Reklama

Protest Gorila: Demonštrantov rozohnali až vodným delom!

Protestný pochod sa v Bratislave riadne vyostril.

Zdroj: ROBO HOMOLA

Reklama

Tisíce ľudí sa zapojili v piatok do protestu Gorila, ktorý prebehol v ôsmich mestách Slovenska. Ľudia vyšli do ulíc v Bratislave, Žiline, Zvolene, Trenčíne, Košiciach, Prešove, Nitre a v Poprade. Protest na mnohých miestach prebehol bez problémov. Inak tomu bolo v Bratislave, kde protest mal dramatickú dohru. V hlavnom meste došlo k zraneniu štyroch policajtov. Nešťastie mal aj náš fotoreportér, ktorý dostal zásah slzným plynom.

Jeden policajt bol ošetrený na mieste, troch previezli na ošetrenie do nemocnice. Jeden z nich utrpel zranenie pred Úradom vlády SR, ďalší boli zranení pri parlamente. Polícia taktiež predviedla štyri osoby.

Protestný pochod Gorila vylákal dnes do ulíc hlavného mesta aspoň 15.000 ľudí. Hlavná organizátorka protestov Lucia Gallová bola podľa vlastných slov pokojná aj s účasťou v ostatných mestách. "Hodnotím to veľmi, veľmi pozitívne. Naozaj si myslím, že ten tlak z celého Slovenska je obrovský a cítiť tu silu," uviedla. To, či sa bude podujatie opakovať aj budúci týždeň, dnes nevedela povedať. O ďalšom osude protestov Gorila bude podľa nej možné hovoriť až potom, ako organizátori plnohodnotne vyhodnotia výsledky z celého Slovenska.

POZRITE SI ONLINE PRENOS Z POCHODU:

20:05 Koniec ONLINE prenosu. Ďakujeme za pozornosť.

20:00 Fotoreportér Denníka Plus Jeden deň mal pri policajnom zásahu smolu. Zasiahla ho totiž dávka slzného plynu.

20:00 Polícii sa podarilo úplne vytlačiť demonštrujúcich a vyčistiť priestor pred Národnou radou.

19:48 Policajti použili vodné delo. Rozhodnutie uskutočniť tento zásah bolo v záujme rozohnať fanatických tiež "demonštrantov", ktorí neuposlúchli policajné výzvy.

19:46 Podľa posledných informácií je jeden policajt zranený. Dostal zásah svetlicou a utrpel popáleniny. Skupina radikálov hodila niekoľko dlažobných kociek smerom k policajtom.

19:42 Vyskytli sa prvé fyzické potýčky s policajtmi. Ťažkoodenci pri vytláčaní protestujúcich spred Národnej rady totiž niekoľkých ľudí povalili na zem.

19:39 Demonštrantom sa podarilo rozobrať niekoľko kovových konštrukcií policajných zábran. Či použijú kovové tyče na ďalšie výtržnosti nie je jasné.

19:36 Počet protestujúcich sa výrazne zmenšil. Mnohí to už pred parlamentom zabalili.

19:31 Akcia mala pôvodne trvať do 19.00 h, ľudia pred parlamentom sa však zatiaľ stále nerozchádzajú. Polícia na výtržnosti zatiaľ neodpovedala silou a vodné delo, ktoré má pripravené nepoužila.

Zdroj: ROBO HOMOLA

Polícia odstavila centrum mesta, protestujúci idú peši k parlamentu


V Bratislave sa situácia vyhrotila.
Foto: ROBO HOMOLA

19:19 Policajti vyzvali niekoľko sto ľudí, aby okamžite ukončili protesty. Zatiaľ však proti nim nezakročili.

19:18 "Policajný štát," skandujú protestujúci.

19:17 Demonštranti prekonali časť zábran pred hornou časťou parlamentu, išli so zdvihnutými rukami priamo pred budovu parlamentu, ťažkoodenci zasahujú a začínajú vytláčať demonštrantov. Pred budovu ich nepustili.

