Reklama

PS/Spolu po TVRDEJ porážke zvažuje ústavnú žalobu: Podľa voličov nesedia hlasy, spisujú PETÍCIU

Koalícia PS/Spolu sa do parlamentu nedostala len "o chlp".

Zdroj: Jaroslav Novák

Reklama

Po tom, ako sa koalícia PS/Spolu nedostala do parlamentu, sa začínajú ozývať stovky voličov. Tvrdia, že ich hlasy pre konkrétnych kandidátov neboli započítané.

Na sociálnych sieťach sa začali ozývať voliči, ktorí tvrdia, že ich hlasy neboli v parlamentných voľbách, ktoré sa konali minulú sobotu, zarátané. Koalícia PS/Spolu kvôli tomu zvažuje ústavnú žalobu. Informuje o tom Denník N.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    M. Truban: Nech to pre PS-Spolu dopadne akokoľvek, nekončíme

     

    Facebooková skupina, v ktorej sa zbierajú sťažnosti voličov, vznikla v utorok doobeda. Nezrovnalosti si voliči všimli na stránke Štatistického úradu po tom, ako sa chceli pozrieť na výsledok volieb v ich okrsku. Podľa ich slov majú chýbať preferenčné hlasy pre kandidátov, ktorých krúžkovali.

    Administrátorom spomínanej skupiny je Lucia Plaváková, kandidátka PS/Spolu s číslom 28. Tá na Facebooku informovala, že jej chodia stovky správ s upozorneniami na nezapočítané hlasy pre progresívcov, k čomu vyzýva aj na svojom profile.

    Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

    “Po mojej výzve sa mi množia správy od ľudí, ktorí nenašli svoje preferenčné hlasy (krúžky) zaznamenané vo výsledkoch pre svoj okrsok. Ide napr. o prípady, keď dávali hlas kandidátovi alebo kandidátke, ktorá nemá vo výsledkoch zaznačený žiadny hlas. To samozrejme vyvoláva pochybnosti o správnosti sčítania hlasov,” píše na Facebooku Plaváková, ktorá sa momentálne snaží všetky nezrovnalosti vyhodnotiť a nazhromaždiť do tabuľky. Zároveň sa radí s kolegami a s ústavnými právnikmi. Zvažujú podanie ústavnej žaloby.

    „Musíme si vyhodnotiť, nakoľko je to relevantné v tom zmysle, že sú to pochybnosti, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky volieb. Nechceme byť niekým, kto spochybňuje voľby a vnáša neistotu do celého výsledku,“ uviedla Plaváková, podľa ktorej aj napriek nezapočítaniu konkrétneho kandidáta mohol byť započítaný hlas pre stranu.

    Koalícia PS/Spolu získala v parlamentných voľbách 6,96 percenta. Na to, aby sa dostali do parlamentu im chýbalo 926 hlasov.

    Voliči spisujú petíciu

    "My, dolupodpísaní, voliči a voličky, podporovatelia a podporovateľky a všetci ľudia, ktorým nie je ľahostajný osud strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia," začína sa text petície, ktorú vytvorili podporovatelia koalície PS/Spolu. Petícia sa rozbehla v utorok na Facebooku a žiada predstaviteľov koalície, aby dôkladne zvážili podanie podnetu na Ústavný súd Slovenskej republiky na prepočítanie hlasov v parlamentných voľbách.

    "Sme presvedčení, že pri takto tesnom výsledku, pri vznikajúcich pochybnostiach o nesprávnom započítaní hlasov a pri množstve podozrení o nedoručených hlasoch zo zahraničia je tento podnet plne legitímny a opodstatnený," píšu tvorcovia petície.

    "Súčasne žiadame predstaviteľov politických strán vznikajúcej vlády, aby existujúce pochybnosti nebrali na ľahkú váhu, keďže voľby sú najdôležitejším demokratickým nástrojom v spoločnosti. Takisto vyzývame vznikajúcu vládu a novozvolených poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby nezabudli na hlasy vyše 200 000 voličov, ktorí momentálne zostali bez svojich reprezentantov v NR SR. Sme takisto hrdými občanmi Slovenskej republiky a náš hlas by nemal ostať nevypočutý," dodávajú tvorcovia.

    Mohlo by vás zaujímať: