Monika Jankovská vyštudovala Univerzitu Komenského v Bratislave a v roku 2001 spravila Rigoróznu skúšku, vďaka ktorej získala titul JUDr. No už od tohto obdobia sa datujú jej prvé problémy. Podnikateľ Ondrej Janíček tvrdí, že Jankovská pomohla mafii obrať ho o čestne nadobudnutý majetok za úplatok vo výške 3 milióny korún (100 tisíc eur).

Mafiánsky boss Peter Čongrády sa mal vraj rozhodnúť, že Janíčka oberie o podnik Fatima v Trenčíne, ktorý vtedajší vlastník zrekonštruoval. Podľa svedka Michala Vidu mal dať Čongrády v roku 2002 zavrieť Janíčka na základe vymyslenej výpovede muža, ktorý povedal, že Janíček ho vydieral. Po dvoch rokoch sa dostal na slobodu, pričom ho členovia zločineckej skupiny mali z väzby priviezť priamo za Čongrádym. „Mňa a môjho spoločníka vozili po Bratislave, že nás zakopú, pokiaľ nepodpíšeme tú nehnuteľnosť,“ uviedol Janíček. Čongrády mu vraj oznámil, že za slobodu sa platí a že musia zaplatiť, lebo Jankovskej už boli odovzdané tri milióny korún. Tá vo veci rozhodovala a obvinenie odmieta.

Jankovská neskôr prešla z postu predsedníčky Okresného súdu v Trenčíne na Krajský súd v tom istom meste. Do exekučnej pozície sa dostala v roku 2012, kedy začala pracovať ako štátna tajomníčka ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Šuškalo sa vtedy o nej, že práve ona je hlavou rezortu, ktorý riadi z pozadia.