19: 15 Organizátori sa už medzi demonštrantmi nenachádzajú. "Nie, ja tam už nie som, netuším čo sa pred parlamentom deje," povedala organizátorka Lucia Galová.

19:10 Dav prelomil policajné zábrany. Policajti napriek tomu zatiaľ nezasiahli, iba ustúpili o pár metrov. "Hanba štátu," pokrikovali zhromaždení a napodobňovali opičie pokriky.

19:08 Polícia neustále ustupuje pred rozvášneným davom, ktorý postupuje smerom k Národnej rade. Okrem vajíčok a banánov niektorí demonštranti začali hádzať aj kamene.

18:59 Protestujúci zaútočili na policajtov! Hádžu na nich banánové šupky. Polícia naďalej vyčkáva.

18:55 Doprava v centre je skutočne komplikovaná. Ak sa dá, centru sa teda vyhnite.

Zdroj: ROBO HOMOLA

Doprava v centre je skutočne komplikovaná. Ak sa dá, centru sa teda vyhnite.


Protestujúci zaplnili ulice hlavného mesta.
Foto: ROBO HOMOLA

18:50 S počtom demonštrantov rastie aj počet policajtov, ktorí strážia budovu Národnej rady SR. Pripravené majú aj vodné delo.

18:45 Tento pochod je už neoficiálny a koná sa bez povolenia. Polícia však aj napriek tomu nezasahuje a vyčkáva.

18:43 Areál parlamentu je zatarasený, na mieste zasahujú desiatky policajtov. Ľudí však nepustia tak blízko ako minulý piatok.

18:40 Protestujúci sa už dostali pred budovu Národnej rady. Všetky ulice v okolí sú uzatvorené. Na mieste je 1500-2000 ľudí.

Zdroj: ROBO HOMOLA

Protestný pochod Gorila vylákal dnes do ulíc hlavného mesta aspoň 15.000 ľudí


Scénka ako z akčného filmu.
Foto: ROBO HOMOLA

18:38 Polícia odstavila centrum mesta, protestujúci idú peši k parlamentu. Na miesto prichádzajú ďalšie posily z radov polície, polícia uzavrela i cestu k Národnej rade.

18:37 Práve pred parlamentom bolo minulý piatok veľmi horúco, protestujúci vtedy dokonca rozbili dvere na budove.

18.36 Skupina protestujúcich sa odobrala k budove Národnej rady, hoci to nemajú povolené.

18:35 Situácia pred Úradom vlády však bola veľmi dramatická, niektorí dokonca urobili dieru do plotu. A to sľubovali pokojný priebeh protestu. "Poďme pred parlament!," ozýva sa v dave, ktorý sa mal pôvodne rozísť pred úradom vlády o 19:00.

18:30 Aj protest v Bratislave už oficiálne ukončili. Ľudia vyliezli i na plot Úradu vlády a zavesili tam transparenty.

18:15 Radšej stáť pár hodín v mraze, ako žiť celé roky v špine! Aj takto nám zdôvodňovali svoju účasť na gorilom proteste demonštranti v Nitre. Na Svätoplukovom námestí sa zišlo asi 800 ľudí. Čítajte viac..


RADŠEJ V MRAZE: Títo protestujúci tvrdia, že radšej stáť teraz v mraze ako žiť v špine.
Foto: Daniela Starovičová

18:10 "Teraz granáty," pokrikovali mladí ľudia v pozadí zhromaždených. Polícia zatiaľ nemusela zakročiť.

18:05 Na protestnom zhromaždení proti korupcii a kradnutiu pri správe štátu sa dnes na Námestí SNP vo Zvolene zišlo približne tisíc občanov zo Zvolena, Banskej Bystrice a okolia. V rukách mali transparenty s nápismi "Stop gorilám", "Pohár trpezlivosti pretiekol", ale i "Vešajte pánov, páľte kaštiele". K vandalizmu ani iným výtržnostiam sa však v súlade s úvodnou výzvou organizátorov protestu Gorila neuchýlili.

