Málokto vie, že Sulík prežil osemdesiate roky v emigrácii. „Otec bol zubár, mama právnička a vôbec sa im nepáčilo, že keď chceli žiť slušne, jedinou ich perspektívou bola nízka mzda. Odišli sme do Nemecka presne v 80. roku, mal som vtedy dvanásť,“ hovorí Sulík. Po siedmich rokoch mohol požiadať o nemecké občianstvo. „Moji rodičia to urobili, ja nie, necítil som sa ako Nemec a keby som prijal nemecké občianstvo musel by som sa vzdať československého. To som nechcel. Mal som v pláne vrátiť sa domov,“ povedal nám. V Nemecku študoval na univerzite fyziku, no po dvoch rokoch to vzdal, lebo bola ťažká. „Potom som študoval tri roky ekonómiu, no kvôli návratu na Slovensko som ju nedokončil,“ spomína a dodáva, že to narušilo aj jeho plány stať sa pilotom. „Krátko pred pádom režimu som ešte úspešne prešiel výberom v Lufthanse. Brali vtedy asi len tri percentá záujemcov,“ tvrdí. Domov sa vrátil v marci 1990, dva roky pendloval medzi Slovenskom a Nemeckom, kde zostali jeho rodičia. Definitívne sa usadil po dvoch rokoch a oženil sa.

Žije z dividend a úrokov

Tvrdí, že kapitál nemal, no ovládal jazyk a vyznal sa v Nemecku, čo mu pomohlo. „Skúšal som robiť všeličo, predával som vŕtačky Hilti, v 90. rokoch som bol asi najväčší predajca vo východnej Európe, no predával som do Nemecka aj medené klince a u nás som predával kopírky, ktoré sa ukázali ako najrentabilnejšie,“ povedal.

Sulík založil spoločnosť Fax Copy, vďaka ktorej si dnes môže užívať bezstarostný život.

„V tej spoločnosti som bol desať rokov, v roku 2001 som v nej prestal pôsobiť a v roku 2006 som predal svoj takmer 50-percentný podiel za viac ako 100 miliónov korún,“ prezradil. O svojom majetku pritom nemá žiadny problém hovoriť.

„Odhadujem ho na štyri milióny eur. Mám nejaké nehnuteľnosti, asi 300-tisíc eur (9 mil. Sk) v akciách na burze a nejakú hotovosť,“ hovorí. A z výnosov týchto peňazí, teda z dividend a úrokov aj žije. Okrem honorárov za písanie článkov iné príjmy nemá. „Jednoducho mám z čoho žiť,“ zhrnul to stručne šéf SaS.

Majetkové priznanie

  • 4-izb. byt v centre BA, rozloha 120 m2, v hodnote 400-tisíc eur (12 mil. Sk)
  • byt v centre Bratislavy, 120 m2, kúpna cena v roku 2008 – 250-tisíc eur (7, 5 mil. Sk)
  • pozemok vo Veľkej Lomnici, rozloha 10 árov
  • Volvo XC 60 v hodnote najmenej 38-tisíc eur (1,1 mil. Sk)

Takto býva


 
Richard Sulík: Môj majetok? 4 milióny eur

OBÝVAČKA: Je prepojená s modernou kuchyňou.
Foto: LAURA WITTEKOVÁ

Vizitka R. Sulíka

Zamestnanie: Ako študent si privyrábal ako strážnik, skoro z neho bol pilot, potom podnikal, založil Fax Copy, v roku 2003 bol poradcom ministra financií Ivana Mikloša, šéfoval smetiarom v OLO, a. s. V roku 2006 bol deväť mesiacov poradcom ministra Jána Počiatka. Od roku 2008 je šéfom strany SaS.
Vzdelanie:
Ekonomická univerzita, štúdium ukončil v roku 2003.
Stav: Raz rozvedený, momentálne už niekoľko rokov žije s družkou.
Deti: Štyri – z prvého manželstva má dcéru (16) a syna (14), z druhého vzťahu má dvojročného syna Huga a dvojmesačnú dcérku Viktóriu.
Politické ambície: O politike sníval už v 90. rokoch a myslel si, že sa mu to podarí do piatich rokov, predĺžilo sa to však na desať. „Chcel by som byť ministrom financií,“ hovorí o svojich ambíciách Sulík.
Obľúbený alkoholický nápoj: Červené víno
Mesačné výdavky: Okolo 3 500 eur (105 441 Sk). „Ide naozaj o bežné výdavky, napokon mám štyri deti. Najviac peňazí miniem na stretnutia s ľuďmi pri večeri či obede a to sa nazbiera,“ hovorí.
Záľuby: Fotografovanie, squash.

MARTIN ČAMBALIK