Vyzerá to tak, že podrobný pandemický plán, ako má napríklad Írsko, nechýba len Čechom, ale aj nám. V súvislosti s rastúcimi číslami nakazených je, samozrejme, namieste sa pýtať, aký bude ďalší postup, ak počet pozitívne testovaných prekročí napríklad hranicu 2-tisíc ľudí. Zatiaľ čo napríklad spomínané Írsko má aj vizuálny plán, ktorý pomáha obyvateľom v orientácii, nám niečo podobné zatiaľ dosť chýba. 

Čo vtedy chcel, dnes nemá?

Pritom pred nástupom do funkcie žiadal manuál od predchádzajúcej vlády aj aktuálny premiér z OĽaNO Igor Matovič. "Aký máme plán, keď tých nakazených bude 50 alebo bude nakazených 100, keď bude 500 nakazených? Lebo to je úlohou premiéra Slovenskej republiky toto zabezpečiť..."vyjadril sa Igor Matovič ešte pred nástupom do funkcie. Zároveň v tom období pred médiami tvrdil, že on plán má a chcel ním aj prispieť. "Dnes sme ho chceli predstaviť. 10 strán konkrétnych riešení, aby sme takýto plán mali," hovoril v tom čas ešte len budúci premiér s tým, že plán má byť iný, keď je chorých 10, keď je ich 50 a keď je ich 500. "Ukážte mi 100 strán meteriálu, že každá jedna zodpovedná inštitúcia, čo bude robiť, keď budeme mať chorých ako Taliansko," rozhorčoval sa v tom období Igor Matovič. Pritom následne v relácii Tv JOJ tvrdil niečo iné s tým, že takýto plán sa urobiť nedá.

Prehadzovanie horúceho zemiaka?

Na presný pandemický plán, ktorý by v prípade pandémie rozoberal ďalšie kroky štátu, sme sa pýtali na Úrade vlády. "Vláda SR ma schválený pandemický plán. Pre bližšie informácie o ňom, prosím, kontaktujte Ministerstvo zdravotníctva SR," stručne a bez diakritiky reagoval tlačový odbor Úradu vlády.

Za ministerstvo zdravotníctva reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, ktorá uviedla, že vývojom situácie sa zaoberá konzílium odborníkov, Pandemická komisia vlády SR, aj Ústredný krízový štáb, pričom posudzujú súčasný stav a môžu rozhodnúť o zmene aktuálne platných protiepidemických opatrení.

"Pandemická komisia vlády SR je poradným orgánom vlády SR. Konzílium odborníkov je poradným orgánom Pandemickej komisie vlády SR. Predmetom ich zasadnutí je aktuálna epidemická situácia. Závery zasadnutí konzília sú podkladom pre návrhy opatrení, ktoré prijíma komisia uznesením a následne ich ako poradný orgán predstavuje vláde SR. Ústredný krízový štáb zvoláva minister vnútra," uviedla pre našu redakciu.

Ako sme na tom s pandemickým plánom, sa dozviete na ďalšej strane