18:01 Účastníci pochodu Gorila v Bratislave otvorili vstupnú bránu na Úrade vlády a niektorí vošli do areálu. Vzápätí však odtiaľ odišli, pretože vo vnútri sa objavili policajní ťažkoodenci, na ktorých teraz protestujúci hádžu delobuchy a vajíčka. Niektorí účastníci do areálu vhodili aj svetlice. Situáciu sa snažia riešiť organizátori, ktorí vyzývajú ľudí, aby do areálu nič nehádzali. Ťažkoodenci už bránu Úradu vlády SR uzamkli.

18.00 Trenčiansky protest proti Gorile ukončila zima. Prišlo okolo 500 ľudí, pričom na facebopoku prisľúbil účasť takmer päťnásobok protestujúcich. Stretnutie malo trvať tri hodiny, v polovici ho však ukončili. „Chcel by som to rozpustiť, lebo nebudeme tu predsa kvôli takým hovädám mrznúť. Vyjdeme znova do ulíc a ukážeme im že chceme zmenu,“ zaznelo na záver z pódia. Čítajte viac...

17:54 Zástup demonštrantov za hlasného skandovania, pískania či napodobňovania zvukov opíc dorazil pred budovu Úradu vlády SR. Na budovu protestujúci hádžu vajíčka, banány, plastové fľaše a iné predmety. Zazneli výbuchy pyrotechniky, polícia zatiaľ nezasahovala. Časť protestujúcich stále prichádza z Obchodnej ulice. Protest by mal trvať do 19:00.

17:50 Protestné stretnutie v Košiciach už skončilo. "V KE sme už skončili, účasť bola pekná, veľa ľudí odradila zima," píše Jano na sociálnej sieti. Približne tri tisícky prevažne mladých ľudí vyjadrili svoj protest proti aktérom takzvanej kauzy Gorila.

17:40 Stretnutie ukončili aj v Poprade. Približne po hodine sa protestné zhromaždenie vybralo na pochod okolo celého Námestia sv. Egídia. Počas pochodu zaspievali jeho účastníci slovenskú štátnu hymnu. Na Námestí sv. Egídia dozeralo na priebeh protestu viacero štátnych i mestských policajtov, ktorí však nemuseli zasahovať. Podľa hlavného organizátora podujatia Zbyňa Džadoňa sa na podujatí zúčastnilo približne 1 200 ľudí. „Primárny motív bol taký, aby sme aj my v menších mestách prejavili svoju náladu a postoj k tomu celému, aby to nevyznelo tak, že je to len akcia nejakých pár desiatok či tisíc bratislavských ľudí. Ide nám o spoločnú vec,“ povedal Džadoň.

17:35 "Radšej stáť pár hodín v mraze, ako žiť celé roky v špine!" Aj takto nám zdôvodňovali svoju účasť na gorilom proteste demonštranti v Nitre. Na Svätoplukovom námestí sa zišlo asi 800 ľudí.

17:30 V Bratislave sa dav približne 5000 ľudí pohol smerom k Úradu vlády, kde bude o protest pokračovať.

17:28 "Kto neskáče je gorila" - týmto pokrikom a skákaním na námestí vyjadrili účastníci bratislavského protestného zhromaždenia, ktorých sú tisícky, svoj odpor proti korupčnému správaniu sa ľudí v politike. Viacerí rečníci pripomenuli, že dnes neprišli hádzať vajíčka a banány, ale žiadať zmenu v politike a dôsledné vyšetrenie známej kauzy Gorila. Námestím zneli aj heslá: Gorily do basy či vlastizrada.

17:25 "Prišla som sem preto, aby sme podporili tých, ktorí s protestom začali, povedať, že sa nám korupcia na Slovensku nepáči a že ju chceme zmeniť. Sme nová generácia, prvá od Nežnej revolúcie, ktorá má tu silu niečo zmeniť. Tí ľudia, ktorí vtedy bojovali, už nechcú ísť do nového boja, takže by sme to mohli zobrať do vlastných rúk my a zmeniť to," povedala Martina Geržová z Moravského Lieskového.

