Rebríček kúpeľov vedie Brusno
16. 6. 2009, 10:15 (aktualizované: 10. 7. 2024, 23:15)

Pacienti známkovali liečebné kúpele! Na vrchole rebríčka je Brusno, za ním Číž a Bardejovské Kúpele. Vynikajúce známky získali najmä za vybavenie liečebných domov a za starostlivosť personálu. Rebríček zostavili pacienti a pracovníci súkromnej poisťovne Dôvera. Vyberali z 27 kúpeľov. Dôvera mala vlani 8-tisíc poistencov, do hodnotenia sa zapojilo 800 z nich.
PRIBUDNE VODNÝ SVET
Brusno – História kúpeľov Brusno v údolí Slovenského rudohoria sa datuje od začiatku 19. storočia. Minerálne pramene poznali obyvatelia už v roku 1812. Prírodnú liečivú vodu Brusnianku dnes nielen pijú, ale v nej pacientov aj kúpu.
Základom liečby sú dávkované pitné kúry liečivej vody, bazénové a vaňové kúpele v temperovanej minerálnej vode, ktorá je vhodná na liečbu obehového a tráviaceho ústrojenstva, pohybového aparátu či cukrovky. Podľa riaditeľa Štefana Hrčku sú tu kúpele pre chorých, ale aj zdravých klientov, ktorí chcú iba relaxovať. Suchou nohou prejdú všetko Liečebný dom Poľana prešiel do roku 2007 veľkou rekonštrukciou a ponúka špičkové služby. Pre najpočetnejšiu skupinu Slovákov je k dispozícii asi 250 postelí. V izbách sú televízory, internet, ale aj župany, papuče, sušiče vlasov či osobné váhy. To, čo je inde nadštandard, je v Brusne dostupné pre všetkých pacientov, či už im pobyty hradí poisťovňa, alebo si doplácajú sami. Lekári vám tu urobia aj kardiologické, hematologické, sonografické či laboratórne vyšetrenia. Procedúry vodo- a elektroliečby, masáže, zábaly, vírivky, bazény, sauny i cvičenia prejdú ľudia „suchou nohou“. Všetko vrátane ubytovania a stravy je totiž pod jednou strechou. Ako tvrdí riaditeľ Hrčka, teraz žijú dostavbou vodného sveta. Do konca roka by mala byť hotová saunová časť, kde sa bude dať vybrať z 11 druhov sáun aj masáží od japonskej po tureckú. O rok plánujú dostavať ďalšie bazény a neskôr aj nový 300-lôžkový pavilón.
UTAJENÁ PERLA GEMERA
Číž – Prišiel o barlách, odchádzal bez nich. Po štyroch týždňoch pobytu v kúpeľoch Číž sa to podarilo pacientovi Jánovi (34). Účinky zázračnej jódovej vody, procedúry a hodiny potenia krvi v telocvični priniesli svoj efekt.
Nachádzajú sa v zabudnutom kúte Slovenska na juhu Rimavskosobotského okresu. Sú mimo hlavných dopravných tepien a nemajú ani iné mimoriadne turistické lákadlá. Napriek tomu tam už pacienti vyše sto rokov využívajú účinky jódovej vody. Je taká koncentrovaná, že ju musia riediť. „Denne môžeme z dvoch prameňov vyčerpať maximálne 500 litrov,“ povedal riaditeľ kúpeľov Milan Hlinka. Ľudia si pitnou kúrou a kúpeľmi v jódovej vode liečia pohybové ústrojenstvo alebo srdcovo-cievne ochorenia. Úraz kolena ho vyradil Po operácii komplikovanej zlomeniny kolena sa Ján ocitol v kúpeľoch po prvýkrát v živote. „Bál som sa, že tam zomriem od nudy,“ povedal. Skutočnosť však bola iná. Horúci jódový kúpeľ, elektroliečby, telocvičňa, rehabilitačný bazén, plynový kúpeľ, rašelinové zábaly, vonkajší akvapark a masáže zabrali takmer celý deň. „Večer zostal akurát čas na zahranie bowlingu, biliardu či stolného tenisu s priateľmi,“ povedal Ján. Po odchode z kúpeľov odložil francúzske barly. Chodia sem prevažne Slováci. „Lieči sa tu 99 percent tuzemských klientov, o ktorých sa stará 140 zamestnancov,“ povedal riaditeľ kúpeľov Milan Hlinka. Kúpele pred dvomi rokmi postavila na nohy komplexná rekonštrukcia, ktorá stála takmer 5 miliónov eur (150 miliónov korún).
PRIPRAVUJÚ PIVNÉ KÚPELE
Bardejovské kúpele – Najznámejšie kúpele na východe Slovenska sa vybrali cestou všestrannosti. O niekoľko týždňov ako prvé na Slovensku spustia novú procedúru – pivné kúpele.
„Do minerálneho kúpeľa sa pridá pivný extrakt a k tomu sa podáva aj nejaké nealkoholické pivo. Takáto procedúra má veľmi blahodarný vplyv na celkovú relaxáciu a uvoľnenie organizmu,“ opisuje pripravovanú novinku generálny riaditeľ Bardejovských Kúpeľov Jaroslav Komora. Verí, že bude mať taký úspech ako masáž lávovými kameňmi, ktorú zaviedli pred štyrmi rokmi. Bardejovské Kúpele stavili na všestrannosť. Najdlhšiu tradíciu má síce liečenie chorôb tráviaceho traktu, v poslednom období však väčšinu klientely tvoria pacienti s ochorením srdcovo-cievneho systému. „Tvoria až 50 percent klientov, ktorých posielajú poisťovne,“ hovorí J. Komora. Okrem toho lekári odporúčajú pobyty v Bardejovských Kúpeľoch ľuďom po onkologickej liečbe, pacientom s poruchami látkovej premeny, teda napríklad cukrovkárom, ďalej ľuďom s netuberkulóznymi ochoreniami dýchacej sústavy, chorobami močových ciest, ale aj chorobami z povolania. Páni vyhľadávajú prameň Herkules Atmosféru kúpeľov najviac utvára známa kolonáda, kam je vyvedených 8 z 10 tamojších liečivých prameňov. „U pánov je najobľúbenejší prameň Hercules, ktorý svojím minerálnym zložením podporuje mužnú silu. Vynikajúce liečivé účinky však majú všetky,“ konštatuje riaditeľ Komora. Podľa neho je výborné hodnotenie kúpeľov najmä výsledkom práce stabilného kolektívu takmer 300 stálych a osvedčených zamestnancov a neustáleho zlepšovania ako liečebných procedúr, tak aj ubytovania a stravovania, ktoré klientom ponúkajú.