Strana Demokrati a hnutie OĽaNO tvrdia, že chcete zmeniť voľbu hlavy štátu. Budú o prezidentovi rozhodovať poslanci v parlamente?

Toto je klamstvo. Vývoj jasne naznačuje, že stroskotaná vládna koalícia bude mať obrovský problém presadiť sa v parlamentných voľbách. No a predovšetkým vychádzajú na povrch strašné veci, pokiaľ ide o ich vládnutie, preto si budú vymýšľať na dennej báze nezmysly.

Nemáte takú ambíciu?

Nebudem tu s vami teraz pol hodiny rozoberať klamstvo, ktoré vymyslel Šeliga, lebo už nevedia, čo majú robiť.

Prečo sa nikto z podnikateľov nechce pustiť do výstavby nemocnice v Martine, ktorú by sme mali financovať z plánu obnovy?

Problém okolo tejto nemocnice je iba vrcholom ľadovca. V Martine boli zle nastavené podmienky. Ako chcete niekoho prinútiť, aby niečo postavil v termíne, ktorý je možno o tretinu kratší ako je normálne a ešte mu dáte sankciu 20 miliónov eur, ak to nepostaví včas? Človek by povedal, že pri takýchto projektoch sa budú slovenské firmy pretŕhať, pokiaľ ide o stavebnú časť. Vo verejnom obstarávaní sa nikto neprihlásil. Zabudnite na Rázsochy, Martin alebo na to, že nejaké základné ciele z plánu obnovy budú dosiahnuté. Vláda, ktorá odišla, to zbabrala a táto vláda nevie, čo sa má s tým robiť.

Myslíte si, že Slovensko nedokáže vyčerpať peniaze ani z eurofondov, ani z plánu obnovy?

Ak máte v prípade európskych fondov celkový objem finančných prostriedkov 14 miliárd a stále zostáva na minutie vyše jednej tretiny, tak je zrejmé, že to nemôžete minúť za posledných šesť mesiacov tretinu z toho, na čo ste mali sedem rokov. A to isté platí aj pri pláne obnovy. Vláda, ktorá príde po voľbách, si nebude môcť dovoliť ten luxus, že pôjde do nejakej prerábky plánu obnovy. Bude musieť pokračovať aj v projektoch, ktoré nie sú bohvieako pripravené. Totálna rekonštrukcia plánu obnovy by znamenala totálne nevyčerpanie finančných zdrojov.

V parlamente sa aktuálne striedajú návrhy, ktoré si vyžadujú viac peňazí zo štátneho rozpočtu. Ako sa na to dívate?

Dnes viac ako inokedy platí staré známe: Ľudia by nemali vedieť, ako sa robia párky a zákony. Predseda parlamentu absolútne nezvláda procesy, ktoré v Národnej rade prebiehajú, a je tam ring voľný. Robia sa účelové dohody, prechádzajú všelijaké nezmysly. Navrhovali sme, aby sa vyradili z programu Národnej rady všetky návrhy, ktoré nie sú dôležité a podstatné, sústrediť by sme sa mali napríklad na pomoc ľuďom pri zdražovaní. Ale nečakám v parlamente žiadnu veľkú zmenu. Dnes možno aj ľutujem, že som nenechal Borisa Kollára odletieť do Latinskej Ameriky. Mohol som si urobiť tlačovú konferenciu na letisku a minimálne by som zachránil túto krajinu pred chaosom, ktorý bude predvádzať niekoľko nasledujúcich dní. Realita je taká: v akom stave je štát, v takom stave je parlament. Ľudia konečne vidia, čo si zvolili v roku 2020.

Budú poslanci zasadať aj počas prázdnin?

Už sa len čaká, kedy predseda parlamentu Kollár vyhlási predčasné voľby. Upokojí to situáciu?

Nie, to je len technický dátum, lebo všetci vidia, že voľby musia byť 30. septembra. Parlament však ide ďalej, veď je tam v programe možno ešte sto bodov. Čaká nás ešte júnová schôdza a je naivné sa domnievať, že keď ju skončíme v júni, nebude už nič. Kto zabráni tridsiatim poslancom podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze? Kollár sa môže vyhovárať, že v septembri sa bude meniť technické hlasovacie zariadenie, ale Národná rada ako najvyšší zákonodarný orgán musí fungovať. Možno sa bude hlasovať ručne. Táto krajina je doslova a do písmena odsúdená na chaos do 30. septembra.

Predpokladáte, že aj v lete budú mimoriadne schôdze parlamentu?

Môže sa stať niečo, čo si bude vyžadovať reakciu najvyššieho zákonodarného zboru. Uvedomme si, že nemáte riadnu vládu, máme partičku Čaputovej, ktorá si schmatla moc do rúk na päť mesiacov. Vedenie parlamentu musí rátať, že môže nastať legitímna situácia, keď sa tridsať poslancov dohodne a bude musieť zvolať novú schôdzu.

Aký máte vzťah so súčasným premiérom Ľudovítom Ódorom?

Nepoznám ho, vnímal som ho iba ako meno. Keď sme boli v koalícii so stranou Most-Híd, prišla od nich požiadavka, že chcú mať viceguvernéra NBS. Pre toto meno vznikla aj malá kríza v koalícii, vyriešili sme ju tým, že sme rešpektovali personálny návrh strany Most-Híd. Toto však nie je úradnícka vláda. Ak raz ministerka spravodlivosti kandidovala za progresívcov, nemôžeme tvrdiť, že je úradníčka. Alebo môžeme o Ivanovi Šimkovi tvrdiť, že je úradník?

Uvidíme, s akým programom vláda príde.

