Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Problematické OTVORENÉ ŠKOLY: POZRITE, kto je na strane Gröhlinga a kto je jeho najväčší RIVAL

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Problematické OTVORENÉ ŠKOLY: POZRITE, kto je na strane Gröhlinga a kto je jeho najväčší RIVAL
    Reklama

    Ešte pred týždňom minister školstva Branislav Gröhling (47) na rokovaní vlády vyboxoval, že školy sa budú v čase súčasnej pandémie zatvárať posledné. Aktuálne sa zdá, že jeho snaha sa začína rúcať ako domček z karát!

    Branislav Gröhling počas rokovania vlády o lockdowne bojoval za otvorené školy ako lev. Argumentoval dátami, ktoré hovorili o nízkej pozitivite žiakov. Súčasne zdôrazňoval aj vysokú zaočkovanosť učiteľov a zamestnancov škôl, ktorá je na úrovni 68,1 %. Napriek týmto tvrdeniam konzílium odborníkov už vtedy vyzývalo na zatvorenie škôl na dva týždne. Liberáli však boli zásadne proti a na rokovaní Vlády SR si uplatnili právo veta. Zároveň sa odsúhlasilo, že o prípadnom zatváraní rozhodnú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). A tak sa aj stalo.

    Hygienici totiž za ostatných pár dní zavreli vo viacerých okresoch plošne všetky školy „na neurčito“, čo Gröhlinga poriadne rozčúlilo. „Posledné rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva v súvislosti so zatváraním škôl idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav v jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese,“ uviedol rozhorčene na sociálnej sieti minister školstva s tým, že toto má byť „odmena“ za zodpovednosť. Podľa jeho slov sa zatvorenie škôl ukázalo ako prakticky neefektívne, čo potvrdzuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Gröhling: Je dôležité, aby škola zostali otvorené.

      „Opäť namiesto dospelých, ktorí sú problémom pandémie, sa riešia deti, ktoré majú dospelých zase zachraňovať,“ uviedol minister. Na jeho stranu sa postavil aj známy matematik Richard Kollár. „V mnohých krajinách zostali otvorené školy aj počas tvrdých lockdownov. Slovensko je asi jediná krajina na svete, kde nemôže ísť do školy úplne alebo takmer úplne zaočkovaná trieda, ale do práce môžu chodiť nezaočkovaní ľudia bez prekonaného ochorenia s týždňovým antigénovým testom,“ napísal na sociálnej sieti.

      Názor hlavného hygienika SR Jána Mikasa je však opačný, školy na Slovensku by mali prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Považuje to za veľmi dôležitý nástroj v pandemickej situácii, keď kolabuje zdravotníctvo a u detí a mladých ľudí zaznamenávame vysokú incidenciu. Zhodujú sa na tom aj epidemiológovia i ďalší odborníci vrátane odborného konzília.

      Kritiku Richarda Rašiho na adresu Gröhlinga si prečítajte v našej galérii! 

      Článok pokračuje na druhej strane!

      K celej situácii zaslalo svoje vyjadrenie aj konzílium odborníkov: "Konzílium plne podporuje kroky regionálnych hygienikov vo vzťahu k prerušovaniu prezenčnej výučby na školách. Konzílium si uvedomuje problémy, ktoré spôsobuje prerušovanie prezenčnej výučby. Zároveň vníma katastrofickú epidemiologickú situáciu, kolaps nemocníc a strach rodičov o zdravie svojich detí."

      Celé stanovisko konzília odborníkov si prečítajte v našej galérii!

      Niekde medzi jasným názorom otvoriť či zatvoriť školy je prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman. „Určite každý učiteľ by najradšej učil prezenčne v škole. Situácia je však momentálne taká, že skoro na všetkých školách je časť žiakov v škole, časť v karanténe. Stále je viac chorých učiteľov a už nemá kto suplovať,“ uviedol pre náš denník. Dodal, že aj odborníci hovoria o tom, že koronavírus sa najviac šíri práve medzi žiakmi a ich rodičmi. „Keď sa pozriem na stav nemocníc, naozaj sa obávam, že keď neznížime mobilitu, skolabujú nám nemocnice,“ povedal Crmoman. Na prvom mieste musia byť teraz podľa neho ochrana zdravia a rešpektovanie rozhodnutia regionálnych hygienikov.

      Zdieľať

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        B. Gröhling: Nastáva reformný skok, cieľom je posunúť školstvo do 21. storočia

        Rozdielne názory sú nielen medzi odborníkmi, ale aj medzi poslancami NR SR. „Školy by mali zostať otvorené do poslednej chvíle. Každá vyspelá krajina zatvára školy posledné,“ uviedol poslanec Miroslav Žiak (SaS). Podľa jeho slov žiaci už teraz trpia silnými psychickými problémami, majú depresie a chýba im sociálny kontakt. Opačný názor má poslanec Sme rodina Martin Borguľa. „Som za plošné zatvorenie všetkých škôl s výnimkou prvého stupňa. Lockdown v tomto rozsahu považujem za nezmyselný, nebude mať želaný efekt,“ uzavrel.

        Prečítajte si tiež:

        Vyberáme pre vás niečo PLUS