17:20 "Dnešný protest na Mierovom námestí má byť posolstvom do Bratislavy, že odpor voči korupcii a finančnej oligarchii na Slovensku vyjadrujú aj iné mestá ako slovenská metropola. Na poriadok dohliadajú členovia bezpečnostných služieb, ktorí sa nám ponúkli nezištne, v prípade problémov sme pripravení požiadať o pomoc políciu," povedal jeden z organizátorov stretnutia v Trenčíne Peter Čačko s tým, že všetky náklady na protestný míting (asi 100 eur) znášali samotní organizátori.


Organizátori v Trenčíne očakávali vyššiu účasť, napriek tomu sa ich zišlo dosť.
Foto: MARTIN KUKUČKA

17:15 Na protest proti korupcii prišlo na Mierové námestie v Trenčíne menej ľudí, ako organizátori očakávali. Oproti pôvodne nahláseným asi 2500 účastníkom protestu ich je necelá tisícka, ďalšie stovky sa v desaťstupňovom mraze striedavo zahrievajú v okolitých podnikoch. Na námestie však ľudia stále prichádzajú. Protest má zatiaľ pokojný priebeh, nelietali vajíčka, ani banány, jeho účastníci vyjadrovali odpor voči korupcii žltými stužkami a transparentmi. Čítajte viac....

17:10 Protestné zhromaždenia sa v mnohým mestách už chýlia k svojmu záveru. Protestujúci sa po ich ukončení chystajú na protestné pochody mestom.

17.06 Popradčania sa v týchto chvíľach vydali na pochod mestom. Teploty v meste pod Tatrami sú viac ako kruté. Podľa informácií televízie TA3 je to až mínus 18 stupňov.

17:00 Zhruba dve tisícky ľudí sa dnes popoludní postupne zišli na Námestí Andreja Hlinku v Žiline na proteste Gorila. V týchto chvíľach sa protestná tribúna skončila a ľudia sa momentálne presúvajú k budove prokuratúry. Tam poskakovali a skandovali okrem iného aj "Slovensko si nedáme" a "Vlastizrada". Potom prešli okolo mestského úradu na Mariánske námestie, kde im organizátori poďakovali za pokojné zhromaždenie, ktoré ukončili zaspievaním slovenskej hymny.

16:53 Medzi základné požiadavky organizátorov protestu Gorila patrí okamžité odvolanie Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) z postu šéfa diplomacie, Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) z postu ministra financií, Rudolfa Chmela (Most-Híd) z postu podpredsedu vlády, Juraja Miškova (SaS) z funkcie ministra hospodárstva a Ivana Uhliarika (KDH) z pozície šéfa rezortu zdravotníctva. Svoje miesta by podľa organizátorky protestu Lucie Gallovej mali opustiť aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH), podpredsedovia NR SR Béla Bugár (Most-Híd) a Robert Fico (SMER-SD). Usporiadatelia demonštrácií ďalej žiadajú, aby sa presunuli voľby z marca na september a aby sa prešetrila celá kauza Gorila.

16:50 Hoci má byť protest apolitický, nie je vylúčené, že sa v dave objavia predstavitelia niekoľkých strán. Už minulý týždeň na protest prišli predstavitelia SaS, hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti a 99 %. Politici by nemali chýbať ani dnes, účasť avizoval napríklad šéf liberálov Richard Sulík.

16:45 Cieľom protestujúcich je aj dnes vytvoriť verejný tlak, ktorý by prinútil politikov, aby pristúpili na ich desať požiadaviek. Jedna z organizátoriek Lucia Gallová ocenila, že si poslanci dnes už zrušili priestupkovú imunitu. Napriek tomu je nespokojná s tým, že neakceptovali výzvu niektorým politikom na odchod. "Myslím si, že vnímajú ten tlak spoločnosti, ale nemôžu prehovoriť, pretože vedia, že by mohli urobiť chybu tým, že sa nejakým spôsobom k tomu vyjadria."

16:40 V dave sa aj tento týždeň objavili transparenty, na ktorých protestujúci vyzývali popredných slovenských politikov, aby odstúpili zo svojich funkcií a volebných kandidátok strán. V popredí pred tribúnou sa v Bratislave objavila aj obesená plyšová opička, ktorá naráža na kauzu Gorila. Okolie tribúny je obtiahnuté žltou páskou, ktorá je jedným zo symbolom demonštrantov.

