Na ministerku Laššákovú sa valí kauza za kauzou: Čo sa deje v Slovenskom národnom divadle?
27. 12. 2019, 14:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 20:23)

Zdroj: Tasr
Po predraženom galakoncerte k 30. výročiu nežnej revolúcie, výzve, ktorú jej adresovali herci z Činohry SND, ale aj netransparentnosti pri novo obsadených pracovných pozíciách na niektorých oddeleniach divadla, sa na súčasnú ministerku valí ďalšia kauza. Tentoraz súvisí s operným súborom.
Zdroj: SND/Ctibor Bachratý
Zdroj: Jaroslav Nov?k
Zdroj: Dano Veselsk?
Galéria k článku

Dirigent kvôli ministerke odmietol naštudovať dve diela
Ondrej Lenárd odmietol naštudovať dve opery, ktoré má prvá scéna uviesť pri príležitosti svojej storočnice. O tejto skutočnosti informoval Denník N. List adresoval riaditeľovi Opery SND Rastislavovi Štúrovi. Predmetom listu bolo jeho odstúpenie a dôvodom bolo, že ministerka kultúry Ľubica Laššáková doposiaľ nedokázala naplniť sľuby, ktoré dala Rastislavovi Štúrovi v období, keď prijal post riaditeľa súboru.
„Môj návrat do SND bol na základe nášho rozhovoru, ktorého obsah spočíval v deklarovaní Vašich požiadaviek pri nástupe na post riaditeľa opery. S veľkou radosťou som prijal Vašu veľkú snahu napraviť žalostné odmeňovanie umelcov opery. Vaša požiadavka bola tlmočená na MK SR, kde ste dostali prísľub, že dotácia na odmeny umelcov príde v krátkom čase. Nestalo sa tak! Termíny splnenia „sľubov“ sa posúvali každý mesiac. Na základe informácií sa to nestane ani k 1. 1. 2020! Preto, vážený pán riaditeľ, Vám musím oznámiť, že ruším naše dohovory o naštudovaní Rusalky a Aidy ako znak protestu a prejavu nesúhlasu s konaním pani ministerky kultúry…“ napísal Lenárd vo svojom liste.
Komunikácia divadla, ktorá avizovala, že sa Ondrej Lenárd vracia do SND, je teda v tomto okamihu neaktuálna. V článku dokonca uvádza, že divadlo sa spočiatku snažilo dôvod dirigentovho odchodu zamlčať. Riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr nám potvrdil, že on sa nič tajiť nepokúšal a po preskúmaní situácie bol on tou osobou, ktorá dala podnet na rozposlanie zamestnancom divadla: "Najskôr som volal pánovi Lenárdovi s tým, či si to nerozmyslel. Potom som premyslel všetky možnosti a nechal som list preposlať celému orchestru, zboru, sólistom a pridal moje vyjadrenie."
Ondrej Lenárd pritom patrí k popredným členom hudobnej komunity. Zároveň je doposiaľ jediným zástupcom hudobnej obce, ktorý voči ministerke kultúry zaujal takto kritický postoj. Rezort kultúry nedodržanie s)lubov popiera. "Dochádza k šíreniu dezinformácií. Pani ministerka vždy dodrží slovo. Keby sa pán Lenárd oboznámil s faktami, tak by vedel, že plánované finančné prostriedky bude mať Opera SND k dispozícii v novom rozpočtovom roku, teda v januári 2020," vyjadril sa nášmu denníku Pavol Čorba z kancelárie ministerky Laššákovej.
Zdroj: Peter Brenkus
Jedným zo svetoznámych dirigentov, s ktorými spolupracovala, bol aj Ondrej Lenárd.
Obyčajnému stretnutiu predchádzala verejná výzva
Sťažnosti a oficiálne stanovisko Činohry SND k odvolaniu Michala Vajdičku z postu riaditeľa činoherného súboru Slovenského národného divadla sa riešilo už niekoľkokrát. Rovnako sa opakovane poukazuje na fakt, že súčasný generálny riaditeľ Vladimír Antala ešte stále nepredložil koncepciu a plán, akým spôsobom chce divadlo viesť. Na túto skutočnosť nepoukazujú len herci, ale aj divadelní odborníci, ktorí sa umeleckých plánov a koncepcie dožadujú o to viac, že tento rok oslavuje Slovenské národné divadlo storočnicu.
Členovia Činohry SND sa v stredu 13. novembra rozhodli vyzvať ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú na osobné stretnutie. Pred ministerstvom kultúry predniesli svoje požiadavky, ale aj výhrady voči súčasnej situácii v SND. Na ministerstve kultúry zároveň odovzdali pozvánku, v ktorej Ľubicu Laššákovú vyzvali k verejnému stretnutiu do konca novembra.
"Ministerka kultúry pri využití zákonnej možnosti priameho menovania Vladimíra Antalu za generálneho riaditeľa SND uviedla, že tým preberá priamu zodpovednosť za výber generálneho riaditeľa a teda následne chod a fungovanie SND. Žiadame preto pani ministerku kultúry o stretnutie a o riešenie situácie v Činohre SND," uviedli na margo verejných vyhlásení ministerky.
