Reklama

PRISTIHNUTÝ premiér Igor MATOVIČ! Takáto je pravda o pandemickom pláne!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Igor Matovič vyžadoval od predchádzajúcej vlády to, čo možno sám nemá
    Zdroj: mojevideo.sk
    Reklama

    Nie je to tak dávno, čo súčasný premiér Igor Matovič vyžadoval od predchádzajúcej vlády podrobný manuál postupu v prípade pandémie. Ako je na tom jeho vláda s pripravenosťou?

    Vyzerá to tak, že podrobný pandemický plán, ako má napríklad Írsko, nechýba len Čechom, ale aj nám. V súvislosti s rastúcimi číslami nakazených je, samozrejme, namieste sa pýtať, aký bude ďalší postup, ak počet pozitívne testovaných prekročí napríklad hranicu 2-tisíc ľudí. Zatiaľ čo napríklad spomínané Írsko má aj vizuálny plán, ktorý pomáha obyvateľom v orientácii, nám niečo podobné zatiaľ dosť chýba. 

    Čo vtedy chcel, dnes nemá?

    Pritom pred nástupom do funkcie žiadal manuál od predchádzajúcej vlády aj aktuálny premiér z OĽaNO Igor Matovič. "Aký máme plán, keď tých nakazených bude 50 alebo bude nakazených 100, keď bude 500 nakazených? Lebo to je úlohou premiéra Slovenskej republiky toto zabezpečiť..." vyjadril sa Igor Matovič ešte pred nástupom do funkcie. Zároveň v tom období pred médiami tvrdil, že on plán má a chcel ním aj prispieť. "Dnes sme ho chceli predstaviť. 10 strán konkrétnych riešení, aby sme takýto plán mali," hovoril v tom čas ešte len budúci premiér s tým, že plán má byť iný, keď je chorých 10, keď je ich 50 a keď je ich 500. "Ukážte mi 100 strán meteriálu, že každá jedna zodpovedná inštitúcia, čo bude robiť, keď budeme mať chorých ako Taliansko," rozhorčoval sa v tom období Igor Matovič. Pritom následne v relácii Tv JOJ tvrdil niečo iné s tým, že takýto plán sa urobiť nedá.

    Prehadzovanie horúceho zemiaka?

    Na presný pandemický plán, ktorý by v prípade pandémie rozoberal ďalšie kroky štátu, sme sa pýtali na Úrade vlády. "Vláda SR ma schválený pandemický plán. Pre bližšie informácie o ňom, prosím, kontaktujte Ministerstvo zdravotníctva SR," stručne a bez diakritiky reagoval tlačový odbor Úradu vlády.

    Za ministerstvo zdravotníctva reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, ktorá uviedla, že vývojom situácie sa zaoberá konzílium odborníkov, Pandemická komisia vlády SR, aj Ústredný krízový štáb, pričom posudzujú súčasný stav a môžu rozhodnúť o zmene aktuálne platných protiepidemických opatrení.

    "Pandemická komisia vlády SR je poradným orgánom vlády SR. Konzílium odborníkov je poradným orgánom Pandemickej komisie vlády SR. Predmetom ich zasadnutí je aktuálna epidemická situácia. Závery zasadnutí konzília sú podkladom pre návrhy opatrení, ktoré prijíma komisia uznesením a následne ich ako poradný orgán predstavuje vláde SR. Ústredný krízový štáb zvoláva minister vnútra," uviedla pre našu redakciu.

    Ako sme na tom s pandemickým plánom, sa dozviete na ďalšej strane

    Ako to teda je?

    Podľa Eliášovej má na zvládnutie pandémie Slovensko vypracovaný Pandemický plán, ktorý je strategicko-organizačno-manažérskym materiálom. Podľa rezortu je koncipovaný tak, že platí pre všetky pandemické situácie. "Vznikol ako konsenzus všetkých zainteresovaných zložiek, pričom na jeho vzniku sa podieľali tímy odborníkov zo všetkých dôležitých oblastí (riadenie štátu, verejné zdravotníctvo, epidemiológia, infektológia, VÚC, samospráva atď.)," uviedla Eliášová.

    Zdôraznila, že epidemickú situáciu denne monitorujú regionálne úrady verejného zdravotníctva. "Zhodnotenie závažnosti má niekoľko faktorov. Analyzuje sa napríklad počet ohnísk nákazy, nárast počtu hospitalizovaných, percentuálna miera hospitalizácie zo všetkých prípadov, miera hospitalizácie vážnych stavov, ale aj miera hospitalizácie vážnych stavov z hospitalizovaných, komplikácie ochorení či nárast počtu úmrtí," vysvetlila ďalej.

    Pandémia v číslach?

    • Na Slovensku je vo všeobecnosti 460 infekčných lôžok v 11 nemocniciach po celom Slovensku.
    • V súvislosti s COVID-19 už viaceré nemocnice pristúpili k reprofilizácii lôžok, teda zmene ich účelu z iného poskytovania zdravotnej starostlivosti na účel pre pacientov s koronavírusom alebo s podozrením naň, preto aktuálne je reprofilizovaných a k dispozícii presne 627 lôžok.
    • To znamená, že 627 lôžok vieme aktuálne použiť pre pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň.
    • Podľa aktuálnych štatistík je v nemocniciach s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň hospitalizovaných 393 pacientov, na JIS je 12 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 36 osôb.
    • V prípade potreby vieme reprofilizovať ďalšie lôžka, nemocnice nahlasujú údaje na dennej báze, systém poskytovania zdravotnej starostlivosti vieme preto v predstihu a kvalitne pripraviť, aby sme  mali pripravené kapacity a ľudia na Slovensku dostali plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť.

    Napriek tomu plán, ktorý by sa zaoberal ďalším vývojom pandémie a díval sa do budúcnosti, zrejme nemáme. 

    Mohlo by vás zaujímať: