Dvaja ľudia blízki premiérovi Robertovi Ficovi sa poznajú s predstaviteľom talianskej organizovanej skupiny ’Ndrangheta z Kalábrie a Úrad vlády v tom nevidí problém. V utorok sa predseda vlády tajomníka bezpečnostnej rady Viliama Jasaňa a hlavnej štátnej radkyne Márie Troškovej dokonca zastal.

Tá sa už pritom v minulosti preslávila šteklivými fotografiami. Ani to nebolo prekážkou, aby sa naďalej ukazovala v spoločnosti premiéra. Dnes je preukázané, že Trošková aj Jasaň spolupracovali s podnikateľom talianskeho pôvodu Antoninom Vadalom. Ide pritom o človeka, ktorý je členom talianskej mafie, čelil trestnému stíhaniu v rodnom Taliansku, ale aj u nás.

Žitňanská v tom má jasno: Takíto ľudia sú na Úrade vlády neprijateľní

Ako sme už informovali, Trošková s Vadalom založili v roku 2011 spoločnú firmu Gia management so sídlom v Michalovciach. Sexi poradkyňu premiéra zoznámil s Vadalom práve Jasaň, ktorý ju potom dotiahol aj na Úrad vlády.

Viliam Jasaň sedel až dovčera v bezpečnostnom orgáne našej vlády. Dokonca prešiel bezpečnostnou previerkou Národného bezpečnostného úradu, podľa premiéra až na stupeň prísne tajné, čo je najvyšší stupeň utajenia. „Pýtam sa ako? Už vtedy muselo byť jasné, s kým podnikal. Na mieste premiéra by som obom prerušil výkon funkcie a počkal, kým sa to celé nevyšetrí,“ reagoval pre denník Plus JEDEN DEŇ Ficov koaličný partner - podpredseda parlamentu Béla Bugár okamžite po prevalení spomínaných skutočností. Tretí koaličný partner celú situáciu zatiaľ iba sleduje.

„Neprináleží mi hodnotiť tieto veci cez médiá,“ uviedol pre náš denník šéf SNS Andrej Danko. Otázky, či je správne, aby Trošková a Jasaň zostali vo svojich funkciách aj po medializovaných informáciách, sme adresovali aj na Úrad vlády. Premiér nemal v pláne stiahnuť svojich ľudí z funkcií. Napokon prekvapili a svoje posty ponúkli neskoro popoludní - po tom, ako odstúpil minister kultúry Marek Maďarič - sami.

„Kategoricky odmietame akúkoľvek súvislosť s touto tragédiou. Keďže sú naše mená zneužívané v politickom boji proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi, rozhodli sme sa až do vyšetrenia tohto prípadu opustiť svoje pracovné pozície na Úrade vlády SR,“ informovali Trošková s Jasaňom médiá.

Situácia je vážna

Bývalá premiérka Iveta Radičová si nevie predstaviť, žeby ľudí ako Mária Trošková a Viliam Jasaň nechala vo funkcii aj po takomto škandále. „Tu je nediskutovateľný dôvod na odvolanie z funkcie,“ reagovala pre denník Plus JEDEN DEŇ bývalá predsedníčka vlády. Ako premiérka bola tiež súčasťou Bezpečnostnej rady SR, ktorej bol dodnes Jasaň tajomníkom. „Bezpečnostná rada rieši dôležité otázky zabezpečenia spoločnosti a krajiny, ak tam sedí človek s kontaktom na kontroverzných ľudí napojených na organizovaný zločin, tak situácia je vážna. Únik informácií z rokovania môže mať hrozné následky,“ dodala Radičová.