"Ministerka od svojho nástupu podporuje všetky kroky smerujúce k zvýšenej efektívnosti hospodárnosti a transparentnosti fungovania kultúrnych inštitúcií. V SND má za týmto účelom vytvorenú platformu - Expertnú radu. Členmi rady sú za SND zástupcovia zamestnancov, teda odbory, ako aj členovia vedenia SND. Ministerstvo nevidí dôvod zasahovať do personálnych štruktúr samostatnej inštitúcie, ktorá má právnu subjektivitu, aby nenarušilo princíp transparentnosti," reagovalo ministerstvo vo vyhlásení, ktoré zverejnila televízia TA3.
Dlhoočakávané stretnutie
Koncom novembra sa Ľubica Laššáková vybrala do Slovenského národného divadla. Ako dodal jej hovorca Pavol Čorba, šéfke rezortu kultúry záleží na tom, aby erbová inštitúcia SND i naďalej bez problémov fungovala, preto ponúkla svoju pomocnú ruku. Zároveň tvrdil, že toto stretnutie otvorilo pre všetky zúčastnené strany konštruktívny dialóg. Ministerstvo kultúry stále tvrdí, že do interných záležitostí SND vstupovať nechce a o všetkých prípadných zmenách bude včas informovať SND.
Zdroj: Pavel Neubauer
Na snímke v popredí členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) Táňa Pauhofová číta oficiálne stanovisko zamestnancov SND k aktuálnej situácii v divadle určené ministerke kultúry SR Ľubici Laššákovej v Bratislave 13. novembra 2019. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Transparentnosť?
Redakcia denníka Plus JEDEN DEŇ adresovala ministerke niekoľko otázok prostredníctvom Pavla Čorbu, ktorý je jej kontaktom pre médiá. Otázky sa týkali nielen situácie v Činohre, ale aj netransparentného dosadzovania zamestnancov. Bez výberového konania sa riaditeľkou centra marketingu stala Henrieta Borowieczka, ktorá po odvolaní Mariána Chudovského na pozícii nahradila Radoslavu Stratenú. "Pani Borowieczka sa jedného dňa objavila, a to bez znalosti divadla alebo potrebnej kvalifikácie. Predtým bola jej pôsobiskom realitná kancelária. V dôsledku jej nástupu dalo výpoveď niekoľko podriadených zamestnancov, s ktorými sa divadlo muselo po rokoch rozlúčiť," potvrdilo redakcii niekoľko zdrojov, ktorých mená sme sa s ohľadom na citlivosť témy rozhodli nezverejniť. Redakcia ich samozrejme pozná.
O niečo zaujímavejší bol príchod PR manažérky Slovenského národného divadla, ktorou sa stala Naďa Lazarová. Na pozíciu taktiež nastúpila bez výberového konania a podľa zdrojov sedí s Henrietou Borowietzkou v jednej kancelárii. Na Lazarovej je pritom zaujímavé, že mala pôsobiť v denníku Nový deň, ktorý bol úzko naviazaný na Vladimíra Mečiara a HZDS. Na otázku, či ju takáto netransparentnosť v jej rezorte neznepokuje, ministerka neodpovedala.
Zmena sa udiala aj na vedúcej pozícii ďalšieho úseku, ktorý patrí pod Slovenské národné divadlo. Pred pár mesiacmi došlo k extrémne rýchlemu odvolaniu riaditeľa Umelecko dekoračných dielní SND scénografa Jaroslava Valeka. Kanceláriu musel vypratať takpovediach do polnoci. Redakcii to prezradil zdroj z prostredia divadla. Jeho miesto opäť bez výberového konania obsadil bývalý finančný riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Eduard Bohunický.
Zdroj: tasr
Ľubica Laššáková
Ministerstvo kultúry poskytlo k téme nasledujúce vyjadrenie: "Ministerstvo kultúry SR naďalej vníma akciu (pred ministerstvom kultúry, pozn. red.) ako prejav názoru časti hereckej obce SND. Ministerka kultúry nechce vstupovať do interných záležitostí divadla a očakáva, že nastolené otázky sa vyriešia na pôde tejto inštitúcie. Verí, že to bude spôsobom, ktorý neohrozí chod divadla a jeho jubilejnú 100. sezónu, nepôjde na úkor diváka ani nebudú slúžiť ako predmet politického zápasu pred parlamentnými voľbami. Od zainteresovaných strán očakáva zodpovednosť k jednej z erbových inštitúcií slovenskej kultúry."
Galakoncert za 350 tisíc
Enormné výdavky, ktoré so sebou koncert priniesol, ako prvý zverejnil denník Sme, ktorý následne informoval aj o podnete, ktorý bol v súvislosti s predraženým podujatím podaný na Najvyšší kontrolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie.
Podnet na prešetrenie predraženého eventu podal podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Vynaložené financie na štátne oslavy 30. výročia osláv novembra 1989 v Slovenskom národnom divadle by tak mali úrady preveriť už v krátkom čase. "Ministerstvo kultúry zatiaľ poskytlo len vágne a nič nehovoriace stanovisko, ktoré je nedostačujúce. Pritom informovať a vysvetľovať používanie verejných financií je jeho povinnosť," vyjadril sa Juraj Šeliga (Za ľudí) redakcii Plus JEDEN DEŇ.
Mohlo by vás zaujímať:
- Ján Kuciak písal o korupcii a chcel zmeniť našu krajinu. TOTO všetko sa stalo po jeho vražde
- Toto je vianočný darček? Neuveríte, čo dostal Bugár pod stromček!
- Na Moniku Potokárovú si konečne spomenuli aj kolegovia: Pozrite, čo nechali na jej hrobe!