Zdroj: MATEJ KALINA

Na protest Gorila v Bratislave v piatok 3. februára prišli mnohí v gorilích maskách.


Mnohí z protestujúcich prišli oblečení ako gorily.
Foto: MATEJ KALINA

16:38 "Keď sa ľudia boja vlády, tak je to diktatúra. Keď sa vláda bojí ľudí, je to demokracia!" odznelo z tribúny pri Dolnej bráne v Košiciach. Ľudia svoj postoj vyjadrujú okrem rôznych transparentov žltými šálmi a stužkami.

16:35 V uliciach Zvolena bola spočiatku tiež nízka účasť, teraz je tam okolo 2 000 ľudí. Situácia je pokojná, všade je veľa policajtov, ich zásah však nie je potrebný.

16:29 Medzi základné požiadavky organizátorov protestu Gorila patrí okamžité odvolanie Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) z postu šéfa diplomacie, Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) z postu ministra financií, Rudolfa Chmela (Most-Híd) z postu podpredsedu vlády, Juraja Miškova (SaS) z funkcie ministra hospodárstva a Ivana Uhliarika (KDH) z pozície šéfa rezortu zdravotníctva. Svoje miesta by podľa organizátorky protestu Lucie Gallovej mali opustiť aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH), podpredsedovia NR SR Béla Bugár (Most-Híd) a Robert Fico (SMER-SD).

16:27 V Košiciach sa stretli účastníci protestov pred Štátnou vedeckou knižnicou ako za čias nežnej revolúcie. Zhruba tritisíc ľudí máva transparentami a dáva najavo svoj postoj ku kauze Gorila. Začalo sa po krátko štvrtej hodine. Protest sa obmedzí iba na demonštráciu, organizátori zrušili pochod mestom, nakoľko mali správy, že sa môže narušiť jeho pokojný priebeh.

Zdroj: TASR

Na snímke účastníci protestu Gorila dva v Košiciach.


Atmosféra v Košiciach pred začiatkom mítingu.
Foto: TASR

16.25 Bratislavské námestie už zaplnilo asi 5000 ľudí, mnohí rovnako v gorilích maskách. V týchto chvíľach prebieha príhovor kanadsko-slovenského novinára Toma Nicholsona. Tom Nicholson pripustil, že aj napriek údajnému súdnemu rozhodnutiu, ktorým zakázali vydať jeho knihu o kauze, sa bude snažiť hľadať spôsob, aby predsa len bola vydaná. Jeho vystúpenie prijali návštevníci s nadšením. Zožal obrovský potlesk.

Zdroj: ROBO HOMOLA

Mnohí rovnako v gorilích maskách.


Príhovor Toma NIcholsona zožal potlesk.
Foto: ROBO HOMOLA

16:20 V Nitre na Svätoplukovo námestie prišlo zatiaľ asi 600 ľudí. V týchto chvíľach vystupuje politológ Eduard Chmelár. Mnohí ľudia prišli v gorilích maskách. Zatiaľ je všade pokoj a policajti nemusia zasahovať.

Zdroj: Daniela Starovičová

NÁMESTIE: Do Nitry prišlo protestovať asi 800 ľudí.


Situácia v Nitre je pokojná, prišlo iba niekoľko stoviek ľudí.
Foto: Daniela Starovičová

16:14 Napriek treskúcej zime sa ulice stále zapĺňajú protestujúcimi. V Poprade sa na protestnej akcii zúčastňuje zatiaľ niečo vyše tristo ľudí.

16:10 Na námestí SNP sa oficiálne začalo protestné zhromaždenie vystúpeniami organizátorov. "Ocitli sme sa v kauze, kde niektorí podnikatelia spoločne s politikmi okrádajú tento štát," zaznelo z tribún.

16:09 Hoci už je niekoľko minút po štvrtej hodine, oficiálne sa ešte protest nezačal.

