Radikálnej zmene života, ktorú jej prinieslo víťazstvo jej manžela v prezidentských voľbách, sa zatiaľ bráni. Prezidentský palác, obrazne povedané, obchádza oblúkom. Pri otázke, či sa niekedy bola pri návšteve Bratislavy prejsť v jeho voľne prístupnej záhrade, pokrúti hlavou: Nikdy.

Prezidentský palác asi nie je miesto na život pre rodinu s malými deťmi. Čomu by ste dali prednosť, bytu alebo domu?
Momentálne neriešime otázku bývania. Máme svoj domček v Poprade, kde sme šťastní, a zvyšok je na našej dohode s manželom.

Podnikáte, v Poprade máte obchod s francúzskou kozmetikou. Je to pre vás skôr hobby a príležitosť byť medzi ľuďmi alebo patríte k ženám, ktoré si chcú na svoje bežné výdavky zarobiť samy a mať pocit nezávislosti?
Pre mňa je obchod priestor na vlastnú realizáciu. Predaj francúzskej kozmetiky je relatívne mladá záležitosť v porovnaní s predajňou s ručne vyrobenými výrobkami, ktorá funguje už deväť rokov. Tomu sa venujem hlavne ja, obchodu s kozmetikou sa venuje spoločníčka a moja kamarátka. Mám radosť, že sa podarilo vytvoriť prevádzky, ktoré ľudia radi navštevujú.

Myslíte si, že je dôležité, aby každá žena mala svoje vlastné pole pôsobnosti bez ohľadu na to, ako dobre vie muž zabezpečiť rodinu?
Každý z nás má svoj vlastný zmysel života. Pre niektoré ženy je základom starostlivosť o rodinu a deti, nechcú sa realizovať v inej oblasti a plne im rozumiem. Vo svojom živote sa snažím spojiť starostlivosť o rodinu spolu so snahou o vlastnú sebarealizáciu. Rodina je základ, ale ak sa darí mať aj iné aktivity, je to super.

Čo máte na mysli?
Mám ešte obchod s darčekmi a umeleckými predmetmi. Krásne veci. Je úžasné stretávať sa s umelcami, mať možnosť spoznať ich svet a ponúkať ich diela ľuďom ďalej. Keď má manžel príležitosť stretnúť sa s mojimi dodávateľmi – výrobcami, vždy mi hovorí, akí sú to srdeční a milí ľudia. Keď mám náhodou náladu pod psa a stretnem sa s nimi, stačí mi vidieť ich, počúvať, cítiť tú atmosféru výroby, ovoňať hlinu a odchádzam rozžiarená a nabitá.

Neprekážalo vám, že sa manžel, možno na úkor času straveného s vami, tak intenzívne venuje cudzím ľuďom?
Nie, v rámci pomoci chorým som nikdy takto neuvažovala. Môj manžel je človek s dobrým srdcom a vážim si na ňom, že pokladá za svoju povinnosť podeliť sa so svojím úspechom a vrátiť životu aspoň niečo, čo od neho dostal.

Teraz sa o neho budete deliť čiastočne aj s politikou. Sledujete ju?
Politika vôbec nie je moje hobby a články o nej takmer nečítam. Asi patrím medzi tú väčšinu ľudí, ktorí sú z politiky skôr znechutení.

Andrej Kiska avizoval, že sa vzdá prezidentského platu. Ako sa pozeráte na toto rozhodnutie?
Rozumiem mu. Je finančne zabezpečený človek a pokladá za správne deliť sa o svoj úspech s tými, ktorí so svojím životným osudom bojujú a štát sa o nich nevie postarať.

Je v súkromí pozorným a štedrým mužom?
Určite áno. Je súčasťou jeho života zaujímať sa o problémy ľudí a pomáhať im. Rodine, ale aj celkom cudzím ľuďom. Keď sa dá, určite pomôže.

Aký je otec?
Zbožňuje naše deti a vidím na ňom, že možnosť hrať sa s nimi, ho robí skutočne šťastným. Niekedy je unavený z práce, znechutený zo zlyhávania našej spoločnosti, ale úsmev okamžite opätuje.

Máte s deťmi z prvého manželstva svojho muža dobrý vzťah?
Som rada, že stoja za svojím otcom a majú spolu pekný vzťah.