Myslím si, že neurobia nič. Dôkazom je aj prvé zasadnutie minulý týždeň, keď nevedeli, čo majú robiť. Vymenili štátnych tajomníkov a povedali, že idú chrániť hraničné priechody. Neviem, čo to je za hlúposť, konferencia Globsec bude tri dni na konci mája a my od 24. mája do 7. júna budeme mať kontroly na hraničných priechodoch.

To však ešte pripravoval dnes už exminister vnútra Roman Mikulec.

Prišla s tým vláda Eduarda Hegera, ale Ódorova vláda pridala k policajtom aj 150 vojakov. Globsec je organizácia, ktorá so štátom nemá nič spoločné. Konferencia bude koncom mája, ale už dnes ráno budú stáť ľudia na hraniciach s Poľskom alebo Maďarskom. Kto to kedy videl, že by americká vláda robila takýto servis nejakej mimovládnej organizácii v Spojených štátoch?

Ako vidíte hlasovanie o dôvere Ódorovej vláde? Stretnete sa s premiérom?

Nevieme, čo bude a kedy bude. Zdá sa, že pán Ódor nemá chuť stretnúť sa ani s najväčším opozičným poslaneckým klubom. My sa chceme s ním rozprávať a chceme mu aj niečo povedať. Hlasovanie o dôvere môže byť veľmi tesné, lebo neviem, čo skrsne v hlave Petra Pellegriniho alebo kohokoľvek iného. Na sto percent nemôžem povedať, že vláda nedostane dôveru, to by som sa neodvážil.

Vláda Ľudovíta Ódora bude žiadať parlament o dôveru. Dostane ju?

Je v súčasnej vláde niekto, koho si vážite?

Tu nejde o vyberanie individuálnych ľudí. Ide o to, že vláda vznikla v rozpore so všetkými princípmi parlamentnej demokracie. Prezidentka zostavila vládu, ktorá nie je nadviazaná na politické subjekty v parlamente. Nehodnotím vládu individuálne, pán Ódor je možno aj slušný človek, nepoznám ho, ale politicky je evidentne bábkou v rukách Čaputovej.

Ale nie je to predsa len lepšie riešenie, ako keby bol stále na čele vlády Eduard Heger?

Táto otázka nepatrí mne. My sme hovorili, že voľby mali byť v júni. Teraz už nie je dobré žiadne riešenie. Uvedomte si, ako sa bránili voľbám, veď už minulý rok bolo zjavné, že to nezvládajú. Voľby už mohli byť dávno a krajina mohla byť utíšená. Voľby sú jediné riešenie, ako sa dostať z hlbokej ústavnej a politickej krízy. Keď prezidentka Čaputová vymenovala túto vládu, krízu ešte prehĺbila.

Igor Matovič už teraz varuje, že Ódorova vláda tu môže byť aj dlhšie ako päť mesiacov.

Všetko je možné. Prezidentka – a je mi jedno, čo si v tomto prípade myslí – nie je politicky svojprávna, a preto prijíma aj veľmi zvláštne rozhodnutia. Môže úplne odignorovať výsledky parlamentných volieb a vymenovať za predsedu vlády kohokoľvek. My chceme vyhrať parlamentné voľby a viem si predstaviť tú nervozitu v Prezidentskom paláci, keby došlo k tomu, že musí poveriť Smer zostavením vlády. Aj ja hovorím, že je tu takéto riziko, ale nespomínajte mi mená ako Heger a Matovič.

Prečo?

Lebo tak sa k nim správate ako k relevantným politikom. Ale oni môžu za to, čo počúvame každý deň, že sme druhá najchudobnejšia krajina, verejné financie máme v historicky najhoršom stave, idú dole reálne mzdy, prepadnú milióny z európskych fondov, z plánu obnovy nebude nič. Jeden chodí po Slovensku a robí mítingy ako opozičný politik a druhý narieka, že sa s ním nechce nikto spojiť, aby porazil Fica. Táto bagáž zostala v parlamente a v politike a chce zachraňovať svet. A potom to zavŕši, čo je výsmech slovenského politického systému, Richard Sulík, ktorý dá na 150. miesto na kandidátke bývalého predsedu KDH Alojza Hlinu. Veď to je rozklad politického systému.

Ako vnímate vyhlásenie Borisa Kollára a hnutia Sme rodina, že nepôjdu po voľbách so Smerom?

Kollár hovorí každý týždeň niečo iné. Sú vystrašení, pretože im preferencie klesajú. Kollár podľa všetkého narazil na prieskum, dostal sa do paniky a robí nezmyselné veci. Čím menšia strana, tým silnejšie vyhlásenia. Naďalej platí, že kto chce mať na Slovensku úspešnú a stabilnú vládu, musí vidieť základ takejto vlády v spolupráci Smeru a Hlasu. Iná cesta neexistuje.

Napriek tomu, ako sa vyjadruje Peter Pellegrini?

Tiež má svoju stratégiu a taktiku. Štruktúra voličov, ktorých má Hlas, je pomerne náročná. Má bývalých voličov Smeru, ktorí sa vracajú k nám. Má veľké množstvo prvovoličov, ktorí mu dajú hlas v prieskume, ale ešte nechodia voliť. Ak povie, že ide s Ficom, stratí na jednej strane, ak povie, že ide proti Ficovi, stratí na druhej strane. Musí tiež ako ryba plávať medzi kameňmi a potom nie je jednoznačný. Nebudem vstupovať do taktiky a stratégie Petra Pellegriniho. Zatiaľ sa napĺňajú všetky naše slová a teraz hovorím, že najlepšia je pre Slovensko spolupráca Smeru a Hlasu. V danom okamihu nenájdete nič relevantnejšie, a navyše, sú to dve strany, ktoré sú si hodnotovo aj programovo veľmi blízke.

Prečítajte si aj: