Reklama

PROFIL Cviková obvinená zo zločinu prijímania úplatku: TOTO všetko ju spája s Jankovskou!

Denisa Cviková bola privedená na pojednávanie o vzatí do väzby.

Zdroj: Karol Farkaš

Reklama

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I má s Monikou Jankovskou spoločné viac ako dosť. Okrem podozrenia z ovplyvňovania kauzy zmenky ich spája aj dávnejšia minulosť. V nej sú iné zaujímavé nejasnosti. To, čo si Jankovská o Cvikovej myslí, sme zachytili na foto po jej výpovedi na NAKA.

Cviková sa po štúdiu na bratislavskom Gymnáziu I. Horvátha rozhodla, že v budúcnosti bude pôsobiť v oblasti práva. Preto začala študovať na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Ak nie už skôr, tak práve tu sa spoznala s Jankovskou. Boli totiž spolužiačkami. Po absolvovaní univerzity sa cesty budúcich obvinených sudkýň zdanlivo rozišli. Jankovská začala časom pracovať na Okresnom súde Trenčín a Cviková ako koncipientka a neskôr advokátka.

Jankovská sa v roku 2012 stala štátnou tajomníčkou Ministerstva spravodlivosti. V tomto roku začala pre ministerstvo pracovať aj Cviková. Stala sa šéfkou sekcie spadajúcej pod Jankovskú. Tá mala vtedy v rezorte spravodlivosti na starosti výberové konania. Cvikovú za sudkyňu vymenoval v roku 2013 dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič. Spolu s ňou aj Zuzanu Maruniakovú, s ktorou sa jej cesty skrížili práve pri kauze zmenky...

Zdroj: Karol Farkaš

Denisa Cviková bola privedená na pojednávanie o vzatí do väzby.

Cviková začala funkciu sudcu reálne vykonávať v roku 2014. K žiadosti o post sudkyne zaslala v motivačnom liste aj túto vetu: „Ako praktik si uvedomujem dopad súdnych rozhodnutí na konkrétne ľudské osudy.“ V životopise mala uvedené aj svoje vlastnosti: „Zodpovednosť, flexibilita, ekonomika.“ Pravdou je, že v poslednom hodnotení otvorenesudy.sk za rok 2017 nedopadla až tak zle, ako iné obvinené sudkyne. Získala 20 zo 40 možných bodov, čím obsadila 389. miesto zo 651 hodnotených sudcov.

Podpriemerné umiestnenie ale nie je jej najväčší problém. Z Kočnerovej Threemy vyšli omnoho závažnejšie informácie. Spis v kauze zmenky bol na Okresnom súde Bratislava V pridelený Maruniakovej. Tú mala podľa Threemy inštruovať Jankovská, ako má rozhodnúť v prospech Kočnera. Išlo o jednu zmenku v hodnote 8,3 milióna eur. Maruniaková to nemala moc dobre zvládať a preto na ňu mala začať dozerať Cviková.

„Teraz veziem po hodinovom rozhovore Denisu domov. Takže vie, čo má robiť,“ mala napísať Jankovská pred pojednávaním o zmenke Kočnerovi. „Predpokladám, že rozdelíš Zuzinu odmenu aj pre Denisu,“ napísal vraj po rozsudku o zmenkách podľa Threemy Kočner Jankovskej. Tá mu odpovedala: „Nie, Deni dostane časť mojej. Niečo som tej p..i sľúbila a to treba dodržať.“

Cez týždeň NAKA zadržala a vypočula 18 ľudí vrátane sudcov. Po výsluchu bola Jankovská odvážaná v aute s priehľadnými sklami. Napokon Napokon sa verejnosť dozvedela aj to, čo mala povedať o Cvikovej na súde: „Poznáme sa z právnickej fakulty. Po jej odchode z ministerstva som s ňou bola v sporadickom kontakte. Naposledy ma bola pozrieť počas mojej PN v januári 2020. Vzťah mám k nej kamarátsky, ale nepatrí do okruhu mojich najlepších kamarátov.“ Cviková je obvinená zo zločinu prijímania úplatku.

Zdroj: MICHAL SMRČOK

Na snímke bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská eskortovaná príslušníkmi Národnej kriminálnej agentúry po svojom zadržaní.