Kto z vás je vo výchove vašich detí Veroniky (9)a Viktora (5) benevolentnejší?
Asi som, ako mama, na deti prísnejšia. Som s nimi podstatne viac času ako manžel, a tak aj logicky musím od nich vyžadovať viac disciplíny ako on. Deti sa v prvom rade snažím vychovávať k pokore, slušnosti a empatii.

Ako vnímajú to, čo sa okolo vás teraz deje?
Snažím sa chrániť ich súkromie, hoci to bolo v poslednom čase veľmi komplikované. Viktorko žije vo svojom detskom svete, ktorý tieto problémy nerieši. Dcéra je už staršia, tak sa jej snažím vysvetľovať, čo chce ocko spraviť a prečo kandidoval.

Má vám kto s nimi pomôcť, keď je manžel zaneprázdnený?
V Poprade bývam so svojimi aj s manželovými rodičmi, ktorí mi vždy radi pomôžu.

Manželstvo s Andrejom Kiskom je vaše druhé. Je prvý sobáš pre vás už dávno uzavretá kapitola?
Pravdaže áno, veď to bolo pred pätnástimi rokmi! Zoznámili sme sa na vysokoškolskej brigáde v zahraničí a brali sme sa mladí. Som rada, že môj prvý manžel má dnes šťastnú rodinu. Máme dobrý vzťah.

Poznáte sa osobne s manželovou prvou manželkou?
Áno, teší ma, že majú dobrý vzťah a aktívne mu pomáhala v kampani.

Nemáte veľkú chuť stavať sa do roly prvej dámy. Vravíte, že kvôli deťom a ich súkromiu. Možno by sa im páčilo, keby v televízii občas sledovali rodičov, ako si potriasajú rukou s inými štátnikmi. Myslíte si, že ani časom neprehodnotíte svoj postoj?
Myslím si, že budú šťastnejšie, keď bude aspoň jeden z nás pred tým televízorom s nimi. Deti, ich výchova a vzdelanie, sú pre mňa prioritou. Spravím všetko pre to, aby z nich vyrástli šťastní ľudia.

Dagmar Havlová kvôli svojmu manželovi aj verejne pískala na prstoch, keď mala pocit, že sa mu ubližuje. Takéhoto gesta sa od vás asi nedočkáme. Ste však pripravená byť mužovou bútľavou vŕbou alebo ste sa dohodli, že politika sa domov nebude nosiť?
Akýkoľvek problém je náš spoločný problém. Preto ak bude manžel chcieť počuť môj názor alebo sa poradiť, rada tak spravím.

Aj keď sa plánujete držať v ústraní, budete pod drobnohľadom okolia, ktoré si bude všímať váš výzor. Na čo si v obliekaní potrpíte?
Mám rada športovú eleganciu, nezáleží mi na značke, všímam si kvalitu spracovania, materiál.

Ste typ ženy, ktorá si pri ceste do zahraničia berie prázdny kufor, aby ho tam mohla naplniť?
Ak vidím pekný obchod, rada doň vojdem. Z tohto pohľadu mi prekáža globalizácia, pretože skoro všade sú rovnaké obchody a značky. Preto ma poteší, keď vidím niečo originálne a pekné. Zároveň mám profesionálnu deformáciu, pri cestovaní vždy hľadám inšpirácie pre svoje obchody.

Chcete do júnovej inaugurácie stihnúť ešte nejakú spoločnú dovolenku?
Ak sa to bude dať, určite by sme ešte spolu mohli niekde ísť. Viac ako dva roky sme žili kandidatúrou, voľného času bolo veľmi málo.

Žijete s extrémne činorodým človekom. Dokážete na dovolenke obaja úplne vypnúť?
Ale áno. Je to v prvom rade dovolenka o deťoch a s deťmi. Ale aj čas na dobrú knihu, prechádzku alebo na príjemnú večeru.

Za tým, že ste sa stiahli do ústrania a neboli ste ani voliť, hľadajú niektorí ľudia problémy vo vašom vzťahu. Ako na to zareagujete?
Voliť som, samozrejme, bola, v Bratislave, mala som vybavený voličský preukaz. Všetkým môžem odkázať, že máme s manželom pekný vzťah a sme šťastná rodinka. Teraz som kvôli deťom trochu smutná zo straty súkromia, ale verím, že to onedlho pominie, manžel sa bude môcť plne venovať svojmu úradu a ja našej rodine.