16:05 Symbolom dnešného protestu Gorila na Námestí SNP v Bratislave budú žlté stužky, ktoré lemujú improvizované pódium, z ktorého sa budú účastníkom podujatia prihovárať rečníci. Podľa organizátorov pre žltú stužku sa rozhodli preto, že jednak evokuje farbu banánov a na druhej strane je to aj farba svetla.

16:03 Rozhodnutie bratislavského okresného súdu, ktoré zatiaľ zakazuje vydať knihu Toma Nicholsona o Gorile, je podľa jednej z organizátoriek protestu Lucie Gallovej cenzúra. Myslí, že ten samotný fakt hovorí o všetkom, "je to cenzúra," povedala Gallová pred začiatkom protestu Gorila.

Zdroj: MATEJ KALINA

Viacerí rečníci pripomenuli, že dnes neprišli hádzať vajíčka a banány, ale žiadať zmenu v politike.


V Bratislave sa zúčastnili pochodu tisíce ľudí. Situácia je zatiaľ pokojná.
Foto: MATEJ KALINA

16:00 Protest Gorila podporia podľa informácií denníka Sme aj Slováci žijúci v Londýne. Bude sa konať neďaleko slovenského a českého veľvyslanectva. Ich protest je naplánovaný na 18:00.

15:59 Na sociálnej sieti Facebook ľudia vyzývajú ostatných, aby sa pridali ku protestujúcim. "Hneď, ako skončíte v robote, pridajte," píšu na sieti.

15:55 Na námestí Andreja Hlinku hlinku je asi 600 protestujúcich s transparentmi a sú zatiaľ v tichosti. Všetky prístupové ulice k námestiu kontrolujú policajti, zatiaľ však nemali prečo zasiahnuť. V Žiline sú najmä mladí ľudia

15:40 Zatiaľ najpočetnejšie zastúpenie majú protestujúci v hlavnom meste, no aj námestia v ostatných mestách sa pozvoľna zapĺňajú.

15:20 Ostatné mestá, ktoré organizujú protestnú akciu evidujú stále väčšie množstvo protestujúcich.

15:10 Na námestí SNP v Bratislave sa už zhromažďujú prví demonštranti s transparentami. Rovnako tak sa začína zapĺňať aj námestie v Žiline.

Zdroj: ROBO HOMOLA

Ľudia mávajú transparentami a dávajú najavo svoj postoj ku kauze Gorila.


Námestie SNP v hlavnom meste Slovenska.
Foto: ROBO HOMOLA

15:00 Policajti pred parlamentom už naplno makajú. Pripravujú zátarasy, aby sa dav nedostal priamo k budove Národnej rady. Minulý piatok to však bolo zbytočné, pretože dav ich prelomil. Pre každý prípad tak ochranka parlamentu namontovala do okien aj doplnkové kamery. Čítajte viac...


Polícia sa na protesty dobre pripravila.
Foto: MATEJ KALINA

14:40 Protest Gorila ovplyvní aj plynulosť dopravy a môže vyradiť z obsluhy niektoré linky MHD v hlavnom meste. Čítaj viac...

14:35 Dlho pripravovaná kniha o spise Gorila, v rámci ktorej korupčná kauza politikov rezonuje na Slovensku a ktorej autorom je kanadsko-slovenský novinár Tom Nicholson, sa zatiaľ nesmie vydávať a nebude sa teda ani distribuovať. Čítajte viac...

Zdroj: MATEJ KALINA

Investigatívny novinár Tom Nicholson. Jeho vystúpenie prijali návštevníci s nadšením. Zožal obrovský potlesk.


Kanadsko-slovenský novinár Tom Nicholson nesmie vydať knihu o Gorile.
Foto: MATEJ KALINA

14:30 Stovky policajtov je pripravených počas protestov v mestách Slovenska chrániť ústavné práva na pokojné zhromažďovanie sa a slobodu prejavu. K pokojnému priebehu protestov môžu prispieť všetci účastníci zhromaždení. Najmä tým, že budú svoje právo vyjadriť vlastný názor na zhromaždení prejavovať pokojne. Čítaj viac...