Reklama

RÁZNA prezidentka ČAPUTOVÁ: Nie všetky materiály som vláde schválila!

Zuzana Čaputová neschválila všetky zahraničné cesty, o ktoré ju Úrad vlády žiadal.

Zdroj: Jaroslav Novák

Reklama

Už pred takmer dvomi mesiacmi prezidentka Zuzana Čaputová (49) poverila kabinet Eduarda Hegera (46) dočasným vládnutím. Kompetencie vlády sú značne obmedzené, o niečom môže rozhodnúť sama a o inom iba s požehnaním hlavy štátu. A to nie je vždy práve najľahšie.

Prezidentka napríklad neschválila jednu zahraničnú cestu do Spojených arabských emirátov. Podľa denníka N malo ísť o vedúceho funkcionára ministerstva vnútra na športové podujatie. „Materiálov bolo zatiaľ vyše 80. Komunikujeme takmer denne. Boli samozrejme aj veci, na ktoré som súhlas neudelila,“ prezradila Zuzana Čaputová. Súhlasné či nesúhlasné stanoviská prezidentky sa automaticky nezverejňujú.

Hlava štátu si určila, že chce, aby program zasadnutia vlády a iné podklady doručovaný jej doručili tri dni dopredu. Návrhy, ktoré prezidentka neodsúhlasí, sa potom na rokovaní vlády neobjavia. „S prezidentským palácom fungujeme úplne plynule a spolupráca je veľmi dobrá,“ zdôraznil vedúci Úradu vlády Július Jakab. Minister obrany Jaroslav Naď (41) a ani šéf rezortu dopravy Andrej Doležal (41) zatiaľ nezaznamenali, že by sa ich materiály do vlády nedostali.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:34
Remaining Time 0:34
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister Káčer tvrdí, že Maďarsko má územné nároky na Slovensko.
    Zdroj: Facebook/OLANO

    Zdroj: Martin Baumann

    Čaputová vymenovala Káčera za ministra 13. septembra.

    Ústavný právnik Vincent Bujňák prezradil, že aktuálne existujú tri druhy právomocí: „Prvou sú tie, ktoré môže vláda vykonávať bez obmedzení. Patrí sem uznášanie sa na návrhoch zákonov, ktoré posielajú do parlamentu, alebo aj nariadenia vlády. Ním menili výšku rodinných prídavkov, keď chceli dať jednorazovú pomoc,“ prezradil Vincent Bujňák.

    Druhá skupina právomocí je podľa odborníka taká, že ich môže vláda vykonávať len s predchádzajúcim súhlasom hlavy štátu: „Sem patrí vymenovanie a odvolanie štátnych funkcionárov, uznášanie sa na skrátenom legislatívnom konaní a schvaľovanie zahraničných ciest členov vlády.“

    Tretiu skupinu nie je v aktuálnej situácii možné vykonávať ani so súhlasom hlavy štátu. Prečo to tak je a o aké právomoci ide, sa dočítate v našej galérii. 

    Prečítajte si tiež: