťah Klimenta s prokurátorom ÚŠP Ondrejom Repom, ktorý dal voči bývalému špeciálnemu prokurátorovi návrh na väzobné stíhanie. "Pán Kliment je strýkom pána Repu, je to vzťah, ktorý vás automaticky vylučuje," pokračoval Fico na konto sudcu Klimenta. Robert Fico sa vo svojich tvrdeniach opiera o rodinné väzby, ktoré mali mať  podľa neho vplyv na priebeh konania.

    Juraj Kliment je sudcom Najvyššieho súdu. Prokurátor Ondrej Repa mal požiadať o vzatie do väzby obvineného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Špecializovaný trestný súd vzal Kováčika do väzby, voči čomu ten podal sťažnosť. O nej rozhodoval senát Najvyššieho súdu, v ktorom mal byť podľa Fica Kliment.

    Zdroj: screenshot

    Robert Fico prezentuje postup v prípade Dušana Kováčika

    Predseda Smeru-SD vzniesol námietky voči trom zo štyroch kandidátov na voľbu špeciálneho prokurátora. „To, že si Lipšic (Daniel, pozn. TASR) vybavil bezpečnostnú previerku, nikoho z nás neprekvapuje,“ podotkol. Namietal aj voči Vasiľovi Špirkovi a Jánovi Šantovi. Kandidatúru Petra Kysela nekomentoval.

    Kandidatúra na špeciálneho prokurátora je podmienená bezpečnostnou previerkou na stupeň prísne tajné. Podľa medializovaných informácií ju mal kandidát na šéfa ÚŠP Daniel Lipšic získať na základe žiadosti ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Národná rada SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie.

    Robert Fico označil kandidatúru Daniela Lipšica za žart. Všetky informácie, ktoré považuje za sporné, sú však podľa neho natoľko závažné, že sa musia otvoriť na pôde Národnej rady. To, že Daniel Lipšic dostal previerku za dva mesiace, označil Fico za výsmech. 

    OĽaNO obvinenia odmieta

    Podľa predsedu poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Michala Šipoša je zámer konania jasný. "Robert Fico má strach z toho, že spravodlivosť si nájde aj jeho, keďže polícii, prokuratúre a súdom sme rozviazali ruky. Preto hrubo zasahuje do vyšetrovania a obvinených nominantov z čias svojej vlády označuje za politických väzňov," povedal v oficiálnom vyjadrení pre náš denník.

    "Tieto výroky sú absolútnym politickým dnom a zároveň dehonestáciou skutočných politických väzňov z čias komunistickej diktatúry, ktorí skutočne bojovali za pravdu," poznamenal na záver. Stanovisko sudcu Juraja Klimenta priniesol DenníkN.  

    Prečítajte si tiež: