V kategórii veľkých fakultných nemocníc získala titul už druhýkrát Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku. Preskočila tak vlaňajšieho víťaza Fakultnú nemocnicu v Nitre, ktorá minulý rok ocenenie získala napriek viacerým kauzám, akými boli podozrenia z bielenia kariet pacientov či krvácajúca pani, ktorú údajne nechali čakať na urgente desiatky minút. Tretie miesto obsadila banskobystrická nemocnica F. D. Roosevelta.

Ružomberská nemocnica má spokojných pacientov, nízku mieru nutnosti opakovať operácie a aj nízku úmrtnosť po operačných zákrokoch. „Slabšou stránkou nemocnice je vysoká úmrtnosť na JIS-ke a tiež by mala zlepšiť hospodárenie,“ povedal Dušan Zachar z inštitútu INEKO. Na opačnom konci rebríčka je Fakultná nemocnica v Žiline, ktorá je tak opäť najhorším zariadením spomedzi veľkých štátnych nemocníc na Slovensku.

Zdroj: reg

Len o niečo lepšie, na predposlednom mieste, skončila Univerzitná nemocnica Bratislava. „Hoci exceluje v indikátoroch kvality, nevie to premietnuť do spokojnosti pacientov. Čo je však úplná katastrofa, tak to je hospodárenie Univerzitnej nemocnice Bratislava,“ povedal Zachar. Aj bratislavská, aj žilinská nemocnica patria pod ministerstvo zdravotníctva. Osobitnou kategóriou boli menšie všeobecné nemocnice.

V prvej trojke sa poradie oproti vlaňajšku nemenilo, ovládli ju nemocnice z východného Slovenska. Prvenstvo obhájila Ľubovnianska nemocnica, ktorej zriaďovateľmi sú Prešovský samosprávny kraj a mesto Stará Ľubovňa. „Snažili sme sa, dá sa povedať, od upratovačky po celé vedenie, aby sme prácu vykonávali čo najlepšie,“ povedal po prevzatí ocenenia riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský.

Zdroj: reg

Druhá skončila Nemocnica Košice-Šaca, ktorá patrí súkromnej spoločnosti Agel, a prvú trojku uzatvára štátna Nemocnica Poprad. Aj na opačnom konci v kategórii všeobecných nemocníc sú rovnaké tri nemocnice ako vlani. Z úplného dna sa však dostala Nemocnica v Galante, ktorá sa na rozdiel od stagnujúcich nemocníc v Považskej Bystrici a Bojniciach medziročne zlepšila.

Analytik Zachar za tým vidí aj zmenu vlastníka. Odkedy nemocnicu prevzala od župy spoločnosť Svet zdravia, vidno to najmä na hospodárení. „Je to v evidentnom kontraste s nemocnicami v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktoré neustále tvoria straty, zvyšujú dlhy a sú všeobecnými nemocnicami so suverénne najhorším finančným zdravím,“ uzavrel Zachar.

Zdroj: reg

Čo zavážilo pri hodnotení?

  • Spokojnosť pacientov 25 %
  • Kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti 40 %
  • Hospodárenie 20 %
  • Transparentnosť 15 %
V kategórii všeobecných nemocníc najlepšie skončilo zariadenie v Starej Ľubovni.
Zdroj: tasr

Čo hovoríte na úroveň vašej nemocnice?

Pýtali sme sa pacientov v Starej Ľubovni a Žiline.

Elena (37), N. Slavkov

„Ľubovnianska nemocnica je znova prvá? Určite je to pre ňu dobrá vizitka.“

Elena (37)
Zdroj: reg

Silvia (28), N. Ľubovňa

„Všetci sú tu veľmi milí a ochotní, nič mi nechýba. Možno by nám mamičkám mohli dať do stravy viac soli (smiech).“

Silvia (28)
Zdroj: reg

Patrik (44), Žilina

„Čo sa týka žilinskej nemocnice, vyzdvihol by som prístup personálu. Na zázemie nemocnice však nemám slov.“

Patrik (44)
Zdroj: reg

Karol (24), Žilina

„Naša nemocnica oproti iným dosť zaostáva v rámci komfortu. V žilinskej nemocnici je však prívetivý personál.“

Karol (24)
Zdroj: reg

Ladislav (78), Žilina

„Nemôžem povedať nič negatívne na žilinskú nemocnicu. Často sem chodím a vždy mi pomôžu.“

Ladislav (78)
Zdroj: reg