REAKCIA na slovenského PREMIÉRA? S týmto VYRUKOVALI poslanci na UKRAJINE!
8. 1. 2025, 10:14 (aktualizované: 8. 1. 2025, 12:36)

Zdroj: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1597539197798281
Na to, že v ukrajinskom parlamente – vo Verchovnej rade – sa niečo deje, upozornil bývalý minister hospodárstva z úradníckej vlády Karel Hirman.
Zdroj: TASR/AP/Efrem Lukatsky
Zdroj: TASR/AP/Efrem Lukatsky
Zdroj: TASR/AP/Efrem Lukatsky
Galéria k článku
Podľa Hirmana skupina ukrajinských poslancov na čele s bývalým prezidentom krajiny Petrom Porošenkom predložila návrh zákona, ktorý má zakázať akýkoľvek tranzit ropy cez Ukrajinu, presnejšie ropy, ktorej pôvod je v Ruskej federácii.
Hirman: Ukrajinských poslancov nakopli vyhrážky
„Na ukrajinských sociálnych sieťach sa objavili informácie, že jedným z dôvodov, prečo sa tento zákon pripravil a predložil až teraz, sú aj stupňujúce sa vyhrážky a nepriateľský postoj premiéra Fica, ale aj Orbánovej Budapešti," uviedol na sociálnej sieti Hirman s tým, že „už čoskoro sa dozvieme, ako rokovanie a hlasovanie o tomto zákone dopadlo".
Anketa
Aký je hlavný dôvod predloženia návrhu zákona zakazujúceho tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu?
- Oslabiť Ruskú federáciu pod vedením prezidenta Vladimira Putina47%
- Zlepšiť vzťahy s európskymi krajinami7%
- Znížiť závislosť Ukrajiny od ruských dodávok energie7%
- Reagovať na vyhrážky a nepriateľský postoj premiéra Fica a Orbána37%
Hlasovanie bolo ukončené
Hirman ďalej vysvetľuje, že zákon, ktorý poslanci okolo Porošenka pripravili a predložili, má predovšetkým oslabiť Ruskú federáciu na čele s jej prezidentom Vladimirom Putinom. „Príjmy z exportu ropy cez Ukrajinu sú pre Putinov Kremeľ zdrojom na financovanie vojny proti samotnej Ukrajine vrátane bombardovania kritickej energetickej infraštruktúry," konštatoval exminister hospodárstva, ktorý dodal, že tranzitom cez Ukrajinu smeruje ruská ropa do rafinérií MOLu v Maďarsku a na Slovensku.
„Časť ruskej ropy cez Ukrajinu ešte stále tečie aj do Česka, ale tam na prelome rokov už úspešne zavŕšili čerpacie skúšky na kapacitne rozšírených ropovodoch TAL a IKL. Vďaka nim môžu byť dodávky, ktoré išli doteraz cez Ukrajinu a Slovensko (cca 60 % ročného objemu), presmerované na túto novú trasu," vysvetlil Hirman vo svojom príspevku.
Podľa Iryny Heraščenkovej, ktorá je spoluautorkou návrhu zákona, tento zakazuje prepravu ruskej ropy prostredníctvom ukrajinskej infraštruktúry. To znamená aj prepravu cez ropovod Družba, informovala TASR s tým, že kontrakt o dodávkach ruskej ropy cez Ukrajinu do Európy platí do konca roka 2029.
Premiér je v ostrom spore s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským, nie však pre ropu, ale plyn, ktorý k nám donedávna prúdil cez Ukrajinu, ale 1. januára 2025 ho Kyjev zastavil. Aj to bolo zrejme jedným z dôvodov, prečo cestoval Fico za ruským prezidentom Putinom do Kremľa v závere minulého roka. Túto cestu do Moskvy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer) a ďalšie kroky SR vyplývajúce zo zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu prediskutujú v piatok (10. 1.) poslanci Národnej rady (NR) SR na Výbore NR SR pre európske záležitosti. Vyplýva to zo zverejnenej pozvánky na rokovanie výboru. Iniciovali ho opoziční poslanci. Premiér v utorok (7. 1.) avizoval, že sa na zasadnutí zúčastní.

Zdroj: facebook.com/robertficosk
Fico v decembri 2024 navštívil Moskvu a stretol sa s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom. Diskutovať s ním mal o vojne na Ukrajine aj o dodávkach energií. Opozícia tento krok kritizovala. Premiér deklaroval, že presadzuje suverénnu politiku na všetky štyri strany, pričom najvyšších predstaviteľov EÚ o svojej ceste a jej cieli informoval.

Zdroj: facebook.com/robertficosk
Rozhodnutie Zelenského zastaviť tranzit plynu na Slovensko kritizovali aj zástupcovia druhej najsilnejšej koaličnej strany Hlas. Napríklad minister školstva Tomáš Druker, ale aj líder Hlasu a šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok. „Rozhodnutie o zastavení dodávok plynu z Ukrajiny predstavuje zásadný krok, ktorý zrádza nielen doterajšiu dôveru, ale otvára aj otázky o férovosti a spoľahlivosti ukrajinského prístupu k vzájomným vzťahom. Slovenská republika príde na základe kroku prezidenta Zelenského o stámilióny eur – tak pri nákupe plynu od iného dodávateľa, ako aj pri ušlých poplatkoch za tranzit do iných krajín," takto reagoval na sociálnej sieti 2. januára Matúš Šutaj Eštok.
Premiéra podporuje aj SNS
Koaličná strana SNS plne podporuje aktivitu premiéra Roberta Fica, ktorá smeruje k akceptácii nových výziev zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Pre TASR to uviedla riaditeľka Kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová v reakcii na zámer premiéra vydať spoločné stanovisko k zahraničnopolitickej orientácii SR. Premiér chce navrhnúť najvyšším ústavným činiteľom a predsedom koaličných strán vydanie stanoviska k zahraničnopolitickej orientácii SR. Avizoval to v utorok 7. januára vo videu na sociálnej sieti.