Branislav Gröhling počas rokovania vlády o lockdowne bojoval za otvorené školy ako lev. Argumentoval dátami, ktoré hovorili o nízkej pozitivite žiakov. Súčasne zdôrazňoval aj vysokú zaočkovanosť učiteľov a zamestnancov škôl, ktorá je na úrovni 68,1 %. Napriek týmto tvrdeniam konzílium odborníkov už vtedy vyzývalo na zatvorenie škôl na dva týždne. Liberáli však boli zásadne proti a na rokovaní Vlády SR si uplatnili právo veta. Zároveň sa odsúhlasilo, že o prípadnom zatváraní rozhodnú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). A tak sa aj stalo.

Hygienici totiž za ostatných pár dní zavreli vo viacerých okresoch plošne všetky školy „na neurčito“, čo Gröhlinga poriadne rozčúlilo. „Posledné rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva v súvislosti so zatváraním škôl idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav v jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese,“ uviedol rozhorčene na sociálnej sieti minister školstva s tým, že toto má byť „odmena“ za zodpovednosť. Podľa jeho slov sa zatvorenie škôl ukázalo ako prakticky neefektívne, čo potvrdzuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

„Opäť namiesto dospelých, ktorí sú problémom pandémie, sa riešia deti, ktoré majú dospelých zase zachraňovať,“ uviedol minister. Na jeho stranu sa postavil aj známy matematik Richard Kollár. „V mnohých krajinách zostali otvorené školy aj počas tvrdých lockdownov. Slovensko je asi jediná krajina na svete, kde nemôže ísť do školy úplne alebo takmer úplne zaočkovaná trieda, ale do práce môžu chodiť nezaočkovaní ľudia bez prekonaného ochorenia s týždňovým antigénovým testom,“ napísal na sociálnej sieti.

Názor hlavného hygienika SR Jána Mikasa je však opačný, školy na Slovensku by mali prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Považuje to za veľmi dôležitý nástroj v pandemickej situácii, keď kolabuje zdravotníctvo a u detí a mladých ľudí zaznamenávame vysokú incidenciu. Zhodujú sa na tom aj epidemiológovia i ďalší odborníci vrátane odborného konzília.

Kritiku Richarda Rašiho na adresu Gröhlinga si prečítajte v našej galérii! 

Článok pokračuje na druhej strane!