Reklama

Proti ministerke spravodlivosti sa búria vlastní a chcú ZMENU: Odkaz Kolíkovej ich DORAZÍ!

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia nezávislej komisie, ktorá prešetruje okolnosti smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského 4. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Zdroj: Jakub Kotian

Reklama

Slovenskí sudcovia čoraz hlasnejšie nesúhlasia snovou súdnou mapou. Ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (46) zaslali otvorený list, pod ktorý sa podpísalo až 320 znich. Ide zatiaľ onajmasovejšiu iniciatívu sudcov. Tí kritizujú aj činnosť predsedu Súdnej rady Jána Mazáka (66).

Celý otvorený list ministerke podpísalo 188 sudcov a ďalších 112 iba časť týkajúcu sa súdnej mapy. Tá mení 54 okresných súdov na obvodné, ktorých bude 30. Z 8 krajských súdov majú byť po novom tri obvodové (Prešov, Banská Bystrica, Trnava) a vzniknúť majú tri správne súdy (Nitra, Žilina, Košice). Z viacerých Okresných súdov v Bratislave a Košiciach má v každom meste vzniknúť jeden obvodový súd.

„Sfúzovanie Okresných súdov v Bratislave a Košiciach je jediné pozitívum reformy,“ povedal bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin (63). Kolíková vidí za reformou súdnictva aj zrýchlenie konaní, väčšiu efektívnosť a transparentnosť a vzhľadom na špecializáciu súdov aj kvalitnejšie rozhodnutia. „Je dôležité, aby ste v rámci hlavných agend mali ľudí, ktorí sa venujú len tej hlavnej agende,“ povedala ministerka.

Zdroj: Jaroslav Novák

Proti zmene v súdnej mapy je viac ako štvrtina aktuálne aktívnych sudcov.

Opak si myslia sudcovia, ktorí napísali otvorený list. „Nová súdna mapa sťažuje prístup občanov k súdu a porušuje záväzky Slovenska ako členského štátu Európskej únie v otázke nezávislosti súdnictva a práva na prístup k spravodlivosti,“ napísali sudcovia v liste. Podľa nich reforma nerieši zásadné problémy terajšieho súdneho systému, ako sú preťaženosť niektorých súdov, dĺžka súdneho konania, vymožiteľnosť práva či nedostatočné technické a personálne obsadenie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Maria Koliková o okolnostiach úmrtia a zranenia policajného exprezidenta Milana Lučanského.

    Pokračovanie na ďalšej strane. 

    Harabin sa pridáva: „Nová súdna mapa nie je ničím iným, ako neústavným krokom smerom k občanom, aby nemali dosah k súdu. Je to degradácia právneho štátu.“ Podľa exministra je problém aj v tom, že sudcu nie je možné preložiť na iný súd bez jeho súhlasu. Iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) sa snaží zmierniť napätie: „Kolíkovej reakciu, ktorá predĺžila pripomienkovanie návrhu novej súdnej mapy do konca februára, dokedy by mali byť riadne prerokované všetky námietky zo strany sudcov aj Súdnej rady, vnímame ako správny krok.“

    Otvorený list je namierený aj proti Mazákovi: „Jeho vyjadrenia hraničia s neprimeranými útokmi na sudcovský stav.“ ZOJ si Mazáka naopak zastáva: „Za krátky čas čo je vo funkcii, zvládol náročnú riadiacu prácu a podstatnou mierou prispel k vzniku viacerých dôležitých koncepčných materiálov v prospech riadneho chodu súdnictva.“

    Zdroj: Pavel Neubauer

    Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková so svojou pripravovanou novou súdnou mapou nežne požadované úspechy.

    ZOJ je presvedčená, že ak majú niektorí sudcovia s Mazákom problém, tak ho najskôr treba riešiť v Súdnej rade. S exministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (56) sa nám skontaktovať nepodarilo, jej nástupca vo funkcii Gábor Gál (46) odmietol situáciu komentovať, iniciatíve Za otvorenú justíciu nefunguje zverejnený kontaktný email, na ktorý sme poslali otázky o sťahovaní sudcov.

    Prečítajte si tiež: